Založ si blog

O vyhliadkach očakávanej ukrajinskej protiofenzívy

Bývalý podplukovník v americkej armáde Daniel L. Davis, s viacnásobnými skúsenosťami v bojových zónach, uvažuje na portáli 19fortyfive (https://www.19fortyfive.com/2023/05/ukraines-long-expected-offensive-why-it-wont-beat-putin/) o aktuálnej vojensko-politickej situácii na Ukrajine. Konštatuje, že niektoré komentáre na Západe odhaľujú uvedomovanie si nízkej pravdepodobnosti dosiahnutia cieľa Zelenského, že úplne vytlačí Rusko z Ukrajiny. Preto volá po zmene západnej politiky ešte predtým, ako Kyjev utrpí ďalšie nezmyselné bojové straty.

Skupina vysokopostavených západných politických lídrov stále formálne dôrazne deklaruje podporu Ukrajine, avšak pribúdajú dôkazy o tom, že po zvyšok roku 2023 Západ vo všeobecnosti a najmä USA pravdepodobne nebudú mať dostatočné zásoby kľúčových zbraní a streliva, ktoré by zodpovedali tomu, čo bolo Ukrajine poskytnuté počas prvých 14 mesiacov vojny.

Aj prisľúbená ďalšia tranža vojenskej podpory Ukrajine zo strany USA má svoje úskalia. Na tejto prisľúbenej podpore je kľúčové to, že nebola poskytnutá v rámci prezidentského úradu na čerpanie, ale v rámci Iniciatívy bezpečnostnej pomoci na Ukrajine. Kým prostriedky z tzv. prezidentskej pomoci môžu byť teoreticky dodané v priebehu týždňov, tak Iniciatíva bezpečnostnej pomoci vyžaduje riadny, relatívne dlhý proces výberového konania. To znamená, že Ukrajina neuvidí primárne výhody tohto posledného kola podpory zo strany USA minimálne do roku 2024.

Aj šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell v rozhovore pre Euronews z 5. mája varoval, že konflikt na Ukrajine nie je hollywoodsky film a treba k nemu pristupovať viac realisticky a oveľa menej na emocionálne nabitých preferenciách.

Autor zmieneného príspevku taktiež upozorňuje na ďalšie dôležité strategické otázky konfliktu na Ukrajine. Na jednej strane je potrebné si uvedomiť, že defenzíva je oveľa menej náročná forma vojny ako ofenzíva. Do úvahy treba zobrať tiež fakt, že Rusko už viac ako pol roka pripravuje rozsiahle obranné pozície takmer na celom 1000 km fronte. Podľa niektorých amerických analytikov Rusi postavili sériu obranných pásov, ktoré by bolo ťažké prelomiť aj pre plne vycvičené západné armády.

Triezvejšie vyjadrenia ohľadom protiofenzívy už boli zaznamenané aj zo strany ukrajinských lídrov. Napríklad minister obrany Reznikov minulý týždeň pre Washington Post povedal, že je znepokojený tým, že „očakávania od protiofenzívnej kampane sú vo svete preceňované“, čo podľa neho môže viesť k „emocionálnemu sklamaniu“.

Pri úvahách o protiofenzíve nemožno ignorovať ani to, čo by mohlo nasledovať po nej. Aj keby Ukrajina prekonala očakávania Západu a dobyla 50 alebo 100 km územia, počet obetí, ktoré by utrpela, by bol podľa akéhokoľvek scenára vysoký a došlo by tak k výraznému personálnemu oslabeniu ukrajinských ozbrojených síl. Podľa Washington Post má Rusko v súčasnosti na Ukrajine 300 000 vojakov a ďalších 200 000 sa nachádza tesne za hranicou. Ďalším potenciálnym problémom je náhrada strateného vybavenia a doplnenie potrebnej „úzkoprofilovej“ munície.

Po prípadnom uskutočnení ukrajinskej ofenzívy – bez ohľadu na to, aká úspešná by bola alebo nebola – by takmer určite nasledoval ruský protiútok. Suma sumárum triezva analýza sa snaží poukázať na obrovské úskalia, ktoré stoja v ceste víťaznej a rozhodujúcej ukrajinskej jarnej ofenzíve.

Americký vojnový veterán uzatvára svoju úvahu o očakávanej ukrajinskej protiofenzíve tým, že je veľmi mala pravdepodobnosť, že Zelensky vôbec niekedy dosiahne svoj cieľ vytlačiť Rusko z Ukrajiny. Najpravdepodobnejším výsledkom sa javí, že vojna bude pokračovať bez ohľadu na túto ohlasovanú ofenzívu, ale čas bude hrať skôr v prospech Ruska. Nakoniec bude pravdepodobne Kyjev nútený pristúpiť na jednanie o ukončení konfliktu. Oddiaľovanie takýchto rokovaní v nádeji, že Ukrajina prinesie veľké víťazstvo na bojisku, by mohlo neskôr Kyjev odsúdiť na oveľa horšiu dohodu.

Podivní progresivisticko-extremistickí aktivisti Bilčík a Wiezik

09.07.2024

V rozprave Európskeho parlamentu v polovici mája 2024 o rozklade právneho štátu, RTVS a slobode médií na Slovensku (https://www.youtube.com/watch?v=bM_IXOB0FsU) sa predviedli hlavne progresivisticko extremistickí páni Bilčík a Wiezik, ktorí vyplakávali, ako je na Slovensku ohrozovaná spravodlivosť. Wiezik hlúpo a účelovo zavádzal, že kroky vlády R. Fica rozvracajú právny [...]

Pod lampou najväčšia tma?

31.05.2024

Nikto nestelesňuje elitársku povahu EÚ lepšie ako úradujúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Jej rozhodnutie z apríla 2021, že sama podpíše dohodu v hodnote 35 miliárd eur na nákup 1,8 miliardy dávok vakcíny BioNTech/Pfizer, je názorným príkladom svojvôle a nedostatku zodpovednosti vysokého politika aj celého systému Európskej únie. Podľa jednej [...]

Ódor sa vyžaloval pre The Guardian

02.05.2024

Predvolebné slogany slovenskej opozície pred eurovoľbami obsahujú v britskom denníku (https://www.theguardian.com/world/2024/may/02/slovakia-opposition-hopes-european-vote-will-put-brakes-on-populist-pm-robert-fico) pseudoobavy, že Slovensko kráča cestou preč od právneho štátu, že útočí na „slobodné“ média a mimovládne organizácie, ale aj že zaujíma priateľskejší [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 121009x
Priemerná čítanosť článkov: 2575x

Autor blogu

Kategórie