Založ si blog

Konflikt na Ukrajine si žiada objektívnu odbornú diskusiu

Predstavte si, bývalá americká redaktorka časopisu The Nation (časopis presadzujúci intelektuálnu slobodu, úctu k faktom a transparentnosť) prišla s tým, že americké média potrebujú skutočnú diskusiu o ukrajinskom vojenskom konflikte. Jej príspevok obsahuje niekoľko zaujímavých myšlienok, ako napr., že:
• V televízii, na internete alebo v Kongrese chýbajú alternatívne názory na konflikt na Ukrajine,
• Nastal čas spochybniť jednostrannú oficiálnu interpretáciu konfliktu na Ukrajine,
• Treba sa zamyslieť nad nekritickým zatváraním oči pred vecnou kritikou ukrajinských pravicových radikálov a aj nacionalistov a celkovo nad tým, prečo je oficiálnymi kruhmi pošramotená povesť Ukrajiny utajovaná a dokonca popieraná,
• Iný ako oficiálny názor na konflikt na Ukrajine je vytláčaný z mainstreamových médií, alebo tam aspoň nie je vítaný,
• USA a NATO vedú zástupnú vojnu s Ruskom,
• Názory, že Západ sám prispel k ukrajinskej tragédii, v žiadnom prípade neospravedlňujú kroky Ruska.
V závere príspevku ešte autorka ponúkla prevzatú myšlienku: „Keď si všetci myslia to isté, znamená to, že nikto veľa nemyslí.“ Podrobnejšie na https://www.thenation.com/article/world/we-need-a-real-debate-about-the-ukraine-war/.

Čo poviete? Mňa tie myšlienky oslovili. Som však opatrný, aby autorka príspevku nebola náhodou nejaká zakuklená ruská agentka. Nuž, v Amerike je asi ešte ozaj demokracia, keď sa dá do novín napísať slobodne aj také niečo. U nás by taký časopis veľmi rýchlo upratal NBÚ. Kiežby si aspoň základné prvky kritického myslenia osvojili aj naši novodobí Goebbelsovia.

Pod lampou najväčšia tma?

31.05.2024

Nikto nestelesňuje elitársku povahu EÚ lepšie ako úradujúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Jej rozhodnutie z apríla 2021, že sama podpíše dohodu v hodnote 35 miliárd eur na nákup 1,8 miliardy dávok vakcíny BioNTech/Pfizer, je názorným príkladom svojvôle a nedostatku zodpovednosti vysokého politika aj celého systému Európskej únie. Podľa jednej [...]

Ódor sa vyžaloval pre The Guardian

02.05.2024

Predvolebné slogany slovenskej opozície pred eurovoľbami obsahujú v britskom denníku (https://www.theguardian.com/world/2024/may/02/slovakia-opposition-hopes-european-vote-will-put-brakes-on-populist-pm-robert-fico) pseudoobavy, že Slovensko kráča cestou preč od právneho štátu, že útočí na „slobodné“ média a mimovládne organizácie, ale aj že zaujíma priateľskejší [...]

Nie ideál, ale žiadna katastrofa

16.04.2024

Aprílová aukcia dlhopisov slovenskej vlády dopadla relatívne úspešne. Od medzinárodných investorov si požičala celkom 681,5 miliónov eur. Pritom celkový dopyt investorov bol ešte o viac ako 500 miliónov eur vyšší. Značný záujem o slovenské dlhopisy je spôsobený aj jedným z najvyšších výnosov v eurozóne. Výnos na slovenskom vládnom dlhopise s desaťročnou [...]

blesk, búrka, blesky, počasie

Pozor na vietor a prudký dážď. Meteorológovia varujú pred búrkami

21.06.2024 22:00

Na území celého Slovenska hrozia v piatok večer aj v sobotu búrky.

Medveď hnedý

Útoky medveďov na človeka v Japonsku sa množia. Ďalšou obeťou je stavebný robotník

21.06.2024 20:41

Medveď pravdepodobne zabil stavebného robotníka (58) v Japonsku. Muža našli v lese v prefektúre Nagano s rozsiahlymi poraneniami hlavy a chrbta.

vojna na Ukrajine, hroby, Charkov

NYT: Veľa mužov na Ukrajine sa skrýva. Obávajú sa, že ich nevycvičených pošlú na smrť

21.06.2024 18:35

Na Ukrajine žije mnoho mužov, ktorí sa skrývajú. Majú strach z odvodov do armády na obranu krajiny proti ruskej invázii. S niekoľkými z nich hovoril denník The New York Times (NYT).

Viktor Orbán

Nemecko už podľa Orbána 'nevonia a nevyzerá rovnako', zmenilo sa na multikultúrny svet

21.06.2024 18:21

Maďarský premiér Orbán počas návštevy Berlína povedal, že Nemecko sa v dôsledku migrácie zmenilo na "pestrofarebný, multikultúrny svet".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 116430x
Priemerná čítanosť článkov: 2531x

Autor blogu

Kategórie