Založ si blog

Pandemická situácia je stabilná, ale nie dobrá

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je stabilná aj napriek vyššiemu počtu pacientov s covidom v nemocniciach. „Nie je tu nič, čo by indikovalo nejaké výrazné zhoršenie stavu, a prebieha štandardné poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva.

Do určitej miery má pán minister pravdu. Podľa dostupných údajov bola 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb v priebehu februára a marca 2022 na Slovensku ešte horšia ( medzi 45 až 55 %) ako v súčasnosti (mierne nad 45 %). Lenže aj so súčasnou nižšou týždňovou mierou pozitívne testovaných osôb patríme v Európe ku špičke medzi najhoršími. Takže pandemická situácia je na Slovensku síce stabilná, ale nie dobrá.

Vôbec nie je komunikovaný problém neprimerane vysokej miery pozitívne testovaných starších osôb. Zhruba od začiatku mája 2022 má veková skupina osôb nad 65 rokov permanentne najvýraznejší podiel medzi pozitívne testovanými pomocou PCR testov. Od polovice júla 2022 začal 7-dňový priemer podielu pozitívne testovaných osôb nad 65 rokov opäť výraznejšie stúpať a aktuálne jeho hodnota atakuje 26 percent zo všetkých pozitívne testovaných osôb, čo je pomerne vysoké číslo. Len pre zaujímavosť veková skupina osôb nad 65 rokov predstavuje na celkovom počte obyvateľov Slovenska zhruba 16 %.

Prírastok podielu pozitívne testovaných osôb nad 65 rokov už bol od polovičky mája do polovičky júna 2022 aj vyšší, ako je to v súčasnosti (pozri priložený graf). Aktuálne sa však rapídne zvýšil počet hospitalizovaných osôb s covidom, mierne sa zvyšuje 7-dňový priemer počtu úmrtí a je vyšší ako pred rokom. Úmrtia na covid-19 sa s veľkou pravdepodobnosťou týkajú hlavne starších ľudí.

Od ministerstva zdravotníctva by sa mi preto žiadalo aspoň nejaké jemné upozornenie na zvyšujúce sa riziko skončenia v nemocnici s covidom pre starších spoluobčanov.

Ódor sa vyžaloval pre The Guardian

02.05.2024

Predvolebné slogany slovenskej opozície pred eurovoľbami obsahujú v britskom denníku (https://www.theguardian.com/world/2024/may/02/slovakia-opposition-hopes-european-vote-will-put-brakes-on-populist-pm-robert-fico) pseudoobavy, že Slovensko kráča cestou preč od právneho štátu, že útočí na „slobodné“ média a mimovládne organizácie, ale aj že zaujíma priateľskejší [...]

Nie ideál, ale žiadna katastrofa

16.04.2024

Aprílová aukcia dlhopisov slovenskej vlády dopadla relatívne úspešne. Od medzinárodných investorov si požičala celkom 681,5 miliónov eur. Pritom celkový dopyt investorov bol ešte o viac ako 500 miliónov eur vyšší. Značný záujem o slovenské dlhopisy je spôsobený aj jedným z najvyšších výnosov v eurozóne. Výnos na slovenskom vládnom dlhopise s desaťročnou [...]

Nechali sa tajné služby zneužiť eurohujermi?

06.04.2024

Značne nekompetentná ekonomická aj bezpečnostná politika predstaviteľov EÚ vyústila až do obáv o výsledky letných volieb do Európskeho parlamentu. Vysokí predstavitelia EÚ, niektorých štátov a média zašli v panike až tak ďaleko, že pustili do éteru obvinenie Ruska zo šírenia dezinformácií a platenia politikov v Európe s cieľom ovplyvniť výsledky týchto volieb. [...]

nehoda, polícia

Pri Sabinove terénne auto nabehlo do ľudí, vodič ušiel: Šesť zranených, z toho tri deti vážne

25.05.2024 15:07

Na mieste zasahovali dva vrtuľníky a všetky záchranné zložky.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok je pripravený vyvodiť zodpovednosť, ak ochranka pochybila. Majerský dôvod na jeho odvolávanie nevidí

25.05.2024 14:39

Minister dodal, že riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov má jeho plnú dôveru.

atentát Fico nemocnica rooseveltova

Zdravotný stav Fica sa zlepšil, potvrdili v sobotu lekári

25.05.2024 13:43

Minister vnútra Šutaj Eštok doplnil, že premiér je informovaný o situácii v krajine.

blesk, búrka, Zbyňov, mReportér

Až do večera pozor na búrky, na Považí SHMÚ varuje pred povodňami. Čo prinesie nedeľa?

25.05.2024 12:02, aktualizované: 13:18

Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 113115x
Priemerná čítanosť článkov: 2514x

Autor blogu

Kategórie