Založ si blog

Antiamerikanizmus na Slovensku

Antiamerikanizmus nie je len záležitosťou Slovenska. Dosť výrazné sú jeho prejavy v Európe badateľné hlavne vo Francúzsku, a to aj v dôsledku odsudzovania americkej kultúry konzumizmu.

Na Slovensku nachádza politický antiamerikanizmus živnú pôdu aj v dôsledku značného odporu Slovákov voči snahám veľmoci skôr zaťahovať krajiny do rôznych vojnových konfliktov namiesto hľadania ich mierového riešenia. Dôležitými historickými medzníkmi v náraste protiamerických nálad boli určite bombardovanie Juhoslávie v marci 1999 a invázia USA do Iraku v marci 2003. No a dôležitým akcelerátorom antiamerických nálad na Slovensku bola procedúra schvaľovania obrannej zmluvy s USA (DCA). V poslednom čase k tomu výraznou mierou prispievajú aj proamerickí tajtrlíci ich rôznymi scestnými vyjadreniami a aktivitami. Naposledy som zaregistroval napr. výzvu poslanca Krúpu na podporu petície za vyhostenie ruských agentov v záujme ochrany akýchsi „saskarských“ hodnôt.

Predstava o vývoze demokracie na americký spôsob je ďalším faktorom, ktorý tiež prispel k rastúcemu odporu ľudí voči svojskej zahraničnej politike USA, v ktorej je často uplatňovaný dvojaký meter v záujme prioritného presadzovania amerických záujmov aj na úkor spojencov. Zatiaľ si dovolil dať k tomu verejný kritický koment len francúzsky prezident Macron, ale aj šéf Európskej rady v reakcii na neho pripustil, že aj ďalší európski politici sú stále viac naklonení snahám o „strategickú autonómiu“ Európy voči Spojeným štátnom. Čerešničkou na torte je v posledných dňoch pretriasaný únik tajných dokumentov Pentagónu, v ktorých sa okrem iných pikošiek objavili aj dôkazy o pretrvávajúcom špehovaní spojencov.

Silnejúce antiamerické nálady na Slovensku sú realitou a začína si to už asi pripúšťať aj hlavný prúd. Ako určitý mierny náznak uvedomenia si potreby venovať danej problematike väčšiu pozornosť bola možno aj diskusia vo verejnoprávnej RTVS24 v relácii Večera s Havranom, 4.4.2023 (Pozri https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14084/396063).

Klobúk dole, pán Bielik

01.06.2023

Témou stredajšej (31.5.2023) relácie TA3 Téma dňa (https://www.ta3.com/relacia/28912/hybridna-vojna-v-slovenskej-politike) bola hybridná vojna v slovenskej politike. Príjemným prekvapením bol výber pozvaných diskutérov, ktorý sľuboval a aj priniesol výmenu aj protirečivých názorov na aktuálne otázky dneška. Divák videl a počul vcelku kultivovanú diskusiu a fakty o rôznych [...]

O vyhliadkach očakávanej ukrajinskej protiofenzívy

12.05.2023

Bývalý podplukovník v americkej armáde Daniel L. Davis, s viacnásobnými skúsenosťami v bojových zónach, uvažuje na portáli 19fortyfive (https://www.19fortyfive.com/2023/05/ukraines-long-expected-offensive-why-it-wont-beat-putin/) o aktuálnej vojensko-politickej situácii na Ukrajine. Konštatuje, že niektoré komentáre na Západe odhaľujú uvedomovanie si nízkej pravdepodobnosti [...]

O nesvojprávnej Európe

25.02.2023

Rok po nezmyselnej vojne na Ukrajine stále počúvame, že Rusko nesmie vyhrať, ale na druhej strane majú už aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz čoraz väčšie pochybnosti o schopnosti Ukrajincov aspoň dobyť späť celé územie obsadené Ruskom. Zdôverili sa s tým ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému na stretnutí začiatkom [...]

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Pekarová Adamová vidí Ukrajinu v NATO: Zakladajúci akt s Ruskom treba zrušiť

02.06.2023 14:14

Musíme sa zdržať návratu k bežným vzťahom, pretože ruská hrozba v blízkej budúcnosti ťažko úplne zmizne, dodala predsedníčka českej Poslaneckej snemovne.

dalnice D1

Diaľnicu D2 z Česka do Malaciek uzavreli

02.06.2023 13:59

K uzavretiu došlo z dôvodu odstraňovania následkov škodovej udalosti na desiatom kilometri diaľnice.

lekáreň, liek, lieky

ŠÚKL: Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky za viac ako 4 milióny eur

02.06.2023 13:20

Vývoz prebiehal v čase obmedzenej dostupnosti liekov v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Pakistan

V Pakistane uniesli známeho ľudskoprávneho aktivistu Násira

02.06.2023 13:04

Aktivistu s manželkou zastavila počas jazdy autom biela dodávka a sedan, z ktorých malo vybehnúť najmenej 15 ozbrojených mužov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 72591x
Priemerná čítanosť článkov: 2593x

Autor blogu

Kategórie