Založ si blog

Zachráň sa, kto môžeš

Už pre troma týždňami (18.10.2020) som upozornil ministra zdravotníctva aj prezidentku na empirické argumenty, ktoré signalizovali podozrenia na už kritický vývoj epidemickej situácie na Slovensku.

Epidemická situácia sa na Slovensku už vtedy vyvíjala  horšie ako pred rokom, lebo:

  • Sedemdňová miera pozitívne testovaných sa dostala na úroveň 16,5 %, čo bolo o 2,5 percentuálnych bodov viac ako v rovnakom čase pred rokom.
  • Sedemdňový priemerný celkový počet hospitalizovaných na C-19 dosiahol 17.10.2021 hodnotu 844 osôb, čo bol viac ako dvojnásobok oproti rovnakému dátumu pred rokom (412 osôb).
  • Priemerná úmrtnosť pacientov s C-19 predstavovala vtedy v priemere za posledných sedem dní počet 17 osôb denne oproti zhruba 4 zomretým osobám s C-19 v priemere denne v rovnakom období pred rokom.

Na základe kovidového automatu boli už aj pred troma týždňami oneskorene identifikované rizikové regióny, čo neprispieva k efektívnemu boju s koronavírusom.

Na konci októbra (27.10.2021) som si dovolil opäť kompetentných upozorniť na zlé oficiálne manažovanie epidemickej situácie na Slovensku. Vtedy sa ešte stále, zrejme, riadili sloganom Nejako bolo, nejako bude. Vtedy bola sedemdňová miera pozitívne testovaných (23,2 %) už zhruba na úrovni z konca decembra 2020. V týždni od 18.10.2021 do 24.10.2021 malo už 13 okresov týždňovú mieru pozitívne testovaných osôb nad 30 %, kým v minulom roku podobná situácia nastala až v druhej polovici decembra. Nepriaznivý vývoj pokračoval aj v raste počtu hospitalizovaných osôb na C-19.

MZ SR sa ocitlo v roli štatistu, lebo dokázalo len skonštatovať, že v ďalšom týždni bude v čierne farbe, t. j. v treťom stupni ohrozenia koronavírusom figurovať až viac ako dvojnásobný počet okresov v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Od vládnych predstaviteľov ani od prezidentky sme ešte ani vtedy nezaznamenali žiadne iniciatívne kroky, ani striktnejšie opatrenia okrem už nezaberajúcej výzvy o potrebe očkovania a odvolávaním sa na reálne málo funkčný kovidový automat.

Výrazné zhoršovanie epidemickej situácie pokračuje  aj v novembri. Priam hrozivé je medziročné porovnanie počtu hospitalizovaných s C-19, miery pozitívne testovaných osôb a zvlášť aktuálny trend. Sedemdňový priemer hospitalizovaných s C-19 je aktuálne (2048 osôb) na úrovni z polovice decembra 2020 a sedemdňový priemer miery pozitívne testovaných je aktuálne (30,5 %) už za jeho historickým vrcholom z 5.1.2021 (27,8 %). Korelácia medzi priemerným počtom hospitalizovaných s C-19 a mierou pozitívne testovaných za týždeň je od začiatku septembra 2021 na úrovni až takmer 0,99.

Nuž, ale až včera a dnes si už takmer mesiac kritickú epidemickú situáciu všimli premiér a následne aj prezidentka. Záver o tom, ako (ne)zodpovedne sa naši vrcholoví predstavitelia dokážu postaviť k riešeniu kritických situácií, nech si urobí každý sám.

Ódor sa vyžaloval pre The Guardian

02.05.2024

Predvolebné slogany slovenskej opozície pred eurovoľbami obsahujú v britskom denníku (https://www.theguardian.com/world/2024/may/02/slovakia-opposition-hopes-european-vote-will-put-brakes-on-populist-pm-robert-fico) pseudoobavy, že Slovensko kráča cestou preč od právneho štátu, že útočí na „slobodné“ média a mimovládne organizácie, ale aj že zaujíma priateľskejší [...]

Nie ideál, ale žiadna katastrofa

16.04.2024

Aprílová aukcia dlhopisov slovenskej vlády dopadla relatívne úspešne. Od medzinárodných investorov si požičala celkom 681,5 miliónov eur. Pritom celkový dopyt investorov bol ešte o viac ako 500 miliónov eur vyšší. Značný záujem o slovenské dlhopisy je spôsobený aj jedným z najvyšších výnosov v eurozóne. Výnos na slovenskom vládnom dlhopise s desaťročnou [...]

Nechali sa tajné služby zneužiť eurohujermi?

06.04.2024

Značne nekompetentná ekonomická aj bezpečnostná politika predstaviteľov EÚ vyústila až do obáv o výsledky letných volieb do Európskeho parlamentu. Vysokí predstavitelia EÚ, niektorých štátov a média zašli v panike až tak ďaleko, že pustili do éteru obvinenie Ruska zo šírenia dezinformácií a platenia politikov v Európe s cieľom ovplyvniť výsledky týchto volieb. [...]

zelenskyj

Zelenskyj: Prímerie by teraz Putin zneužil. Straty? Na jedného Ukrajinca osem Rusov

25.05.2024 16:55

Putinovi absolútne nezáleží na svojich ľuďoch, civilistoch ani vojakoch, myslí si ukrajinský prezident.

nehoda, polícia

Opitý vodič pri Sabinove nabehol do ľudí, z miesta ušiel: Šesť zranených, z toho tri deti vážne

25.05.2024 15:07, aktualizované: 16:33

Polícia informovala, že k incidentu došlo počas obecnej akcie a auto vletelo do do ľudí z poľa.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok je pripravený vyvodiť zodpovednosť, ak ochranka pochybila. Majerský dôvod na jeho odvolávanie nevidí

25.05.2024 14:39

Minister dodal, že riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov má jeho plnú dôveru.

atentát Fico nemocnica rooseveltova

Zdravotný stav Fica sa zlepšil, potvrdili v sobotu lekári

25.05.2024 13:43

Minister vnútra Šutaj Eštok doplnil, že premiér je informovaný o situácii v krajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 113118x
Priemerná čítanosť článkov: 2514x

Autor blogu

Kategórie