Podľa jedného z popredných amerických ekonómov Jeffreyho Sachsa, začlenením šiestich nových krajín do BRICS došlo ku „systémovej explózii“ v medzinárodnom poriadku, ktorú Západ vybudoval za posledné tri storočia. Skonštatoval, že sme v multipolárnom svete, kde sú krajiny BRICS väčšie ako krajiny G7 a USA sa s touto zmenou len ťažko zmierujú.
Špecifikom súčasnej situácie je, že odporcovia hegemónie USA majú silné ekonomické väzby so Spojenými štátmi a európskymi krajinami, čo v rokoch studenej vojny vôbec neexistovalo. Napríklad obchod medzi Spojenými štátmi a Čínou predstavoval v roku 2022 približne 700 miliárd dolárov, čo by bolo v rokoch sovietsko-amerického bipolarizmu niečo nepredstaviteľné. Obchodné vzťahy určite aspoň čiastočne podmieňuje postoje a konkrétnu politiku oboch krajín aj pri aktuálnom kreovaní novej multipolárnej architektúry.
Ak by prevládla racionalita, vzájomná obchodná závislosť by mohla podporiť rokovania o vytvorení bezpečnejšieho medzinárodného prostredia. To však do značnej miery závisí od racionality hlavných relevantných aktérov.
Dôležitým kľúčom pre ďalší vývoj multipolarity bude aj spôsob, akým sa bude uberať riešenie ukrajinskej krízy. Váha vojensko-priemyselného komplexu v Spojených štátoch (a na celom Západe) vzbudzuje v tomto smere skôr pesimizmus. Ten znásobujú aj pokračujúce hrozby Spojených štátov a krajín NATO voči Číne, čo môže vyústiť nielen do obchodnej vojny, ale až do ďalšej konvenčnej vojny v Pacifiku. Napriek naznačeným problémom je však smerovanie k multipolarite už realitou.
Vieme, že svet sa vyvíja smerom k... ...
Celá debata | RSS tejto debaty