Založ si blog

Lepšie aj neskoro ako nikdy

Podľa aktualizovanej metodiky covidového automatu z 12. mája 2021 bol do jeho národnej verzie zaradený nový pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb. Toto považujem za výrazne pozitívny krok smerom ku zvýšeniu funkčnosti tohto nástroja pre objektívne hodnotenie vývoja epidemickej situácie. Už bolo načase. Upozorňoval som na to ešte minulý rok, niekedy v júli (https://mikic.blog.pravda.sk/2020/07/23/koronovy-klzavy-median-je-nezmysel/).

Aktualizovaná verzia regionálneho covidového automatu tiež zareagovala na mnohé nedostatky v jeho predchádzajúcej verzii a priniesla jeho zjednodušenie. Škoda len, že aj v tomto prípade nebol ako rozhodujúci ukazovateľ určený rovnaký pomerový ukazovateľ ako v národnom covidovom automate.

Aktuálny kľúčový ukazovateľ regionálneho covidového automatu 7-dňová incidencia na základe PCR a Ag testov považujem za menej presný, ako pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb. Dôvod mojej opakovanej výhrady je nedostatočná schopnosť tzv. absolútnych ukazovateľov eliminovať stále prítomnú asymetriu medzi denným počtom pozitívne testovaných (pomocou PCR, ale aj Ag testov) a celkovým denným počtom vykonaných testov.

Vzhľadom na to, že sú aj na okresnej úrovni oficiálne dostupné denné údaje o počte pozitívne testovaných aj údaje o počte vykonaných testov (PCR aj Ag), bolo by vhodné, aby ako kľúčový ukazovateľ hodnotenia epidemickej situácie v okrese vystupoval tiež spoľahlivý pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb.

Veľmi pozitívne hodnotím aj aktuálne už minimálnu frekvenciu používania vecne nezmyselného ukazovateľa kĺzavý medián počtu novo pozitívne testovaných osôb vo vystúpeniach zodpovedných vládnych predstaviteľov i v médiách. Ešte na začiatku novembra minulého roka ohlasovali bývalý premiér a chvalabohu už aj bývalý minister zdravotníctva, na základe zavádzajúcich ukazovateľov kĺzavý medián a kĺzavý priemer počtu pozitívne testovaných osôb, zlomenie krku pandémii. Reálne sa však epidemická situácia zhoršovala, čo sa dalo zistiť pomocou ukazovateľa miera pozitívne testovaných osôb. Našich „einsteinov“ však korektné ukazovatele nezaujímali, vtedy bolo potrebné účelovo obhajovať malo účinné a vysoko neefektívne celoplošné testovanie.

V súlade so slovenským príslovím „Lepšie aj neskoro ako nikdy“ vyslovujem nádej, že pri získavaní korektných informácií o vývoji epidémie budú zodpovedné inštitúcie v ďalšom období využívať dostatočne odborne aj vecne zdôvodnené ukazovatele a analytické nástroje.

Nie ideál, ale žiadna katastrofa

16.04.2024

Aprílová aukcia dlhopisov slovenskej vlády dopadla relatívne úspešne. Od medzinárodných investorov si požičala celkom 681,5 miliónov eur. Pritom celkový dopyt investorov bol ešte o viac ako 500 miliónov eur vyšší. Značný záujem o slovenské dlhopisy je spôsobený aj jedným z najvyšších výnosov v eurozóne. Výnos na slovenskom vládnom dlhopise s desaťročnou [...]

Nechali sa tajné služby zneužiť eurohujermi?

06.04.2024

Značne nekompetentná ekonomická aj bezpečnostná politika predstaviteľov EÚ vyústila až do obáv o výsledky letných volieb do Európskeho parlamentu. Vysokí predstavitelia EÚ, niektorých štátov a média zašli v panike až tak ďaleko, že pustili do éteru obvinenie Ruska zo šírenia dezinformácií a platenia politikov v Európe s cieľom ovplyvniť výsledky týchto volieb. [...]

Hľadanie pravdy je šancou nájsť mier

04.04.2024

Zatiaľ len sporadicky, a to takmer výlučne na stránkach alternatívnych médií, sa dá prečítať úvaha o tom, ako sa mainstreamové spravodajstvo o dôležitých politických záležitostiach často dostáva až do účelovej propagandy. Nemecký politický veterán Oskar Lafontaine aplikuje orwellovskú myšlienku o častých snahách politikov a médií presviedčať verejnosť o tom, [...]

Tomáš Taraba

Taraba sa dohodol s KDH na zmene zákona, ktorý bude riešiť odstrel medveďa

16.04.2024 12:22

Legislatívny návrh je podľa ministra do veľkej časti stotožnený s tým, ako chcelo situáciu riešiť MŽP.

SR ÚV MZVEZ Fico Blanár rokovanie kontrola TK BAX

Fico odmietol nový migračný pakt EÚ, opatrenia označil za diktát

16.04.2024 11:59, aktualizované: 12:45

Toto nie je tá solidarita, o ktorej sme hovorili, povedal predseda vlády.

žiga

Záverečné reči v procese so Štefanom Žigom nakoniec neodzneli

16.04.2024 11:46

Obhajoba proti rozhodnutiu podala sťažnosť. Tou sa bude zaoberať Najvyšší súd SR.

Kukláči / Polícia /

Kukláči so samopalmi zasahovali v Kaplnej. Pri akcii Zvar zadržali dve osoby

16.04.2024 11:22

V jednom z objektov v obci dochádzalo k nelegálnemu odčerpávaniu motorovej nafty z produktovodu vedúceho zo Slovenska do Česka. Polícia zverejnila autentické zábery zo zásahu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 44
Celková čítanosť: 107907x
Priemerná čítanosť článkov: 2452x

Autor blogu

Kategórie