Založ si blog

Epidemická situácia sa aktuálne zhoršuje výraznejšie ako pred rokom

Epidemická situácia sa za posledný týždeň v dvoch tretinách európskych štátov zhoršovala. Výraznú, až dvojcifernú mieru pozitívne testovaných osôb zaznamenali za posledný týždeň v Srbsku, Bosne a Hercegovine, na Ukrajine, v Slovinsku, Albánsku, Chorvátsku a v Rumunsku.

Na Slovensku došlo za posledný týždeň ku ďalšiemu zhoršeniu epidemickej situácie podobne ako na susednej Ukrajine, v Maďarsku a Českej republike. Nižšiu týždňovú mieru pozitívne testovaných ako pred dvoma týždňami zaznamenali zo susedných krajín Rakúsko a Poľsko.

Z porovnania vývoja epidemickej situácie hlavne na základe dvoch ukazovateľov (7-dňová miera pozitívne testovaných osôb a 7-dňový počet hospitalizovaných na C-19) v tomto a minulom roku vyplýva, že aktuálne je na tom Slovensko dokonca horšie ako pred rokom. Korelácia medzi hodnotami uvedených ukazovateľov je v priebehu septembra veľmi vysoká, pričom aktuálne je vyššia (r=0,95) ako pred rokom(r=0,91).

Sedem dňová miera pozitívne testovaných  rastie na Slovensku od 10. septembra  2021 jednoznačne výraznejšie ako pred rokom. Z 3,4 % sa za necelé dva týždne dostala 22.92021 na hodnotu 9,1 %, ktorú pred rokom dosiahla až na konci septembra. Aktuálne je už na hodnote 9,6 %. (Pri hodnotení epidemickej situácie preferujem pred absolútnym ukazovateľom počet pozitívne testovaných osôb pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb, ktorý eliminuje skresľujúci vplyv asymetrie medzi počtom pozitívne testovaných osôb a počtom vykonávaných PCR testov za týždeň.)

Dosť dramaticky sa aktuálne vyvíja počet hospitalizovaných osôb na C-19. Kým na začiatku septembra 2021 bol počet hospitalizovaných relatívne podobný ako pred rokom (okolo 60 osôb), tak nasledujúci dynamický rast dospel do štádia, že necelý týždeň pred koncom septembra je 7-dňový priemerný počet hospitalizovaných s C-19 viac ako trojnásobne vyšší ako pred rokom (aktuálne 409 hospitalizovaných osôb na C-19 oproti 127 osobám pred rokom).

O rastúcom riziku šírenia koronavírusu svedčí aj vážené reprodukčné číslo na základe miery pozitívne testovaných. To dosiahlo pred dvoma týždňami hodnotu 2,2 a za minulý týždeň sa zvýšilo na hodnotu 2,6. Oficiálny ukazovateľ reprodukčné číslo sa v priebehu septembra 2021 prestal zverejňovať na stránke https://korona.gov.sk/koronavirus-na-slovensku-v-cislach/ pravdepodobne pre jeho pofidérnu vypovedaciu schopnosť. Potvrdzujú to aj reálne čísla. V čase vrcholne zlej epidemickej situácie na začiatku januára 2021 (7-dňova miera pozitívne testovaných osôb atakovala 30%) sa pohybovala hodnota oficiálneho reprodukčného čísla aj pod hodnotou 1, kým v priebehu júla a augusta 2021, kedy bola miera pozitívne testovaných pod hodnotou 0,5 %, sa hodnota reprodukčného čísla pohybovala takmer výlučne nad hodnotou 1.

Za posledné dva týždne sa výrazne zvýšil počet okresov s mierou pozitívne testovaných nad 10 %. V poslednom týždni  ich už bola takmer polovica. Päť okresov (KE3, CA, SL, BJ a NO) malo v minulom týždni mieru pozitívne testovaných až nad 20 %. Tri z nich (KE3, CA a NO) však nie sú aktuálne zaradené v rámci oficiálneho covid automatu do bordovej fázy.

Aktuálne je dokonca aj sedemdňový priemer počtu úmrtí na C-19 vyšší (zhruba 3,5 úmrtí) ako v rovnakom čase pred rokom (jedno úmrtie).

Nuž a čo môžeme očakávať v najbližších týždňoch? Pred rokom zhoršovanie epidemickej situácie v septembri pokračovalo aj v nasledujúcom mesiaci. Sedemdňová miera pozitívne testovaných vzrástla z 9,2 % na začiatku októbra 2020 na 19,3 % na konci mesiaca.  Sedemdňový priemerný počet hospitalizovaných na C-19 vzrástol v priebehu mesiaca  októbra v roku 2020 zo zhruba 190 osôb až na takmer 1230 osôb. Sedemdňový priemerný počet úmrtí na C-19 sa v priebehu októbra 2020 priblížil k číslu 9.  Zostava len dúfať, že sa súčasný nepriaznivý trend zhoršovania epidemickej situácie v dôsledku zodpovedného správania spoluobčanov v najbližších týždňoch aspoň stlmí.

Ódor sa vyžaloval pre The Guardian

02.05.2024

Predvolebné slogany slovenskej opozície pred eurovoľbami obsahujú v britskom denníku (https://www.theguardian.com/world/2024/may/02/slovakia-opposition-hopes-european-vote-will-put-brakes-on-populist-pm-robert-fico) pseudoobavy, že Slovensko kráča cestou preč od právneho štátu, že útočí na „slobodné“ média a mimovládne organizácie, ale aj že zaujíma priateľskejší [...]

Nie ideál, ale žiadna katastrofa

16.04.2024

Aprílová aukcia dlhopisov slovenskej vlády dopadla relatívne úspešne. Od medzinárodných investorov si požičala celkom 681,5 miliónov eur. Pritom celkový dopyt investorov bol ešte o viac ako 500 miliónov eur vyšší. Značný záujem o slovenské dlhopisy je spôsobený aj jedným z najvyšších výnosov v eurozóne. Výnos na slovenskom vládnom dlhopise s desaťročnou [...]

Nechali sa tajné služby zneužiť eurohujermi?

06.04.2024

Značne nekompetentná ekonomická aj bezpečnostná politika predstaviteľov EÚ vyústila až do obáv o výsledky letných volieb do Európskeho parlamentu. Vysokí predstavitelia EÚ, niektorých štátov a média zašli v panike až tak ďaleko, že pustili do éteru obvinenie Ruska zo šírenia dezinformácií a platenia politikov v Európe s cieľom ovplyvniť výsledky týchto volieb. [...]

zelenskyj

Zelenskyj: Prímerie by teraz Putin zneužil. Straty? Na jedného Ukrajinca osem Rusov

25.05.2024 16:55

Putinovi absolútne nezáleží na svojich ľuďoch, civilistoch ani vojakoch, myslí si ukrajinský prezident.

nehoda, polícia

Opitý vodič pri Sabinove nabehol do ľudí, z miesta ušiel: Šesť zranených, z toho tri deti vážne

25.05.2024 15:07, aktualizované: 16:33

Polícia informovala, že k incidentu došlo počas obecnej akcie a auto vletelo do do ľudí z poľa.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok je pripravený vyvodiť zodpovednosť, ak ochranka pochybila. Majerský dôvod na jeho odvolávanie nevidí

25.05.2024 14:39

Minister dodal, že riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov má jeho plnú dôveru.

atentát Fico nemocnica rooseveltova

Zdravotný stav Fica sa zlepšil, potvrdili v sobotu lekári

25.05.2024 13:43

Minister vnútra Šutaj Eštok doplnil, že premiér je informovaný o situácii v krajine.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 113119x
Priemerná čítanosť článkov: 2514x

Autor blogu

Kategórie