Založ si blog

O vyhliadkach očakávanej ukrajinskej protiofenzívy

Bývalý podplukovník v americkej armáde Daniel L. Davis, s viacnásobnými skúsenosťami v bojových zónach, uvažuje na portáli 19fortyfive (https://www.19fortyfive.com/2023/05/ukraines-long-expected-offensive-why-it-wont-beat-putin/) o aktuálnej vojensko-politickej situácii na Ukrajine. Konštatuje, že niektoré komentáre na Západe odhaľujú uvedomovanie si nízkej pravdepodobnosti dosiahnutia cieľa Zelenského, že úplne vytlačí Rusko z Ukrajiny. Preto volá po zmene západnej politiky ešte predtým, ako Kyjev utrpí ďalšie nezmyselné bojové straty.

Skupina vysokopostavených západných politických lídrov stále formálne dôrazne deklaruje podporu Ukrajine, avšak pribúdajú dôkazy o tom, že po zvyšok roku 2023 Západ vo všeobecnosti a najmä USA pravdepodobne nebudú mať dostatočné zásoby kľúčových zbraní a streliva, ktoré by zodpovedali tomu, čo bolo Ukrajine poskytnuté počas prvých 14 mesiacov vojny.

Aj prisľúbená ďalšia tranža vojenskej podpory Ukrajine zo strany USA má svoje úskalia. Na tejto prisľúbenej podpore je kľúčové to, že nebola poskytnutá v rámci prezidentského úradu na čerpanie, ale v rámci Iniciatívy bezpečnostnej pomoci na Ukrajine. Kým prostriedky z tzv. prezidentskej pomoci môžu byť teoreticky dodané v priebehu týždňov, tak Iniciatíva bezpečnostnej pomoci vyžaduje riadny, relatívne dlhý proces výberového konania. To znamená, že Ukrajina neuvidí primárne výhody tohto posledného kola podpory zo strany USA minimálne do roku 2024.

Aj šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v rozhovore pre Euronews z 5. mája varoval, že konflikt na Ukrajine nie je hollywoodsky film a treba k nemu pristupovať viac realisticky a oveľa menej na emocionálne nabitých preferenciách.

Autor zmieneného príspevku taktiež upozorňuje na ďalšie dôležité strategické otázky konfliktu na Ukrajine. Na jednej strane je potrebné si uvedomiť, že defenzíva je oveľa menej náročná forma vojny ako ofenzíva. Do úvahy treba zobrať tiež fakt, že Rusko už viac ako pol roka pripravuje rozsiahle obranné pozície takmer na celom 1000 km fronte. Podľa niektorých amerických analytikov Rusi postavili sériu obranných pásov, ktoré by bolo ťažké prelomiť aj pre plne vycvičené západné armády.

Triezvejšie vyjadrenia ohľadom protiofenzívy už boli zaznamenané aj zo strany ukrajinských lídrov. Napríklad minister obrany Reznikov minulý týždeň pre Washington Post povedal, že je znepokojený tým, že „očakávania od protiofenzívnej kampane sú vo svete preceňované“, čo podľa neho môže viesť k „emocionálnemu sklamaniu“.

Pri úvahách o protiofenzíve nemožno ignorovať ani to, čo by mohlo nasledovať po nej. Aj keby Ukrajina prekonala očakávania Západu a dobyla 50 alebo 100 km územia, počet obetí, ktoré by utrpela, by bol podľa akéhokoľvek scenára vysoký a došlo by tak k výraznému personálnemu oslabeniu ukrajinských ozbrojených síl. Podľa Washington Post má Rusko v súčasnosti na Ukrajine 300 000 vojakov a ďalších 200 000 sa nachádza tesne za hranicou. Ďalším potenciálnym problémom je náhrada strateného vybavenia a doplnenie potrebnej „úzkoprofilovej“ munície.

Po prípadnom uskutočnení ukrajinskej ofenzívy – bez ohľadu na to, aká úspešná by bola alebo nebola – by takmer určite nasledoval ruský protiútok. Suma sumárum triezva analýza sa snaží poukázať na obrovské úskalia, ktoré stoja v ceste víťaznej a rozhodujúcej ukrajinskej jarnej ofenzíve.

Americký vojnový veterán uzatvára svoju úvahu o očakávanej ukrajinskej protiofenzíve tým, že je veľmi mala pravdepodobnosť, že Zelensky vôbec niekedy dosiahne svoj cieľ vytlačiť Rusko z Ukrajiny. Najpravdepodobnejším výsledkom sa javí, že vojna bude pokračovať bez ohľadu na túto ohlasovanú ofenzívu, ale čas bude hrať skôr v prospech Ruska. Nakoniec bude pravdepodobne Kyjev nútený pristúpiť na jednanie o ukončení konfliktu. Oddiaľovanie takýchto rokovaní v nádeji, že Ukrajina prinesie veľké víťazstvo na bojisku, by mohlo neskôr Kyjev odsúdiť na oveľa horšiu dohodu.

Klobúk dole, pán Bielik

01.06.2023

Témou stredajšej (31.5.2023) relácie TA3 Téma dňa (https://www.ta3.com/relacia/28912/hybridna-vojna-v-slovenskej-politike) bola hybridná vojna v slovenskej politike. Príjemným prekvapením bol výber pozvaných diskutérov, ktorý sľuboval a aj priniesol výmenu aj protirečivých názorov na aktuálne otázky dneška. Divák videl a počul vcelku kultivovanú diskusiu a fakty o rôznych [...]

Antiamerikanizmus na Slovensku

14.04.2023

Antiamerikanizmus nie je len záležitosťou Slovenska. Dosť výrazné sú jeho prejavy v Európe badateľné hlavne vo Francúzsku, a to aj v dôsledku odsudzovania americkej kultúry konzumizmu. Na Slovensku nachádza politický antiamerikanizmus živnú pôdu aj v dôsledku značného odporu Slovákov voči snahám veľmoci skôr zaťahovať krajiny do rôznych vojnových konfliktov namiesto [...]

O nesvojprávnej Európe

25.02.2023

Rok po nezmyselnej vojne na Ukrajine stále počúvame, že Rusko nesmie vyhrať, ale na druhej strane majú už aj francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz čoraz väčšie pochybnosti o schopnosti Ukrajincov aspoň dobyť späť celé územie obsadené Ruskom. Zdôverili sa s tým ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému na stretnutí začiatkom [...]

Ukrajina Rusko Vojna Invázia UARUS

Pekarová Adamová vidí Ukrajinu v NATO: Zakladajúci akt s Ruskom treba zrušiť

02.06.2023 14:14

Musíme sa zdržať návratu k bežným vzťahom, pretože ruská hrozba v blízkej budúcnosti ťažko úplne zmizne, dodala predsedníčka českej Poslaneckej snemovne.

dalnice D1

Diaľnicu D2 z Česka do Malaciek uzavreli

02.06.2023 13:59

K uzavretiu došlo z dôvodu odstraňovania následkov škodovej udalosti na desiatom kilometri diaľnice.

lekáreň, liek, lieky

ŠÚKL: Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky za viac ako 4 milióny eur

02.06.2023 13:20

Vývoz prebiehal v čase obmedzenej dostupnosti liekov v 17 lekárňach v Bratislavskom, Nitrianskom, Banskobystrickom, Prešovskom a Košickom kraji.

Pakistan

V Pakistane uniesli známeho ľudskoprávneho aktivistu Násira

02.06.2023 13:04

Aktivistu s manželkou zastavila počas jazdy autom biela dodávka a sedan, z ktorých malo vybehnúť najmenej 15 ozbrojených mužov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 28
Celková čítanosť: 72592x
Priemerná čítanosť článkov: 2593x

Autor blogu

Kategórie