Založ si blog

Čo vy na to pán (vraj) premiér?

Toho chudáka, vraj premiéra Hegera, mi začína byť aj tak trochu ľúto. Jeho doterajšia pozícia tlmiča roztržiek v koalícii a nebotičné, nič neriešiace bezobsažné tliachačky dospeli do štádia, keď už aj pani prezidentka, značne súcitiaca s touto výrazne neschopnou suitou, musela pritvrdiť. Jej výzva prevziať plnú zodpovednosť a vložiť sa do riešenia problémov, ktoré sú príčinou nášho slabého výsledku v boji s pandémiou a chaosu pri prijímaní reforiem je na prvý pohľad priateľské povzbudenie premiéra k ráznejším krokom. V preklade do slovenčiny je to ale poriadne zaucho ustráchanému Hegerovi.  Ako s tým dokáže fungovať ukážu najbližšie týždne.

Už aj zo strany spriaznených médií mu bolo pošepnuté, že by sa mal výraznejšie zasadiť za zavedenie povinného očkovania a odvolať ministra financií. Treba objektívne priznať, že povinné očkovanie vybraných vekových skupín pripustil už pred niekoľkými týždňami a diskutuje túto problematiku nielen s lekármi, ale aj s právnikmi. Požijeme, uvidíme, či nebudeme opäť  konfrontovaní s bezbrehým vajataním premiéra  bez jasnej a účinnej koncovky.

Na naplnenie toho druhého odporúčania si však pán Heger netrúfne, lebo jeho poslaním je predsa tlmiť vášne a nie stúpiť na otlak dokonca svojmu hlavnému predstavenému. Som presvedčený, že úprimnou snahou pána Hegera je pomoc a nie škodenie Slovensku. Jeho osobná výbava a ťažkopádna koalícia však Slovensku veľmi neprospieva, čo signalizujú aj údaje z reprezentatívneho prieskumu z polovice novembra 2021. Podľa neho vláde v súčasnosti dôveruje len necelá štvrtina  populácie. Nie je to vôbec príjemné zistenie pre pána Hegera.

Byť na mieste premiéra, asi by som dosť tuho uvažoval o porúčaní sa z postu predsedu vlády. Takto by asi najviac pomohol Slovensku. Tým vôbec nechcem naznačiť, že mám záujem o návrat pred február 2020. Mám pocit, že dozrel čas na úvahy o vytvorení vlády odborníkov, ktorá by mohla viac zomknúť spoločnosť v boji s pandémiou a mala by obmedziť insitné prvky z manažovania niektorých ministerstiev.

Nerobím si veľké ilúzie, ale moje výzvy spred vyše roka (https://mikic.blog.pravda.sk/2020/10/15/vyzva-premierovi/, https://mikic.blog.pravda.sk/2020/11/18/okrem-premiera-by-sa-mal-laskavo-porucat-aj-minister-zdravotnictva/ )sa, chvalabohu, naplnili.

Pandemická situácia je stabilná, ale nie dobrá

29.07.2022

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je stabilná aj napriek vyššiemu počtu pacientov s covidom v nemocniciach. „Nie je tu nič, čo by indikovalo nejaké výrazné zhoršenie stavu, a prebieha štandardné poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva. Do určitej miery má pán minister pravdu. Podľa [...]

Konflikt na Ukrajine si žiada objektívnu odbornú diskusiu

29.05.2022

Predstavte si, bývalá americká redaktorka časopisu The Nation (časopis presadzujúci intelektuálnu slobodu, úctu k faktom a transparentnosť) prišla s tým, že americké média potrebujú skutočnú diskusiu o ukrajinskom vojenskom konflikte. Jej príspevok obsahuje niekoľko zaujímavých myšlienok, ako napr., že: • V televízii, na internete alebo v Kongrese chýbajú alternatívne [...]

Kiežby bola pandémia koronavírusu už minulosťou

24.04.2022

Epidemická situácia sa aktuálne, chvalabohu, v globále zlepšuje, ale odborníci už teoretizujú o možnom príchode ďalších vĺn pandémie. Teraz nastal čas na obzretie sa na už vyše dvojročnú skúsenosť so sledovaním a hodnotením epidemickej situácie. V aktuálnom čísle vedeckého časopisu Slovenská štatistika a demografia je aj príspevok Hľadanie účinných metód [...]

Migrant

Pri potopení sa dvoch lodí pri Grécku zahynulo 15 ľudí

06.10.2022 07:06

Loď s približne 100 utečencami narazila na skaly a stroskotala.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Jednotka NATO na Slovensku je bojaschopná. Kyjev má medzi Američanmi značnú podporu

06.10.2022 06:00

Mnohonárodné bojové zoskupenie Severoatlantickej aliancie na Slovensku s tisíckou vojakov je bojaschopné, uviedla centrála NATO.

voja na Ukrajine, Charkov

Putin na Ukrajine prehráva. Pritvrdí vo vojne proti Západu?

06.10.2022 06:00

Za posledné týždne Rusi utrpeli porážky v Charkovskej oblasti a v Donecku a teraz utekajú od Chersonu na juhu Ukrajiny.

Igor Matovič a Eduard Heger

Novela štátneho rozpočtu je vo hviezdach: SaS má výhrady, Matovič s Hegerom by mali viac zabojovať

06.10.2022 05:40

Podarí sa novelu k štátnemu rozpočtu vláde pretlačiť na druhý pokus? Premiér a minister by mali podľa politológa zabojovať viac.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 45623x
Priemerná čítanosť článkov: 2173x

Autor blogu

Kategórie