Založ si blog

Ódor sa vyžaloval pre The Guardian

Predvolebné slogany slovenskej opozície pred eurovoľbami obsahujú v britskom denníku (https://www.theguardian.com/world/2024/may/02/slovakia-opposition-hopes-european-vote-will-put-brakes-on-populist-pm-robert-fico) pseudoobavy, že Slovensko kráča cestou preč od právneho štátu, že útočí na „slobodné“ média a mimovládne organizácie, ale aj že zaujíma priateľskejší postoj voči Rusku. Reálne sa, s určitými výhradami, nedeje nič iné, len napĺňanie volebných sľubov troch strán aktuálnej vládnej koalície.

Napriek hysterickým výkrikom na protivládnych demonštráciách provládny kandidát minulý mesiac v prezidentských voľbách porazil prozápadného diplomata. Tento výsledok výrazným spôsobom frustroval predovšetkým progresivistickú opozíciu Slovenska. Jej reakciou je príprava novej stratégie, s ktorou by chceli vyhrať v nadchádzajúcich eurovoľbách a aspoň čiastočne si pofúkať boľačky po dvoch predchádzajúcich prehrách.

Hlavným tromfom progresivcov v blížiacich sa eurovoľbách má byť pôvodne ekonomický expert, ktorý v záujme posunu kariéry postupne skĺzol do polohy politického tajtrlíka. V prostredí značne polarizovanej spoločnosti vidia progresívci príležitosť využiť nespokojnosť hlavne Ficových odporcov. K takým patrí napr. aj viac ako 63 000 ľudí, ktorí sa zúčastnili na iniciatíve zbierať prostriedky na nákup streliva pre Ukrajinu.

Aj Ódorovi je jasné, že uvedené číslo stačiť nebude, tak kľúčovou úlohou pre kampaň k voľbám do Európskeho parlamentu bude podľa neho osloviť voličov mimo veľkých mestských oblastí. Chce sa porozprávať s ľuďmi aj v regiónoch, pretože teraz sú s touto vládou trochu nespokojní. Síce už dopredu vie, že blížiace sa eurovoľby priamo neovplyvnia Ficovu pozíciu doma, ale chce mu dať najavo, že sa pridal ku skupine, ktorá ho chce aspoň raz poraziť.

Dvadsať rokov členstva Slovenska v Európskej únii nesporne prinieslo aj Slovákom mnoho pozitív, o ktorých treba otvorene hovoriť. V blížiacich sa eurovoľbách je však potrebné ísť voliť aj preto, aby sa z EÚ nestala organizácia, pre ktorú je prioritou zbrojenie a neprimeraná kontrola ľudí.

Pod lampou najväčšia tma?

31.05.2024

Nikto nestelesňuje elitársku povahu EÚ lepšie ako úradujúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Jej rozhodnutie z apríla 2021, že sama podpíše dohodu v hodnote 35 miliárd eur na nákup 1,8 miliardy dávok vakcíny BioNTech/Pfizer, je názorným príkladom svojvôle a nedostatku zodpovednosti vysokého politika aj celého systému Európskej únie. Podľa jednej [...]

Nie ideál, ale žiadna katastrofa

16.04.2024

Aprílová aukcia dlhopisov slovenskej vlády dopadla relatívne úspešne. Od medzinárodných investorov si požičala celkom 681,5 miliónov eur. Pritom celkový dopyt investorov bol ešte o viac ako 500 miliónov eur vyšší. Značný záujem o slovenské dlhopisy je spôsobený aj jedným z najvyšších výnosov v eurozóne. Výnos na slovenskom vládnom dlhopise s desaťročnou [...]

Nechali sa tajné služby zneužiť eurohujermi?

06.04.2024

Značne nekompetentná ekonomická aj bezpečnostná politika predstaviteľov EÚ vyústila až do obáv o výsledky letných volieb do Európskeho parlamentu. Vysokí predstavitelia EÚ, niektorých štátov a média zašli v panike až tak ďaleko, že pustili do éteru obvinenie Ruska zo šírenia dezinformácií a platenia politikov v Európe s cieľom ovplyvniť výsledky týchto volieb. [...]

blesk, búrka, blesky, počasie

Pozor na vietor a prudký dážď. Meteorológovia varujú pred búrkami

21.06.2024 22:00

Na území celého Slovenska hrozia v piatok večer aj v sobotu búrky.

Medveď hnedý

Útoky medveďov na človeka v Japonsku sa množia. Ďalšou obeťou je stavebný robotník

21.06.2024 20:41

Medveď pravdepodobne zabil stavebného robotníka (58) v Japonsku. Muža našli v lese v prefektúre Nagano s rozsiahlymi poraneniami hlavy a chrbta.

vojna na Ukrajine, hroby, Charkov

NYT: Veľa mužov na Ukrajine sa skrýva. Obávajú sa, že ich nevycvičených pošlú na smrť

21.06.2024 18:35

Na Ukrajine žije mnoho mužov, ktorí sa skrývajú. Majú strach z odvodov do armády na obranu krajiny proti ruskej invázii. S niekoľkými z nich hovoril denník The New York Times (NYT).

Viktor Orbán

Nemecko už podľa Orbána 'nevonia a nevyzerá rovnako', zmenilo sa na multikultúrny svet

21.06.2024 18:21

Maďarský premiér Orbán počas návštevy Berlína povedal, že Nemecko sa v dôsledku migrácie zmenilo na "pestrofarebný, multikultúrny svet".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 116428x
Priemerná čítanosť článkov: 2531x

Autor blogu

Kategórie