Založ si blog

Zachráň sa, kto môžeš

Už pre troma týždňami (18.10.2020) som upozornil ministra zdravotníctva aj prezidentku na empirické argumenty, ktoré signalizovali podozrenia na už kritický vývoj epidemickej situácie na Slovensku.

Epidemická situácia sa na Slovensku už vtedy vyvíjala  horšie ako pred rokom, lebo:

  • Sedemdňová miera pozitívne testovaných sa dostala na úroveň 16,5 %, čo bolo o 2,5 percentuálnych bodov viac ako v rovnakom čase pred rokom.
  • Sedemdňový priemerný celkový počet hospitalizovaných na C-19 dosiahol 17.10.2021 hodnotu 844 osôb, čo bol viac ako dvojnásobok oproti rovnakému dátumu pred rokom (412 osôb).
  • Priemerná úmrtnosť pacientov s C-19 predstavovala vtedy v priemere za posledných sedem dní počet 17 osôb denne oproti zhruba 4 zomretým osobám s C-19 v priemere denne v rovnakom období pred rokom.

Na základe kovidového automatu boli už aj pred troma týždňami oneskorene identifikované rizikové regióny, čo neprispieva k efektívnemu boju s koronavírusom.

Na konci októbra (27.10.2021) som si dovolil opäť kompetentných upozorniť na zlé oficiálne manažovanie epidemickej situácie na Slovensku. Vtedy sa ešte stále, zrejme, riadili sloganom Nejako bolo, nejako bude. Vtedy bola sedemdňová miera pozitívne testovaných (23,2 %) už zhruba na úrovni z konca decembra 2020. V týždni od 18.10.2021 do 24.10.2021 malo už 13 okresov týždňovú mieru pozitívne testovaných osôb nad 30 %, kým v minulom roku podobná situácia nastala až v druhej polovici decembra. Nepriaznivý vývoj pokračoval aj v raste počtu hospitalizovaných osôb na C-19.

MZ SR sa ocitlo v roli štatistu, lebo dokázalo len skonštatovať, že v ďalšom týždni bude v čierne farbe, t. j. v treťom stupni ohrozenia koronavírusom figurovať až viac ako dvojnásobný počet okresov v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Od vládnych predstaviteľov ani od prezidentky sme ešte ani vtedy nezaznamenali žiadne iniciatívne kroky, ani striktnejšie opatrenia okrem už nezaberajúcej výzvy o potrebe očkovania a odvolávaním sa na reálne málo funkčný kovidový automat.

Výrazné zhoršovanie epidemickej situácie pokračuje  aj v novembri. Priam hrozivé je medziročné porovnanie počtu hospitalizovaných s C-19, miery pozitívne testovaných osôb a zvlášť aktuálny trend. Sedemdňový priemer hospitalizovaných s C-19 je aktuálne (2048 osôb) na úrovni z polovice decembra 2020 a sedemdňový priemer miery pozitívne testovaných je aktuálne (30,5 %) už za jeho historickým vrcholom z 5.1.2021 (27,8 %). Korelácia medzi priemerným počtom hospitalizovaných s C-19 a mierou pozitívne testovaných za týždeň je od začiatku septembra 2021 na úrovni až takmer 0,99.

Nuž, ale až včera a dnes si už takmer mesiac kritickú epidemickú situáciu všimli premiér a následne aj prezidentka. Záver o tom, ako (ne)zodpovedne sa naši vrcholoví predstavitelia dokážu postaviť k riešeniu kritických situácií, nech si urobí každý sám.

Pandemická situácia je stabilná, ale nie dobrá

29.07.2022

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je stabilná aj napriek vyššiemu počtu pacientov s covidom v nemocniciach. „Nie je tu nič, čo by indikovalo nejaké výrazné zhoršenie stavu, a prebieha štandardné poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva. Do určitej miery má pán minister pravdu. Podľa [...]

Konflikt na Ukrajine si žiada objektívnu odbornú diskusiu

29.05.2022

Predstavte si, bývalá americká redaktorka časopisu The Nation (časopis presadzujúci intelektuálnu slobodu, úctu k faktom a transparentnosť) prišla s tým, že americké média potrebujú skutočnú diskusiu o ukrajinskom vojenskom konflikte. Jej príspevok obsahuje niekoľko zaujímavých myšlienok, ako napr., že: • V televízii, na internete alebo v Kongrese chýbajú alternatívne [...]

Kiežby bola pandémia koronavírusu už minulosťou

24.04.2022

Epidemická situácia sa aktuálne, chvalabohu, v globále zlepšuje, ale odborníci už teoretizujú o možnom príchode ďalších vĺn pandémie. Teraz nastal čas na obzretie sa na už vyše dvojročnú skúsenosť so sledovaním a hodnotením epidemickej situácie. V aktuálnom čísle vedeckého časopisu Slovenská štatistika a demografia je aj príspevok Hľadanie účinných metód [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Jednotka NATO na Slovensku je bojaschopná. Kyjev má medzi Američanmi značnú podporu

06.10.2022 06:00

Mnohonárodné bojové zoskupenie Severoatlantickej aliancie na Slovensku s tisíckou vojakov je bojaschopné, uviedla centrála NATO.

voja na Ukrajine, Charkov

Putin na Ukrajine prehráva. Pritvrdí vo vojne proti Západu?

06.10.2022 06:00

Za posledné týždne Rusi utrpeli porážky v Charkovskej oblasti a v Donecku a teraz utekajú od Chersonu na juhu Ukrajiny.

Igor Matovič a Eduard Heger

Novela štátneho rozpočtu je vo hviezdach: SaS má výhrady, Matovič s Hegerom by mali viac zabojovať

06.10.2022 05:40

Podarí sa novelu k štátnemu rozpočtu vláde pretlačiť na druhý pokus? Premiér a minister by mali podľa politológa zabojovať viac.

čaputová malta

Čaputová si na Malte uctila pamiatku zavraždenej novinárky

05.10.2022 23:04

Ako prezidentka uviedla, maltskú novinárku Galiziovú zavraždili podobne ako slovenského reportéra Kuciaka pre jej investigatívnu prácu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 45617x
Priemerná čítanosť článkov: 2172x

Autor blogu

Kategórie