Založ si blog

John Mearsheimer vidí vojnu na Ukrajine ako dlhodobú hrozbu.

John Mearsheimer je považovaný za svetovú politologickú špičku. Pôsobí ako profesor politológie v ústave R. Wendella Harrisona na Chicagskej univerzite. Je ostentatívne ignorovaný mainstreamom, hoci sa prakticky potvrdilo všetko, čo predpovedal ohľadne vývoja na Ukrajine už v rokoch 2008 a 2014.

V rozhovore pre americký web The Grayzone (https://thegrayzone.com/2023/07/30/john-mearsheimer-ukraine-war-is-a-long-term-danger/) vyslovil viacero myšlienok na zamyslenie.
• Kríza vypukla 22. februára 2014, keď Rusi dali jasne najavo, že považujú úvahu o Ukrajine v NATO za ich existenčné ohrozenie.
• Hlavnou príčinou tejto vojny sú pokrytecké sľuby západných krajín, že sa Ukrajina stane členskou krajinou NATO.
• Rusi sa snažili vyhnúť konfliktu, hoci tomu pod vplyvom propagandy mnoho ľudí neverí.
• Západ, ale predovšetkým Američania neboli ochotní o vznikajúcom probléme vyjednávať, lebo im o serióznu dohodu nikdy nešlo.
• Aktuálne sú obe strany konfliktu odhodlané vyhrať a je len veľmi ťažké si predstaviť, že by sa začalo vyjednávať o nejakej zmysluplnej mierovej dohode.
• Nerealistické vyvolávanie nádejí Západu o výhre Ukrajiny hrá kľúčovú rolu pri povzbudzovaní Rusov, aby ju zničili.
• Rusi tiež nevyhrajú rozhodujúcim spôsobom, môžu v najlepšom prípade získať „ošklivé“ víťazstvo v podobe studeného mieru, ktorý bude veľmi vrátky.
• Kritickým je neustále eskalovanie vojnového napätia na Ukrajine zo strany Západu.
• Ak by Rusi v konflikte prehrávali a mali pocit, že sú na pokraji vyradenia spomedzi veľmoci, je vysoká pravdepodobnosť, že by na Ukrajine použili aj jadrové zbrane a pokúsili sa tak zobudiť Západ. A to je už desivá vízia.

Nájde sa v tomto nestabilnom období sila, ktorá by dokázala primäť zainteresované strany v ukrajinskom konflikte k otvoreniu odbornej diskusie o objektívnych príčinách jeho vzniku? Alebo ich zobudí až novodobá Hirošima?

Podivní progresivisticko-extremistickí aktivisti Bilčík a Wiezik

09.07.2024

V rozprave Európskeho parlamentu v polovici mája 2024 o rozklade právneho štátu, RTVS a slobode médií na Slovensku (https://www.youtube.com/watch?v=bM_IXOB0FsU) sa predviedli hlavne progresivisticko extremistickí páni Bilčík a Wiezik, ktorí vyplakávali, ako je na Slovensku ohrozovaná spravodlivosť. Wiezik hlúpo a účelovo zavádzal, že kroky vlády R. Fica rozvracajú právny [...]

Pod lampou najväčšia tma?

31.05.2024

Nikto nestelesňuje elitársku povahu EÚ lepšie ako úradujúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Jej rozhodnutie z apríla 2021, že sama podpíše dohodu v hodnote 35 miliárd eur na nákup 1,8 miliardy dávok vakcíny BioNTech/Pfizer, je názorným príkladom svojvôle a nedostatku zodpovednosti vysokého politika aj celého systému Európskej únie. Podľa jednej [...]

Ódor sa vyžaloval pre The Guardian

02.05.2024

Predvolebné slogany slovenskej opozície pred eurovoľbami obsahujú v britskom denníku (https://www.theguardian.com/world/2024/may/02/slovakia-opposition-hopes-european-vote-will-put-brakes-on-populist-pm-robert-fico) pseudoobavy, že Slovensko kráča cestou preč od právneho štátu, že útočí na „slobodné“ média a mimovládne organizácie, ale aj že zaujíma priateľskejší [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 121004x
Priemerná čítanosť článkov: 2575x

Autor blogu

Kategórie