Založ si blog

Pandemická situácia je stabilná, ale nie dobrá

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je stabilná aj napriek vyššiemu počtu pacientov s covidom v nemocniciach. „Nie je tu nič, čo by indikovalo nejaké výrazné zhoršenie stavu, a prebieha štandardné poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva.

Do určitej miery má pán minister pravdu. Podľa dostupných údajov bola 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb v priebehu februára a marca 2022 na Slovensku ešte horšia ( medzi 45 až 55 %) ako v súčasnosti (mierne nad 45 %). Lenže aj so súčasnou nižšou týždňovou mierou pozitívne testovaných osôb patríme v Európe ku špičke medzi najhoršími. Takže pandemická situácia je na Slovensku síce stabilná, ale nie dobrá.

Vôbec nie je komunikovaný problém neprimerane vysokej miery pozitívne testovaných starších osôb. Zhruba od začiatku mája 2022 má veková skupina osôb nad 65 rokov permanentne najvýraznejší podiel medzi pozitívne testovanými pomocou PCR testov. Od polovice júla 2022 začal 7-dňový priemer podielu pozitívne testovaných osôb nad 65 rokov opäť výraznejšie stúpať a aktuálne jeho hodnota atakuje 26 percent zo všetkých pozitívne testovaných osôb, čo je pomerne vysoké číslo. Len pre zaujímavosť veková skupina osôb nad 65 rokov predstavuje na celkovom počte obyvateľov Slovenska zhruba 16 %.

Prírastok podielu pozitívne testovaných osôb nad 65 rokov už bol od polovičky mája do polovičky júna 2022 aj vyšší, ako je to v súčasnosti (pozri priložený graf). Aktuálne sa však rapídne zvýšil počet hospitalizovaných osôb s covidom, mierne sa zvyšuje 7-dňový priemer počtu úmrtí a je vyšší ako pred rokom. Úmrtia na covid-19 sa s veľkou pravdepodobnosťou týkajú hlavne starších ľudí.

Od ministerstva zdravotníctva by sa mi preto žiadalo aspoň nejaké jemné upozornenie na zvyšujúce sa riziko skončenia v nemocnici s covidom pre starších spoluobčanov.

Prečo je potrebné zúčastniť sa na Referende o predčasných voľbách?

20.01.2023

Zajtrajšie referendum o predčasných voľbách je jedinečná príležitosť vyjadriť svoj spontánny názor na aktuálnu situáciu v spoločnosti a zároveň: • Dáme najavo dnešným aj budúcim politikom, že v nasledujúcich rokoch nemienime slepo trpieť už nič také ako neobmedzene praktizovanú mečiarovskú neokrôchanosť, dzurindovsko-miklošovskú aroganciu, ficovskú [...]

Priaznivá epidemická situácia by nemala viesť k jej oficiálnemu ignorovaniu

16.01.2023

Je všeobecne známe, že problematike vývoja koronavírusu sa oficiálne inštitúcie v posledných mesiacoch venujú minimálne. Svedčí o tom napríklad aj už dvojmesačné zaseknutie sa hodnôt celkovo hospitalizovaných s covid-19 na stránke https://korona.gov.sk/ na čísle 312, pričom to nekorešponduje s hodnotami ukazovateľa 07a_COVID-19 Počet hospitalizácií s ochorením [...]

Konflikt na Ukrajine si žiada objektívnu odbornú diskusiu

29.05.2022

Predstavte si, bývalá americká redaktorka časopisu The Nation (časopis presadzujúci intelektuálnu slobodu, úctu k faktom a transparentnosť) prišla s tým, že americké média potrebujú skutočnú diskusiu o ukrajinskom vojenskom konflikte. Jej príspevok obsahuje niekoľko zaujímavých myšlienok, ako napr., že: • V televízii, na internete alebo v Kongrese chýbajú alternatívne [...]

Robert Kaliňák

NAKA obvinila Kaliňáka a Brhela st. z podplácania na Finančnej správe

02.02.2023 08:25

Úplatok mali poskytnúť osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy v súvislosti s výkonom tejto funkcie.

Viedeň / Teroristický útok /

Dvoch komplicov páchateľa teroristického útoku vo Viedni odsúdili na doživotie

02.02.2023 07:28

Džihádista 2. novembra 2020 pri teroristickom útoku v centre Viedne usmrtil štyri osoby a ďalších 23 zranil.

SR NRSR 78. schôdza rokovanie BAX

Robia si z prezidentky srandu, mala by to zastaviť, tvrdí politológ

02.02.2023 06:05

Ak chce dočasne poverená vláda Eduarda Hegera späť právomoci, prezidentka by jej hneď mala zobrať poverenie, hovorí v podcaste denníka Pravda politológ Jozef Lenč.

SR NRSR 78. schôdza rokovanie BAX

Džentlmenská dohoda až do volieb? Nehrozí, tvrdí politológ. Poslanci vyťahujú populistické návrhy a Čaputová varuje

02.02.2023 06:00

Kollár uviedol, že pri schvaľovaní niektorých zákonov bude zaujímavé sledovať „zhluky“ poslancov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 49000x
Priemerná čítanosť článkov: 2130x

Autor blogu

Kategórie