Založ si blog

Ako je to vlastne s odstrihnutím sa od ruskej ropy a plynu?

Nedomyslené politické vyhlásenia o potrebe úplného odstrihnutia sa od ruskej ropy a plynu čoraz viac narážajú na krutú každodennú ekonomickú realitu.

Exkluzívne údaje CREA (Centrum pre výskum energie a čistého ovzdušia) odhadujú, že počas prvých 12 mesiacov zákazu ruskej ropy od decembra 2022 pochádzali z ruskej ropy ropné produkty dovezené Spojeným kráľovstvom v hodnote približne 569 miliónov libier prostredníctvom tzv. rafinačnej medzery. Znamená to, že ruská ropa sa rafinuje v iných krajinách a produkty z nej sú následne na obchodné účely klasifikované pôvodom z refinérskej krajiny.

Matt Smith, analytik spoločnosti Kpler konštatoval, že nie je možné dostať ruskú ropu alebo produkty vyrobené z ruského materiálu z globálneho trhu. Rusko je takým kľúčovým hráčom, že mocnosti nechcú úplne vykoreniť ruské dodávky z globálneho trhu, pretože by to spôsobilo prudký nárast cien. Viac na https://www.bbc.com/news/business-68018660.

LNG pochádzajúci z ruských arktických plynových polí sa pravidelne prepravuje do európskych prístavov, ako je Zeebrugge v Belgicku a Montoir-de-Bretagne vo Francúzsku, kde sa znovu splyňuje a vstrekuje do európskej plynárenskej siete alebo sa premiestňuje na lode na reexport do rôznych cieľových miest.

Španielsko, Francúzsko a Belgicko sú traja najväčší dovozcovia skvapalneného plynu. Odhadovaná hodnota obchodu v roku 2022 bola 16 miliárd EUR, pričom dovoz v roku 2023 klesol len mierne. Viac na https://www.politico.eu/article/uk-energy-secretary-claire-coutinho-eu-showdown-russia-gas/ .

Nájdu sa v Európe konečne aj politici, ktorým záleží na jej ekonomickej prosperite, alebo Európania zostanú len bezbrannými rukojemníkmi značne nekompetentných a často už dosť trápnych vojnových štváčov?

Nie ideál, ale žiadna katastrofa

16.04.2024

Aprílová aukcia dlhopisov slovenskej vlády dopadla relatívne úspešne. Od medzinárodných investorov si požičala celkom 681,5 miliónov eur. Pritom celkový dopyt investorov bol ešte o viac ako 500 miliónov eur vyšší. Značný záujem o slovenské dlhopisy je spôsobený aj jedným z najvyšších výnosov v eurozóne. Výnos na slovenskom vládnom dlhopise s desaťročnou [...]

Nechali sa tajné služby zneužiť eurohujermi?

06.04.2024

Značne nekompetentná ekonomická aj bezpečnostná politika predstaviteľov EÚ vyústila až do obáv o výsledky letných volieb do Európskeho parlamentu. Vysokí predstavitelia EÚ, niektorých štátov a média zašli v panike až tak ďaleko, že pustili do éteru obvinenie Ruska zo šírenia dezinformácií a platenia politikov v Európe s cieľom ovplyvniť výsledky týchto volieb. [...]

Hľadanie pravdy je šancou nájsť mier

04.04.2024

Zatiaľ len sporadicky, a to takmer výlučne na stránkach alternatívnych médií, sa dá prečítať úvaha o tom, ako sa mainstreamové spravodajstvo o dôležitých politických záležitostiach často dostáva až do účelovej propagandy. Nemecký politický veterán Oskar Lafontaine aplikuje orwellovskú myšlienku o častých snahách politikov a médií presviedčať verejnosť o tom, [...]

Peter Pellegrini

Poslanci opäť zasadnú do lavíc. Na úvod schôdze zložia sľub náhradníci za Pellegriniho a Moška

16.04.2024 12:52

Pellegrinimu zanikol mandát poslanca po zvolení za prezidenta.

Tomáš Taraba

Taraba sa dohodol s KDH na zmene zákona, ktorý bude riešiť odstrel medveďa

16.04.2024 12:22

Legislatívny návrh je podľa ministra do veľkej časti stotožnený s tým, ako chcelo situáciu riešiť MŽP.

SR ÚV MZVEZ Fico Blanár rokovanie kontrola TK BAX

Fico odmietol nový migračný pakt EÚ, opatrenia označil za diktát

16.04.2024 11:59, aktualizované: 12:45

Toto nie je tá solidarita, o ktorej sme hovorili, povedal predseda vlády.

žiga

Záverečné reči v procese so Štefanom Žigom nakoniec neodzneli

16.04.2024 11:46

Obhajoba proti rozhodnutiu podala sťažnosť. Tou sa bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 44
Celková čítanosť: 107967x
Priemerná čítanosť článkov: 2454x

Autor blogu

Kategórie