Bývalý podplukovník v americkej armáde Daniel L. Davis, s viacnásobnými skúsenosťami v bojových zónach, uvažuje na portáli 19fortyfive (https://www.19fortyfive.com/2023/05/ukraines-long-expected-offensive-why-it-wont-beat-putin/) o aktuálnej vojensko-politickej situácii na Ukrajine. Konštatuje, že niektoré komentáre na Západe odhaľujú uvedomovanie si nízkej pravdepodobnosti dosiahnutia cieľa Zelenského, že úplne vytlačí Rusko z Ukrajiny. Preto volá po zmene západnej politiky ešte predtým, ako Kyjev utrpí ďalšie nezmyselné bojové straty.
Skupina vysokopostavených západných politických lídrov stále formálne dôrazne deklaruje podporu Ukrajine, avšak pribúdajú dôkazy o tom, že po zvyšok roku 2023 Západ vo všeobecnosti a najmä USA pravdepodobne nebudú mať dostatočné zásoby kľúčových zbraní a streliva, ktoré by zodpovedali tomu, čo bolo Ukrajine poskytnuté počas prvých 14 mesiacov vojny.
Aj prisľúbená ďalšia tranža vojenskej podpory Ukrajine zo strany USA má svoje úskalia. Na tejto prisľúbenej podpore je kľúčové to, že nebola poskytnutá v rámci prezidentského úradu na čerpanie, ale v rámci Iniciatívy bezpečnostnej pomoci na Ukrajine. Kým prostriedky z tzv. prezidentskej pomoci môžu byť teoreticky dodané v priebehu týždňov, tak Iniciatíva bezpečnostnej pomoci vyžaduje riadny, relatívne dlhý proces výberového konania. To znamená, že Ukrajina neuvidí primárne výhody tohto posledného kola podpory zo strany USA minimálne do roku 2024.
Aj šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v rozhovore pre Euronews z 5. mája varoval, že konflikt na Ukrajine nie je hollywoodsky film a treba k nemu pristupovať viac realisticky a oveľa menej na emocionálne nabitých preferenciách.
Autor zmieneného príspevku taktiež upozorňuje na ďalšie dôležité strategické otázky konfliktu na Ukrajine. Na jednej strane je potrebné si uvedomiť, že defenzíva je oveľa menej náročná forma vojny ako ofenzíva. Do úvahy treba zobrať tiež fakt, že Rusko už viac ako pol roka pripravuje rozsiahle obranné pozície takmer na celom 1000 km fronte. Podľa niektorých amerických analytikov Rusi postavili sériu obranných pásov, ktoré by bolo ťažké prelomiť aj pre plne vycvičené západné armády.
Triezvejšie vyjadrenia ohľadom protiofenzívy už boli zaznamenané aj zo strany ukrajinských lídrov. Napríklad minister obrany Reznikov minulý týždeň pre Washington Post povedal, že je znepokojený tým, že „očakávania od protiofenzívnej kampane sú vo svete preceňované“, čo podľa neho môže viesť k „emocionálnemu sklamaniu“.
Pri úvahách o protiofenzíve nemožno ignorovať ani to, čo by mohlo nasledovať po nej. Aj keby Ukrajina prekonala očakávania Západu a dobyla 50 alebo 100 km územia, počet obetí, ktoré by utrpela, by bol podľa akéhokoľvek scenára vysoký a došlo by tak k výraznému personálnemu oslabeniu ukrajinských ozbrojených síl. Podľa Washington Post má Rusko v súčasnosti na Ukrajine 300 000 vojakov a ďalších 200 000 sa nachádza tesne za hranicou. Ďalším potenciálnym problémom je náhrada strateného vybavenia a doplnenie potrebnej „úzkoprofilovej“ munície.
Po prípadnom uskutočnení ukrajinskej ofenzívy – bez ohľadu na to, aká úspešná by bola alebo nebola – by takmer určite nasledoval ruský protiútok. Suma sumárum triezva analýza sa snaží poukázať na obrovské úskalia, ktoré stoja v ceste víťaznej a rozhodujúcej ukrajinskej jarnej ofenzíve.
Americký vojnový veterán uzatvára svoju úvahu o očakávanej ukrajinskej protiofenzíve tým, že je veľmi mala pravdepodobnosť, že Zelensky vôbec niekedy dosiahne svoj cieľ vytlačiť Rusko z Ukrajiny. Najpravdepodobnejším výsledkom sa javí, že vojna bude pokračovať bez ohľadu na túto ohlasovanú ofenzívu, ale čas bude hrať skôr v prospech Ruska. Nakoniec bude pravdepodobne Kyjev nútený pristúpiť na jednanie o ukončení konfliktu. Oddiaľovanie takýchto rokovaní v nádeji, že Ukrajina prinesie veľké víťazstvo na bojisku, by mohlo neskôr Kyjev odsúdiť na oveľa horšiu dohodu.
* v r. 2014 ...
Keďže Doneck a Luhansk sa od Kyjeva odtrhli už... ...
ziadna protiofenziva sa nebude konat. je to... ...
Celá debata | RSS tejto debaty