Založ si blog

Kiežby bola pandémia koronavírusu už minulosťou

Epidemická situácia sa aktuálne, chvalabohu, v globále zlepšuje, ale odborníci už teoretizujú o možnom príchode ďalších vĺn pandémie. Teraz nastal čas na obzretie sa na už vyše dvojročnú skúsenosť so sledovaním a hodnotením epidemickej situácie.

V aktuálnom čísle vedeckého časopisu Slovenská štatistika a demografia je aj príspevok Hľadanie účinných metód a nástrojov na hodnotenie epidemickej situácie. Autor príspevku sa pokúsil zovšeobecniť určité zaujímavé empirické poznatky, ktoré by mohli byť prípadne užitočné pri relatívne spoľahlivom sledovaní a hodnotení  epidemickej situácie aj v nasledujúcich mesiacoch. Pre menej trpezlivých ponúkam len stručnú rešerš a tí trpezlivejší môžu nájsť celý príspevok na https://ssad.statistics.sk/SSaD/wp-content/files/2_2022/2_2022_clanok_2_Car.pdf.

V prvej časti príspevku je poukázané na určité nedostatky ukazovateľa počet novo pozitívne testovaných osôb. Hlavná výhrada na margo uvedeného ukazovateľa spočíva v tom, že samostatné použitie tohto ukazovateľa prináša často nepresnú a v mnohých prípadoch až zavádzajúcu informáciu. Výhrada je demonštrovaná na príklade pravidelne denne oficiálne zverejňovaného prehľadu o počte pozitívne testovaných osôb pomocou PCR testov za kraje. Uvedenie údaja len o počte pozitívne testovaných osôb bez poznania ďalších potrebných súvislosti môže pôsobiť na bežného občana výrazne zmätočne.

Ďalšia časť príspevku sa pozastavuje nad skončením používania predtým veľmi frekventovaného ukazovateľa reprodukčné číslo. Autor príspevku vyslovuje úvahu, že za zrušením daného ukazovateľa môže byť jeho zavádzajúca vypovedacia schopnosť. Oficiálne zdôvodnenie zrušenia ukazovateľa reprodukčné číslo nie je známe ani po oslovení zodpovedných inštitúcií. Riešením by nemalo byť úplné zrušenie daného ukazovateľa, ale hľadanie možnosti ako vytvoriť podobný ukazovateľ, ktorý by reálnejšie reflektoval vývoj epidemickej situácie. V príspevku je navrhnutý ukazovateľ vážené reprodukčné číslo šírenia koronavírusu, ktorého hodnoty jednoznačne korelujú s hodnotami ukazovateľa miera pozitívne testovaných osôb.

Časť zameraná na stručné zhodnotenie ostatných vĺn pandémie koronavírusu podľa vybraných ukazovateľov akcentuje potrebu vytvorenia systému obmedzeného počtu vhodných  a vzájomne konzistentných ukazovateľov, ktoré poskytnú aj verejnosti zrozumiteľné a užitočné informácie o globálnom vývoji epidemickej situácie.

Nad rámec predstaveného príspevku ponúkam empirický poznatok z posledných týždňov, podľa ktorého sa popri aktuálnom zlepšovaní celkovej epidemickej situácie opomína fakt, že sa dosť výrazne zvyšuje najmä podiel pozitívne testovaných viac rizikových starších osôb nad 55 rokov a v poslednom týždni zvlášť osôb nad 65 rokov (tmavomodrá čiara). Tento poznatok dosť jednoznačne vyplýva z priloženého grafu.

Výrazne rastúci podiel pozitívne testovaných starších ľudí v posledných týždňoch by mal byť podnetom ku okamžitému zvýšeniu osvety zo strany ministerstva zdravotníctva k tejto skupine obyvateľstva jednak v záujme zvýšenia ich obozretnosti pri spoločenských kontaktoch, ale možno aj pri propagovaní ochrannej vakcinácie proti C-19. Totiž, aj v posledných týždňoch ešte stále zomiera na Slovensku na C-19 denne v priemere okolo 15 osôb, z ktorých väčšina s veľkou pravdepodobnosťou predstavuje starších a nezaočkovaných.

Prečo je potrebné zúčastniť sa na Referende o predčasných voľbách?

20.01.2023

Zajtrajšie referendum o predčasných voľbách je jedinečná príležitosť vyjadriť svoj spontánny názor na aktuálnu situáciu v spoločnosti a zároveň: • Dáme najavo dnešným aj budúcim politikom, že v nasledujúcich rokoch nemienime slepo trpieť už nič také ako neobmedzene praktizovanú mečiarovskú neokrôchanosť, dzurindovsko-miklošovskú aroganciu, ficovskú [...]

Priaznivá epidemická situácia by nemala viesť k jej oficiálnemu ignorovaniu

16.01.2023

Je všeobecne známe, že problematike vývoja koronavírusu sa oficiálne inštitúcie v posledných mesiacoch venujú minimálne. Svedčí o tom napríklad aj už dvojmesačné zaseknutie sa hodnôt celkovo hospitalizovaných s covid-19 na stránke https://korona.gov.sk/ na čísle 312, pričom to nekorešponduje s hodnotami ukazovateľa 07a_COVID-19 Počet hospitalizácií s ochorením [...]

Pandemická situácia je stabilná, ale nie dobrá

29.07.2022

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je stabilná aj napriek vyššiemu počtu pacientov s covidom v nemocniciach. „Nie je tu nič, čo by indikovalo nejaké výrazné zhoršenie stavu, a prebieha štandardné poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva. Do určitej miery má pán minister pravdu. Podľa [...]

Marian Kočner

Prokurátor podal obžalobu na Mariana Kočnera v kauze Five Star Residence

02.02.2023 09:29

Kočner si odpykáva 19-ročný trest väzenia v kauze falšovania zmeniek televízie Markíza. Obžalobe čelí aj v prípade vraždy novinára Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov.

Petr Pavel

Pavel: NATO by malo uvažovať o dodávkach stíhačiek pre Ukrajinu

02.02.2023 09:04

Podpora Kyjeva je podľa českého prezidenta v našom vlastnom záujme.

Robert Kaliňák

NAKA obvinila Kaliňáka a Brhela st. z podplácania na Finančnej správe

02.02.2023 08:25, aktualizované: 08:56

Úplatok mali poskytnúť osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy v súvislosti s výkonom tejto funkcie.

Viedeň / Teroristický útok /

Dvoch komplicov páchateľa teroristického útoku vo Viedni odsúdili na doživotie

02.02.2023 07:28

Džihádista 2. novembra 2020 pri teroristickom útoku v centre Viedne usmrtil štyri osoby a ďalších 23 zranil.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 49004x
Priemerná čítanosť článkov: 2131x

Autor blogu

Kategórie