Založ si blog

Kiežby bola pandémia koronavírusu už minulosťou

Epidemická situácia sa aktuálne, chvalabohu, v globále zlepšuje, ale odborníci už teoretizujú o možnom príchode ďalších vĺn pandémie. Teraz nastal čas na obzretie sa na už vyše dvojročnú skúsenosť so sledovaním a hodnotením epidemickej situácie.

V aktuálnom čísle vedeckého časopisu Slovenská štatistika a demografia je aj príspevok Hľadanie účinných metód a nástrojov na hodnotenie epidemickej situácie. Autor príspevku sa pokúsil zovšeobecniť určité zaujímavé empirické poznatky, ktoré by mohli byť prípadne užitočné pri relatívne spoľahlivom sledovaní a hodnotení  epidemickej situácie aj v nasledujúcich mesiacoch. Pre menej trpezlivých ponúkam len stručnú rešerš a tí trpezlivejší môžu nájsť celý príspevok na https://ssad.statistics.sk/SSaD/wp-content/files/2_2022/2_2022_clanok_2_Car.pdf.

V prvej časti príspevku je poukázané na určité nedostatky ukazovateľa počet novo pozitívne testovaných osôb. Hlavná výhrada na margo uvedeného ukazovateľa spočíva v tom, že samostatné použitie tohto ukazovateľa prináša často nepresnú a v mnohých prípadoch až zavádzajúcu informáciu. Výhrada je demonštrovaná na príklade pravidelne denne oficiálne zverejňovaného prehľadu o počte pozitívne testovaných osôb pomocou PCR testov za kraje. Uvedenie údaja len o počte pozitívne testovaných osôb bez poznania ďalších potrebných súvislosti môže pôsobiť na bežného občana výrazne zmätočne.

Ďalšia časť príspevku sa pozastavuje nad skončením používania predtým veľmi frekventovaného ukazovateľa reprodukčné číslo. Autor príspevku vyslovuje úvahu, že za zrušením daného ukazovateľa môže byť jeho zavádzajúca vypovedacia schopnosť. Oficiálne zdôvodnenie zrušenia ukazovateľa reprodukčné číslo nie je známe ani po oslovení zodpovedných inštitúcií. Riešením by nemalo byť úplné zrušenie daného ukazovateľa, ale hľadanie možnosti ako vytvoriť podobný ukazovateľ, ktorý by reálnejšie reflektoval vývoj epidemickej situácie. V príspevku je navrhnutý ukazovateľ vážené reprodukčné číslo šírenia koronavírusu, ktorého hodnoty jednoznačne korelujú s hodnotami ukazovateľa miera pozitívne testovaných osôb.

Časť zameraná na stručné zhodnotenie ostatných vĺn pandémie koronavírusu podľa vybraných ukazovateľov akcentuje potrebu vytvorenia systému obmedzeného počtu vhodných  a vzájomne konzistentných ukazovateľov, ktoré poskytnú aj verejnosti zrozumiteľné a užitočné informácie o globálnom vývoji epidemickej situácie.

Nad rámec predstaveného príspevku ponúkam empirický poznatok z posledných týždňov, podľa ktorého sa popri aktuálnom zlepšovaní celkovej epidemickej situácie opomína fakt, že sa dosť výrazne zvyšuje najmä podiel pozitívne testovaných viac rizikových starších osôb nad 55 rokov a v poslednom týždni zvlášť osôb nad 65 rokov (tmavomodrá čiara). Tento poznatok dosť jednoznačne vyplýva z priloženého grafu.

Výrazne rastúci podiel pozitívne testovaných starších ľudí v posledných týždňoch by mal byť podnetom ku okamžitému zvýšeniu osvety zo strany ministerstva zdravotníctva k tejto skupine obyvateľstva jednak v záujme zvýšenia ich obozretnosti pri spoločenských kontaktoch, ale možno aj pri propagovaní ochrannej vakcinácie proti C-19. Totiž, aj v posledných týždňoch ešte stále zomiera na Slovensku na C-19 denne v priemere okolo 15 osôb, z ktorých väčšina s veľkou pravdepodobnosťou predstavuje starších a nezaočkovaných.

Pandemická situácia je stabilná, ale nie dobrá

29.07.2022

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je stabilná aj napriek vyššiemu počtu pacientov s covidom v nemocniciach. „Nie je tu nič, čo by indikovalo nejaké výrazné zhoršenie stavu, a prebieha štandardné poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva. Do určitej miery má pán minister pravdu. Podľa [...]

Konflikt na Ukrajine si žiada objektívnu odbornú diskusiu

29.05.2022

Predstavte si, bývalá americká redaktorka časopisu The Nation (časopis presadzujúci intelektuálnu slobodu, úctu k faktom a transparentnosť) prišla s tým, že americké média potrebujú skutočnú diskusiu o ukrajinskom vojenskom konflikte. Jej príspevok obsahuje niekoľko zaujímavých myšlienok, ako napr., že: • V televízii, na internete alebo v Kongrese chýbajú alternatívne [...]

Riešia sa následky, príčiny sa prehliadajú (zámerne? ).

01.03.2022

Napadnutie Ukrajiny ruskou armádou je neospravedlniteľné. Vývoj udalosti okolo ukrajinsko-ruského konfliktu sa cielene vykryštalizoval tak, že je možno jednoznačne poukázať na bezprostredného agresora. Áno, Rusko je agresor, ktorý vojensky napadol susedný štát a pričinil sa o nezmyselné a odsúdenia hodné krviprelievanie. Týmto aktom vyrobil Putin problém sebe, jeho [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Jednotka NATO na Slovensku je bojaschopná. Kyjev má medzi Američanmi značnú podporu

06.10.2022 06:00

Mnohonárodné bojové zoskupenie Severoatlantickej aliancie na Slovensku s tisíckou vojakov je bojaschopné, uviedla centrála NATO.

voja na Ukrajine, Charkov

Putin na Ukrajine prehráva. Pritvrdí vo vojne proti Západu?

06.10.2022 06:00

Za posledné týždne Rusi utrpeli porážky v Charkovskej oblasti a v Donecku a teraz utekajú od Chersonu na juhu Ukrajiny.

Igor Matovič a Eduard Heger

Novela štátneho rozpočtu je vo hviezdach: SaS má výhrady, Matovič s Hegerom by mali viac zabojovať

06.10.2022 05:40

Podarí sa novelu k štátnemu rozpočtu vláde pretlačiť na druhý pokus? Premiér a minister by mali podľa politológa zabojovať viac.

čaputová malta

Čaputová si na Malte uctila pamiatku zavraždenej novinárky

05.10.2022 23:04

Ako prezidentka uviedla, maltskú novinárku Galiziovú zavraždili podobne ako slovenského reportéra Kuciaka pre jej investigatívnu prácu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 45616x
Priemerná čítanosť článkov: 2172x

Autor blogu

Kategórie