Založ si blog

O nesvojprávnej Európe

Rok po nezmyselnej vojne na Ukrajine stále počúvame, že Rusko nesmie vyhrať, ale na druhej strane majú už aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz čoraz väčšie pochybnosti o schopnosti Ukrajincov aspoň dobyť späť celé územie obsadené Ruskom. Zdôverili sa s tým ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému na stretnutí začiatkom februára 2023 v Paríži a zároveň mu naznačili, že by mal začať uvažovať o mierových rozhovoroch s Moskvou a informovať o tom aj všemohúceho Joea. Volodymyra to asi nepotešilo, lebo doteraz úlohy pre európsku politickú „elitu“ rozdával on.

Volodymyr o jeho domácej úlohe asi nestihol informovať Joea počas jeho návštevy Kyjeva, preto sa následné stretnutia vrcholových predstaviteľov z členských krajín NATO vo Waršave niesli v tradičnom vojnovom duchu a bez povšimnutia zostal aj plán akéhosi mierového paktu s Ukrajinou z dielne britského premiéra Rishi Sunaka. Americkí predstavitelia ho zatiaľ odmietli komentovať.

Niektoré nesmelé aktivity nesvojprávnych európskych lídrov smerom ku hľadaniu možnosti ukončiť vojnový konflikt na Ukrajine však neboli zatiaľ vôbec prezentované na verejnosti, lebo na to je asi potrebný „súhlas“ vojvodcu Joea. Preto sa ich podujali spropagovať novinári z The Wall Street Journal (https://www.wsj.com/articles/natos-biggest-european-members-float-defense-pact-with-ukraine-38966950).

Klobúk dole, pán Bielik

01.06.2023

Témou stredajšej (31.5.2023) relácie TA3 Téma dňa (https://www.ta3.com/relacia/28912/hybridna-vojna-v-slovenskej-politike) bola hybridná vojna v slovenskej politike. Príjemným prekvapením bol výber pozvaných diskutérov, ktorý sľuboval a aj priniesol výmenu aj protirečivých názorov na aktuálne otázky dneška. Divák videl a počul vcelku kultivovanú diskusiu a fakty o rôznych [...]

O vyhliadkach očakávanej ukrajinskej protiofenzívy

12.05.2023

Bývalý podplukovník v americkej armáde Daniel L. Davis, s viacnásobnými skúsenosťami v bojových zónach, uvažuje na portáli 19fortyfive (https://www.19fortyfive.com/2023/05/ukraines-long-expected-offensive-why-it-wont-beat-putin/) o aktuálnej vojensko-politickej situácii na Ukrajine. Konštatuje, že niektoré komentáre na Západe odhaľujú uvedomovanie si nízkej pravdepodobnosti [...]

Antiamerikanizmus na Slovensku

14.04.2023

Antiamerikanizmus nie je len záležitosťou Slovenska. Dosť výrazné sú jeho prejavy v Európe badateľné hlavne vo Francúzsku, a to aj v dôsledku odsudzovania americkej kultúry konzumizmu. Na Slovensku nachádza politický antiamerikanizmus živnú pôdu aj v dôsledku značného odporu Slovákov voči snahám veľmoci skôr zaťahovať krajiny do rôznych vojnových konfliktov namiesto [...]

lekáreň, liek, lieky

ŠÚKL: Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky za viac ako 4 milióny eur

02.06.2023 13:20

Vývoz prebiehal v čase obmedzenej dostupnosti liekov v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Pakistan

V Pakistane uniesli známeho ľudskoprávneho aktivistu Násira

02.06.2023 13:04

Aktivistu s manželkou zastavila počas jazdy autom biela dodávka a sedan, z ktorých malo vybehnúť najmenej 15 ozbrojených mužov.

ódor

Ódor zrejme Remišovú s PVV nepresvedčil. Premiéra vyzvala na výmenu šéfa SIS

02.06.2023 12:28

S novým premiérom sa stretla už aj Veronika Remišová, ktorá ho vyzvala na výmenu vo vedení Slovenskej informačnej služby.

Blinken

Vojna bude trvať roky, intenzita sa oslabí, mieni americký minister

02.06.2023 12:19

Antony Blinken označil za "strategický neúspech" pre Moskvu vojnu, ktorú Putin rozpútal na Ukrajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 72572x
Priemerná čítanosť článkov: 2592x

Autor blogu

Kategórie