Založ si blog

Nie ideál, ale žiadna katastrofa

Aprílová aukcia dlhopisov slovenskej vlády dopadla relatívne úspešne. Od medzinárodných investorov si požičala celkom 681,5 miliónov eur. Pritom celkový dopyt investorov bol ešte o viac ako 500 miliónov eur vyšší. Značný záujem o slovenské dlhopisy je spôsobený aj jedným z najvyšších výnosov v eurozóne.

Výnos na slovenskom vládnom dlhopise s desaťročnou splatnosťou predstavoval pri aprílovej aukcii zhruba 3,6 percenta. Pri predchádzajúcej pôžičke na desať rokov na konci februára 2024 predstavoval tento výnos 3,8 percenta, takže februárová pôžička bola pre Slovensko menej výhodná ako aktuálna. Objektívne ale treba doplniť, že Slovensko má aj tak po Taliansku druhé najmenej výhodné podmienky na požičiavanie v eurozóne.

Na druhej strane si Slovensko podľa českého ekonóma Lukáša Kovandu požičiava výhodnejšie ako Česká republika. Česko si podľa neho aktuálne požičalo až o 0,76 percentuálneho bodu drahšie ako Slovensko. Predtým predstavoval tento rozdiel len 0,12 percentuálneho bodu.

Relatívne pozitívny vývoj výnosu slovenských dlhopisov aj po nedávnych prezidentských voľbách svedčí o tom, že medzinárodní investori pravdepodobne veria, že Slovensko je naďalej demokratické, nepadne do ruského vplyvu, ako aj tomu, že sa mu podarí ozdraviť verejné financie.

Uvedená informácia o aprílovej aukcii dlhopisov slovenskej vlády akosi zostala nepovšimnutá médiami hlavného prúdu a je tiež v protiklade ku aktivitám progresivistických extremistov, ktorí chcú voličov presviedčať, že Slovensko ide nesprávnym smerom.

Pod lampou najväčšia tma?

31.05.2024

Nikto nestelesňuje elitársku povahu EÚ lepšie ako úradujúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Jej rozhodnutie z apríla 2021, že sama podpíše dohodu v hodnote 35 miliárd eur na nákup 1,8 miliardy dávok vakcíny BioNTech/Pfizer, je názorným príkladom svojvôle a nedostatku zodpovednosti vysokého politika aj celého systému Európskej únie. Podľa jednej [...]

Ódor sa vyžaloval pre The Guardian

02.05.2024

Predvolebné slogany slovenskej opozície pred eurovoľbami obsahujú v britskom denníku (https://www.theguardian.com/world/2024/may/02/slovakia-opposition-hopes-european-vote-will-put-brakes-on-populist-pm-robert-fico) pseudoobavy, že Slovensko kráča cestou preč od právneho štátu, že útočí na „slobodné“ média a mimovládne organizácie, ale aj že zaujíma priateľskejší [...]

Nechali sa tajné služby zneužiť eurohujermi?

06.04.2024

Značne nekompetentná ekonomická aj bezpečnostná politika predstaviteľov EÚ vyústila až do obáv o výsledky letných volieb do Európskeho parlamentu. Vysokí predstavitelia EÚ, niektorých štátov a média zašli v panike až tak ďaleko, že pustili do éteru obvinenie Ruska zo šírenia dezinformácií a platenia politikov v Európe s cieľom ovplyvniť výsledky týchto volieb. [...]

blesk, búrka, blesky, počasie

Pozor na vietor a prudký dážď. Meteorológovia varujú pred búrkami

21.06.2024 22:00

Na území celého Slovenska hrozia v piatok večer aj v sobotu búrky.

Medveď hnedý

Útoky medveďov na človeka v Japonsku sa množia. Ďalšou obeťou je stavebný robotník

21.06.2024 20:41

Medveď pravdepodobne zabil stavebného robotníka (58) v Japonsku. Muža našli v lese v prefektúre Nagano s rozsiahlymi poraneniami hlavy a chrbta.

vojna na Ukrajine, hroby, Charkov

NYT: Veľa mužov na Ukrajine sa skrýva. Obávajú sa, že ich nevycvičených pošlú na smrť

21.06.2024 18:35

Na Ukrajine žije mnoho mužov, ktorí sa skrývajú. Majú strach z odvodov do armády na obranu krajiny proti ruskej invázii. S niekoľkými z nich hovoril denník The New York Times (NYT).

Viktor Orbán

Nemecko už podľa Orbána 'nevonia a nevyzerá rovnako', zmenilo sa na multikultúrny svet

21.06.2024 18:21

Maďarský premiér Orbán počas návštevy Berlína povedal, že Nemecko sa v dôsledku migrácie zmenilo na "pestrofarebný, multikultúrny svet".

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 116424x
Priemerná čítanosť článkov: 2531x

Autor blogu

Kategórie