Založ si blog

Izraelsko-palestínsky konflikt očami Američanov

Polovica dospelých Američanov si myslí, že Izrael vo svojom útoku na Gazu „zašiel priďaleko“. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu agentúry The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research. Viac na https://www.commondreams.org/news/israel-gone-too-far.

Z uvedených čísel vyplýva, že celkovo výraznejší nárast odporu voči správaniu sa Izraela oproti novembru 2023 pochádzal od republikánov (o 15 percentuálnych bodov) a nezávislých (o 13 percentuálnych bodov).

Podpora Bidenovho prístupu ku izraelsko-palestinskému konfliktu medzi všetkými voličmi klesla o šesť percentuálnych bodov z 37 % na 31 %. Medzi demokratmi však klesla až o 13 bodov z 59 % na 46 %.

Prieskum podľa AP zároveň odhaľuje rôznorodosť názorov v demokratickej základni. Bidenov prístup schvaľuje približne 50 % bielych demokratov a takmer 60 % starších demokratov ku konfliktu, ale približne 60 % nebielych demokratov a približne 70 % demokratov do 45 rokov s nim nesúhlasí.

Približne 70 % demokratov, ktorí nesúhlasia s Bidenovou reakciou, si myslí, že je mimoriadne alebo veľmi dôležité, aby USA pomohli pri sprostredkovaní trvalého prímeria. Skorší prieskum agentúry Reuters/Ipsos zistil, že 68 % obyvateľov USA celkovo podporuje prímerie.

Najnovší prieskum ukázal, že polovica voličov všetkých vrstiev je znepokojená, že izraelská vojna v Gaze môže viesť ku rozpútaniu širšieho konfliktu na Blízkom východe.

Nie ideál, ale žiadna katastrofa

16.04.2024

Aprílová aukcia dlhopisov slovenskej vlády dopadla relatívne úspešne. Od medzinárodných investorov si požičala celkom 681,5 miliónov eur. Pritom celkový dopyt investorov bol ešte o viac ako 500 miliónov eur vyšší. Značný záujem o slovenské dlhopisy je spôsobený aj jedným z najvyšších výnosov v eurozóne. Výnos na slovenskom vládnom dlhopise s desaťročnou [...]

Nechali sa tajné služby zneužiť eurohujermi?

06.04.2024

Značne nekompetentná ekonomická aj bezpečnostná politika predstaviteľov EÚ vyústila až do obáv o výsledky letných volieb do Európskeho parlamentu. Vysokí predstavitelia EÚ, niektorých štátov a média zašli v panike až tak ďaleko, že pustili do éteru obvinenie Ruska zo šírenia dezinformácií a platenia politikov v Európe s cieľom ovplyvniť výsledky týchto volieb. [...]

Hľadanie pravdy je šancou nájsť mier

04.04.2024

Zatiaľ len sporadicky, a to takmer výlučne na stránkach alternatívnych médií, sa dá prečítať úvaha o tom, ako sa mainstreamové spravodajstvo o dôležitých politických záležitostiach často dostáva až do účelovej propagandy. Nemecký politický veterán Oskar Lafontaine aplikuje orwellovskú myšlienku o častých snahách politikov a médií presviedčať verejnosť o tom, [...]

Peter Pellegrini

Poslanci opäť zasadnú do lavíc. Na úvod schôdze zložia sľub náhradníci za Pellegriniho a Moška

16.04.2024 12:52

Pellegrinimu zanikol mandát poslanca po zvolení za prezidenta.

Tomáš Taraba

Taraba sa dohodol s KDH na zmene zákona, ktorý bude riešiť odstrel medveďa

16.04.2024 12:22

Legislatívny návrh je podľa ministra do veľkej časti stotožnený s tým, ako chcelo situáciu riešiť MŽP.

SR ÚV MZVEZ Fico Blanár rokovanie kontrola TK BAX

Fico odmietol nový migračný pakt EÚ, opatrenia označil za diktát

16.04.2024 11:59, aktualizované: 12:45

Toto nie je tá solidarita, o ktorej sme hovorili, povedal predseda vlády.

žiga

Záverečné reči v procese so Štefanom Žigom nakoniec neodzneli

16.04.2024 11:46

Obhajoba proti rozhodnutiu podala sťažnosť. Tou sa bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 44
Celková čítanosť: 107984x
Priemerná čítanosť článkov: 2454x

Autor blogu

Kategórie