Založ si blog

Priaznivá epidemická situácia by nemala viesť k jej oficiálnemu ignorovaniu

Je všeobecne známe, že problematike vývoja koronavírusu sa oficiálne inštitúcie v posledných mesiacoch venujú minimálne. Svedčí o tom napríklad aj už dvojmesačné zaseknutie sa hodnôt celkovo hospitalizovaných s covid-19 na stránke https://korona.gov.sk/ na čísle 312, pričom to nekorešponduje s hodnotami ukazovateľa 07a_COVID-19 Počet hospitalizácií s ochorením COVID-19 na stránke https://covid-19.nczisk.sk/sk.

Rovnako sa zdá, že nikomu už niekoľko mesiacov (zhruba od druhej dekády júla 2022) nechýbajú rozšírené štatistiky o vývoji covidu-19. Na stránke https://korona.gov.sk/ je to vybavené informáciou, že rozšírené štatistiky sú z technických príčin dočasne nedostupné.

Aktuálny vývoj pandémie koronavírusu je podľa vybraných ukazovateľov na Slovensku skutočne priaznivý, čo je zrejmé aj z priloženého grafu. Ich hodnoty sú aktuálne násobne nižšie ako pred rokom. Priemerná sedemdňová miera pozitívne testovaných osôb predstavovala v polovici januára 2023 hodnotu 8,3 percenta, kým pred rokom bola takmer tronásobná (22,3 %). Priemerný sedemdňový počet hospitalizovaných s covid-19 je aktuálne zhruba 385 osôb (pred rokom 1936 osôb) a priemerný sedemdňový počet úmrtí na covid-19 predstavuje 4 osoby (pred rokom 48 osôb).

Pozoruhodné je, že sa pri zlepšovaní epidemickej situácie a pri oficiálnom takmer ignorovaní problematiky koronavírusu stále statočne testuje na covid-19. Ešte aj v prvej polovici januára 2023 sa realizovalo denne v priemere 540 PCR testov a vyše 1100 antigénových testov. Žiadalo by sa oficiálne stanovisko k opodstatnenosti a efektívnosti pokračujúceho testovania na covid-19.

Vo všeobecnosti zatiaľ absentuje oficiálne odborné zhodnotenie doterajšieho vývoja pandémie koronavírusu zo zdravotného hľadiska a dopadu na obyvateľstvo. Chýba tiež objektívny pohľad na manažovanie celého procesu pandémie v jednotlivých jej vlnách z pohľadu delegovania jasných kompetencií jednotlivým inštitúciám, zhodnotenie opodstatnenosti realizácie určitých opatrení inštitúciami a jednotlivcami a aj zovšeobecnenie poznatkov pre možné krízové riadenie podobných procesov v budúcnosti. Samostatnou kapitolou hodnotenia doterajšieho vývoja pandémie koronavírusu by mala byť analýza dostupnosti a spoľahlivosti potrebných údajov.

Je zrejmé, že spoločnosť aktuálne čelí viacerým urgentným krízovým situáciám. Pre nás je však dosť nepochopiteľné, že vrcholoví predstavitelia štátu ani samotné relevantné inštitúcie po troch rokoch pandémie koronavírusu zatiaľ neprejavili väčší záujem o zhodnotenie tejto nepríjemnej udalosti nielen ako celku, priebehu jej manažovania, dostupnosti a spoľahlivosti potrebných údajov, používania vhodných analytických nástrojov a podobne. Pozornosť by si určite zaslúžilo aj objektívne zhodnotenie takých parciálnych súčasti pandémie koronavírusu, ktoré sú spojené s prevenciou, hospitalizáciami, liečením a v neposlednom rade aj s úmrtiami na covid-19.

Určitým handicapom je tiež pomerne rezervovaný prístup akademickej a vedeckej obce k potrebe objektívneho zhodnotenia vývoja pandémie koronavírusu, aj keď treba pripomenúť záslužné aktivity komunity Dáta bez pátosu aj nejaké príspevky v časopisoch (napr. https://ssad.statistics.sk/SSaD/wp-content/files/4_2021/4_2021_clanok_3_Car.pdf). Celkovo nebolo na Slovensku vytvorené také prostredie, v ktorom by sa viedli kvalifikované odborné diskusie o vývoji pandémie a jej súvislostiach. Trendom bolo a stále aj je, usmerniť akúkoľvek diskusiu o pandémii koronavírusu do rámca ohraničeného oficiálnou propagandou. Za výnimku možno považovať na začiatku januára 2023 prezentovanú informáciu bližšie nešpecifikovanej poradenskej spoločnosti o nadúmrtnosti na covid-19 na Slovensku v kontexte rozhodnutí zdravotnej politiky (viac na https://spravy.rtvs.sk/2023/01/rozhodnutia-politikov-ovplyvnili-vysoku-nadumrtnost-pocas-pandemie-covidu/).

Na pandémiu koronavírusu sa nedá len sťažovať a vyhovárať. Treba ju dôkladne zmapovať, zanalyzovať a zovšeobecniť poznatky pre jej aktuálne manažovanie aj pre prípadné krízové riadenie podobných procesov v budúcnosti. A toto by mala byť úloha predovšetkým pre relevantné štátne inštitúcie.

Prečo je potrebné zúčastniť sa na Referende o predčasných voľbách?

20.01.2023

Zajtrajšie referendum o predčasných voľbách je jedinečná príležitosť vyjadriť svoj spontánny názor na aktuálnu situáciu v spoločnosti a zároveň: • Dáme najavo dnešným aj budúcim politikom, že v nasledujúcich rokoch nemienime slepo trpieť už nič také ako neobmedzene praktizovanú mečiarovskú neokrôchanosť, dzurindovsko-miklošovskú aroganciu, ficovskú [...]

Pandemická situácia je stabilná, ale nie dobrá

29.07.2022

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je stabilná aj napriek vyššiemu počtu pacientov s covidom v nemocniciach. „Nie je tu nič, čo by indikovalo nejaké výrazné zhoršenie stavu, a prebieha štandardné poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva. Do určitej miery má pán minister pravdu. Podľa [...]

Konflikt na Ukrajine si žiada objektívnu odbornú diskusiu

29.05.2022

Predstavte si, bývalá americká redaktorka časopisu The Nation (časopis presadzujúci intelektuálnu slobodu, úctu k faktom a transparentnosť) prišla s tým, že americké média potrebujú skutočnú diskusiu o ukrajinskom vojenskom konflikte. Jej príspevok obsahuje niekoľko zaujímavých myšlienok, ako napr., že: • V televízii, na internete alebo v Kongrese chýbajú alternatívne [...]

Viedeň / Teroristický útok /

Dvoch komplicov páchateľa teroristického útoku vo Viedni odsúdili na doživotie

02.02.2023 07:28

Džihádista 2. novembra 2020 pri teroristickom útoku v centre Viedne usmrtil štyri osoby a ďalších 23 zranil.

SR NRSR 78. schôdza rokovanie BAX

Robia si z prezidentky srandu, mala by to zastaviť, tvrdí politológ

02.02.2023 06:05

Ak chce dočasne poverená vláda Eduarda Hegera späť právomoci, prezidentka by jej hneď mala zobrať poverenie, hovorí v podcaste denníka Pravda politológ Jozef Lenč.

SR NRSR 78. schôdza rokovanie BAX

Džentlmenská dohoda až do volieb? Nehrozí, tvrdí politológ. Poslanci vyťahujú populistické návrhy a Čaputová varuje

02.02.2023 06:00

Kollár uviedol, že pri schvaľovaní niektorých zákonov bude zaujímavé sledovať „zhluky“ poslancov.

Leopard 2, Nemecko

ONLINE: Poľsko dá svoje F-16 Ukrajine, ale len ak to odsúhlasí NATO

02.02.2023 05:50, aktualizované: 08:15

Poľsko má vo výzbroji 46 stíhačiek F-16 a je ich ochotné poskytnúť Ukrajine, ale len v prípade, že to odsúhlasí NATO ako celok.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 48999x
Priemerná čítanosť článkov: 2130x

Autor blogu

Kategórie