Založ si blog

John Mearsheimer vidí vojnu na Ukrajine ako dlhodobú hrozbu.

John Mearsheimer je považovaný za svetovú politologickú špičku. Pôsobí ako profesor politológie v ústave R. Wendella Harrisona na Chicagskej univerzite. Je ostentatívne ignorovaný mainstreamom, hoci sa prakticky potvrdilo všetko, čo predpovedal ohľadne vývoja na Ukrajine už v rokoch 2008 a 2014.

V rozhovore pre americký web The Grayzone (https://thegrayzone.com/2023/07/30/john-mearsheimer-ukraine-war-is-a-long-term-danger/) vyslovil viacero myšlienok na zamyslenie.
• Kríza vypukla 22. februára 2014, keď Rusi dali jasne najavo, že považujú úvahu o Ukrajine v NATO za ich existenčné ohrozenie.
• Hlavnou príčinou tejto vojny sú pokrytecké sľuby západných krajín, že sa Ukrajina stane členskou krajinou NATO.
• Rusi sa snažili vyhnúť konfliktu, hoci tomu pod vplyvom propagandy mnoho ľudí neverí.
• Západ, ale predovšetkým Američania neboli ochotní o vznikajúcom probléme vyjednávať, lebo im o serióznu dohodu nikdy nešlo.
• Aktuálne sú obe strany konfliktu odhodlané vyhrať a je len veľmi ťažké si predstaviť, že by sa začalo vyjednávať o nejakej zmysluplnej mierovej dohode.
• Nerealistické vyvolávanie nádejí Západu o výhre Ukrajiny hrá kľúčovú rolu pri povzbudzovaní Rusov, aby ju zničili.
• Rusi tiež nevyhrajú rozhodujúcim spôsobom, môžu v najlepšom prípade získať „ošklivé“ víťazstvo v podobe studeného mieru, ktorý bude veľmi vrátky.
• Kritickým je neustále eskalovanie vojnového napätia na Ukrajine zo strany Západu.
• Ak by Rusi v konflikte prehrávali a mali pocit, že sú na pokraji vyradenia spomedzi veľmoci, je vysoká pravdepodobnosť, že by na Ukrajine použili aj jadrové zbrane a pokúsili sa tak zobudiť Západ. A to je už desivá vízia.

Nájde sa v tomto nestabilnom období sila, ktorá by dokázala primäť zainteresované strany v ukrajinskom konflikte k otvoreniu odbornej diskusie o objektívnych príčinách jeho vzniku? Alebo ich zobudí až novodobá Hirošima?

Žeby sa Pravda konečne zobudila?

13.11.2023

Dnes som pri čítaní dennej tlače mimoriadne spozornel, keď som v jednom prevzatom komentári nášho mainstreamového média (https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/688200-washington-post-podporovatelia-ukrajiny-by-mali-prehodnotit-svoju-teoriu-vitazstva/?utm_source=pravda&utm_medium=hp-box-najcitanejsie&utm_campaign=shp_rightbox) narazil aj na nasledujúce myšlienky: • Ukrajina [...]

Do akej miery je multipolarita pre USA stráviteľná?

31.08.2023

Podľa jedného z popredných amerických ekonómov Jeffreyho Sachsa, začlenením šiestich nových krajín do BRICS došlo ku „systémovej explózii“ v medzinárodnom poriadku, ktorú Západ vybudoval za posledné tri storočia. Skonštatoval, že sme v multipolárnom svete, kde sú krajiny BRICS väčšie ako krajiny G7 a USA sa s touto zmenou len ťažko zmierujú. Špecifikom súčasnej [...]

Klobúk dole, pán Bielik

01.06.2023

Témou stredajšej (31.5.2023) relácie TA3 Téma dňa (https://www.ta3.com/relacia/28912/hybridna-vojna-v-slovenskej-politike) bola hybridná vojna v slovenskej politike. Príjemným prekvapením bol výber pozvaných diskutérov, ktorý sľuboval a aj priniesol výmenu aj protirečivých názorov na aktuálne otázky dneška. Divák videl a počul vcelku kultivovanú diskusiu a fakty o rôznych [...]

sanitka

Pacient môže čakať niekoľko hodín a príde bežná dodávka, kritizuje NKÚ rezort zdravotníctva

01.12.2023 12:40

Aj takú podobu môže mať využívanie ambulantnej dopravnej zdravotnej služby.

Ruský generál Zavadskij

Šliapol na mínu. Rusi prišli na Ukrajine o ďalšieho generála

01.12.2023 12:20

Na Ukrajine prišiel o život ďalší ruský generál, a to pravdepodobne už siedmy.

policia, električka, nehoda, bratislava

Električka zrazila kuriéra na bicykli, utrpel ťažké zranenia

01.12.2023 12:15

Električka prechádzala v smere na Trnavské Mýto, keď jej do jazdnej dráhy vošiel cyklista.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 80763x
Priemerná čítanosť článkov: 2605x

Autor blogu

Kategórie