Už pre troma týždňami (18.10.2020) som upozornil ministra zdravotníctva aj prezidentku na empirické argumenty, ktoré signalizovali podozrenia na už kritický vývoj epidemickej situácie na Slovensku.
Epidemická situácia sa na Slovensku už vtedy vyvíjala horšie ako pred rokom, lebo:
- Sedemdňová miera pozitívne testovaných sa dostala na úroveň 16,5 %, čo bolo o 2,5 percentuálnych bodov viac ako v rovnakom čase pred rokom.
- Sedemdňový priemerný celkový počet hospitalizovaných na C-19 dosiahol 17.10.2021 hodnotu 844 osôb, čo bol viac ako dvojnásobok oproti rovnakému dátumu pred rokom (412 osôb).
- Priemerná úmrtnosť pacientov s C-19 predstavovala vtedy v priemere za posledných sedem dní počet 17 osôb denne oproti zhruba 4 zomretým osobám s C-19 v priemere denne v rovnakom období pred rokom.
Na základe kovidového automatu boli už aj pred troma týždňami oneskorene identifikované rizikové regióny, čo neprispieva k efektívnemu boju s koronavírusom.
Na konci októbra (27.10.2021) som si dovolil opäť kompetentných upozorniť na zlé oficiálne manažovanie epidemickej situácie na Slovensku. Vtedy sa ešte stále, zrejme, riadili sloganom Nejako bolo, nejako bude. Vtedy bola sedemdňová miera pozitívne testovaných (23,2 %) už zhruba na úrovni z konca decembra 2020. V týždni od 18.10.2021 do 24.10.2021 malo už 13 okresov týždňovú mieru pozitívne testovaných osôb nad 30 %, kým v minulom roku podobná situácia nastala až v druhej polovici decembra. Nepriaznivý vývoj pokračoval aj v raste počtu hospitalizovaných osôb na C-19.
MZ SR sa ocitlo v roli štatistu, lebo dokázalo len skonštatovať, že v ďalšom týždni bude v čierne farbe, t. j. v treťom stupni ohrozenia koronavírusom figurovať až viac ako dvojnásobný počet okresov v porovnaní s predchádzajúcim týždňom. Od vládnych predstaviteľov ani od prezidentky sme ešte ani vtedy nezaznamenali žiadne iniciatívne kroky, ani striktnejšie opatrenia okrem už nezaberajúcej výzvy o potrebe očkovania a odvolávaním sa na reálne málo funkčný kovidový automat.
Výrazné zhoršovanie epidemickej situácie pokračuje aj v novembri. Priam hrozivé je medziročné porovnanie počtu hospitalizovaných s C-19, miery pozitívne testovaných osôb a zvlášť aktuálny trend. Sedemdňový priemer hospitalizovaných s C-19 je aktuálne (2048 osôb) na úrovni z polovice decembra 2020 a sedemdňový priemer miery pozitívne testovaných je aktuálne (30,5 %) už za jeho historickým vrcholom z 5.1.2021 (27,8 %). Korelácia medzi priemerným počtom hospitalizovaných s C-19 a mierou pozitívne testovaných za týždeň je od začiatku septembra 2021 na úrovni až takmer 0,99.
Nuž, ale až včera a dnes si už takmer mesiac kritickú epidemickú situáciu všimli premiér a následne aj prezidentka. Záver o tom, ako (ne)zodpovedne sa naši vrcholoví predstavitelia dokážu postaviť k riešeniu kritických situácií, nech si urobí každý sám.
... ani nemecký gynekológ vyšetrujúci ruské... ...
Áá, nikto nič nevedel, až pokiaľ sa neobjavil... ...
ty si v cirkvi covidovej a veris na ten... ...
+++++++++++++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty