Založ si blog

Epidemická situácia sa aktuálne zhoršuje výraznejšie ako pred rokom

Epidemická situácia sa za posledný týždeň v dvoch tretinách európskych štátov zhoršovala. Výraznú, až dvojcifernú mieru pozitívne testovaných osôb zaznamenali za posledný týždeň v Srbsku, Bosne a Hercegovine, na Ukrajine, v Slovinsku, Albánsku, Chorvátsku a v Rumunsku.

Na Slovensku došlo za posledný týždeň ku ďalšiemu zhoršeniu epidemickej situácie podobne ako na susednej Ukrajine, v Maďarsku a Českej republike. Nižšiu týždňovú mieru pozitívne testovaných ako pred dvoma týždňami zaznamenali zo susedných krajín Rakúsko a Poľsko.

Z porovnania vývoja epidemickej situácie hlavne na základe dvoch ukazovateľov (7-dňová miera pozitívne testovaných osôb a 7-dňový počet hospitalizovaných na C-19) v tomto a minulom roku vyplýva, že aktuálne je na tom Slovensko dokonca horšie ako pred rokom. Korelácia medzi hodnotami uvedených ukazovateľov je v priebehu septembra veľmi vysoká, pričom aktuálne je vyššia (r=0,95) ako pred rokom(r=0,91).

Sedem dňová miera pozitívne testovaných  rastie na Slovensku od 10. septembra  2021 jednoznačne výraznejšie ako pred rokom. Z 3,4 % sa za necelé dva týždne dostala 22.92021 na hodnotu 9,1 %, ktorú pred rokom dosiahla až na konci septembra. Aktuálne je už na hodnote 9,6 %. (Pri hodnotení epidemickej situácie preferujem pred absolútnym ukazovateľom počet pozitívne testovaných osôb pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb, ktorý eliminuje skresľujúci vplyv asymetrie medzi počtom pozitívne testovaných osôb a počtom vykonávaných PCR testov za týždeň.)

Dosť dramaticky sa aktuálne vyvíja počet hospitalizovaných osôb na C-19. Kým na začiatku septembra 2021 bol počet hospitalizovaných relatívne podobný ako pred rokom (okolo 60 osôb), tak nasledujúci dynamický rast dospel do štádia, že necelý týždeň pred koncom septembra je 7-dňový priemerný počet hospitalizovaných s C-19 viac ako trojnásobne vyšší ako pred rokom (aktuálne 409 hospitalizovaných osôb na C-19 oproti 127 osobám pred rokom).

O rastúcom riziku šírenia koronavírusu svedčí aj vážené reprodukčné číslo na základe miery pozitívne testovaných. To dosiahlo pred dvoma týždňami hodnotu 2,2 a za minulý týždeň sa zvýšilo na hodnotu 2,6. Oficiálny ukazovateľ reprodukčné číslo sa v priebehu septembra 2021 prestal zverejňovať na stránke https://korona.gov.sk/koronavirus-na-slovensku-v-cislach/ pravdepodobne pre jeho pofidérnu vypovedaciu schopnosť. Potvrdzujú to aj reálne čísla. V čase vrcholne zlej epidemickej situácie na začiatku januára 2021 (7-dňova miera pozitívne testovaných osôb atakovala 30%) sa pohybovala hodnota oficiálneho reprodukčného čísla aj pod hodnotou 1, kým v priebehu júla a augusta 2021, kedy bola miera pozitívne testovaných pod hodnotou 0,5 %, sa hodnota reprodukčného čísla pohybovala takmer výlučne nad hodnotou 1.

Za posledné dva týždne sa výrazne zvýšil počet okresov s mierou pozitívne testovaných nad 10 %. V poslednom týždni  ich už bola takmer polovica. Päť okresov (KE3, CA, SL, BJ a NO) malo v minulom týždni mieru pozitívne testovaných až nad 20 %. Tri z nich (KE3, CA a NO) však nie sú aktuálne zaradené v rámci oficiálneho covid automatu do bordovej fázy.

Aktuálne je dokonca aj sedemdňový priemer počtu úmrtí na C-19 vyšší (zhruba 3,5 úmrtí) ako v rovnakom čase pred rokom (jedno úmrtie).

Nuž a čo môžeme očakávať v najbližších týždňoch? Pred rokom zhoršovanie epidemickej situácie v septembri pokračovalo aj v nasledujúcom mesiaci. Sedemdňová miera pozitívne testovaných vzrástla z 9,2 % na začiatku októbra 2020 na 19,3 % na konci mesiaca.  Sedemdňový priemerný počet hospitalizovaných na C-19 vzrástol v priebehu mesiaca  októbra v roku 2020 zo zhruba 190 osôb až na takmer 1230 osôb. Sedemdňový priemerný počet úmrtí na C-19 sa v priebehu októbra 2020 priblížil k číslu 9.  Zostava len dúfať, že sa súčasný nepriaznivý trend zhoršovania epidemickej situácie v dôsledku zodpovedného správania spoluobčanov v najbližších týždňoch aspoň stlmí.

Pandemická situácia je stabilná, ale nie dobrá

29.07.2022

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je stabilná aj napriek vyššiemu počtu pacientov s covidom v nemocniciach. „Nie je tu nič, čo by indikovalo nejaké výrazné zhoršenie stavu, a prebieha štandardné poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva. Do určitej miery má pán minister pravdu. Podľa [...]

Konflikt na Ukrajine si žiada objektívnu odbornú diskusiu

29.05.2022

Predstavte si, bývalá americká redaktorka časopisu The Nation (časopis presadzujúci intelektuálnu slobodu, úctu k faktom a transparentnosť) prišla s tým, že americké média potrebujú skutočnú diskusiu o ukrajinskom vojenskom konflikte. Jej príspevok obsahuje niekoľko zaujímavých myšlienok, ako napr., že: • V televízii, na internete alebo v Kongrese chýbajú alternatívne [...]

Kiežby bola pandémia koronavírusu už minulosťou

24.04.2022

Epidemická situácia sa aktuálne, chvalabohu, v globále zlepšuje, ale odborníci už teoretizujú o možnom príchode ďalších vĺn pandémie. Teraz nastal čas na obzretie sa na už vyše dvojročnú skúsenosť so sledovaním a hodnotením epidemickej situácie. V aktuálnom čísle vedeckého časopisu Slovenská štatistika a demografia je aj príspevok Hľadanie účinných metód [...]

vojna na Ukrajine

ONLINE: Jednotka NATO na Slovensku je bojaschopná. Kyjev má medzi Američanmi značnú podporu

06.10.2022 06:00

Mnohonárodné bojové zoskupenie Severoatlantickej aliancie na Slovensku s tisíckou vojakov je bojaschopné, uviedla centrála NATO.

voja na Ukrajine, Charkov

Putin na Ukrajine prehráva. Pritvrdí vo vojne proti Západu?

06.10.2022 06:00

Za posledné týždne Rusi utrpeli porážky v Charkovskej oblasti a v Donecku a teraz utekajú od Chersonu na juhu Ukrajiny.

Igor Matovič a Eduard Heger

Novela štátneho rozpočtu je vo hviezdach: SaS má výhrady, Matovič s Hegerom by mali viac zabojovať

06.10.2022 05:40

Podarí sa novelu k štátnemu rozpočtu vláde pretlačiť na druhý pokus? Premiér a minister by mali podľa politológa zabojovať viac.

čaputová malta

Čaputová si na Malte uctila pamiatku zavraždenej novinárky

05.10.2022 23:04

Ako prezidentka uviedla, maltskú novinárku Galiziovú zavraždili podobne ako slovenského reportéra Kuciaka pre jej investigatívnu prácu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 45618x
Priemerná čítanosť článkov: 2172x

Autor blogu

Kategórie