Založ si blog

Nie ideál, ale žiadna katastrofa

Aprílová aukcia dlhopisov slovenskej vlády dopadla relatívne úspešne. Od medzinárodných investorov si požičala celkom 681,5 miliónov eur. Pritom celkový dopyt investorov bol ešte o viac ako 500 miliónov eur vyšší. Značný záujem o slovenské dlhopisy je spôsobený aj jedným z najvyšších výnosov v eurozóne.

Výnos na slovenskom vládnom dlhopise s desaťročnou splatnosťou predstavoval pri aprílovej aukcii zhruba 3,6 percenta. Pri predchádzajúcej pôžičke na desať rokov na konci februára 2024 predstavoval tento výnos 3,8 percenta, takže februárová pôžička bola pre Slovensko menej výhodná ako aktuálna. Objektívne ale treba doplniť, že Slovensko má aj tak po Taliansku druhé najmenej výhodné podmienky na požičiavanie v eurozóne.

Na druhej strane si Slovensko podľa českého ekonóma Lukáša Kovandu požičiava výhodnejšie ako Česká republika. Česko si podľa neho aktuálne požičalo až o 0,76 percentuálneho bodu drahšie ako Slovensko. Predtým predstavoval tento rozdiel len 0,12 percentuálneho bodu.

Relatívne pozitívny vývoj výnosu slovenských dlhopisov aj po nedávnych prezidentských voľbách svedčí o tom, že medzinárodní investori pravdepodobne veria, že Slovensko je naďalej demokratické, nepadne do ruského vplyvu, ako aj tomu, že sa mu podarí ozdraviť verejné financie.

Uvedená informácia o aprílovej aukcii dlhopisov slovenskej vlády akosi zostala nepovšimnutá médiami hlavného prúdu a je tiež v protiklade ku aktivitám progresivistických extremistov, ktorí chcú voličov presviedčať, že Slovensko ide nesprávnym smerom.

Ódor sa vyžaloval pre The Guardian

02.05.2024

Predvolebné slogany slovenskej opozície pred eurovoľbami obsahujú v britskom denníku (https://www.theguardian.com/world/2024/may/02/slovakia-opposition-hopes-european-vote-will-put-brakes-on-populist-pm-robert-fico) pseudoobavy, že Slovensko kráča cestou preč od právneho štátu, že útočí na „slobodné“ média a mimovládne organizácie, ale aj že zaujíma priateľskejší [...]

Nechali sa tajné služby zneužiť eurohujermi?

06.04.2024

Značne nekompetentná ekonomická aj bezpečnostná politika predstaviteľov EÚ vyústila až do obáv o výsledky letných volieb do Európskeho parlamentu. Vysokí predstavitelia EÚ, niektorých štátov a média zašli v panike až tak ďaleko, že pustili do éteru obvinenie Ruska zo šírenia dezinformácií a platenia politikov v Európe s cieľom ovplyvniť výsledky týchto volieb. [...]

Hľadanie pravdy je šancou nájsť mier

04.04.2024

Zatiaľ len sporadicky, a to takmer výlučne na stránkach alternatívnych médií, sa dá prečítať úvaha o tom, ako sa mainstreamové spravodajstvo o dôležitých politických záležitostiach často dostáva až do účelovej propagandy. Nemecký politický veterán Oskar Lafontaine aplikuje orwellovskú myšlienku o častých snahách politikov a médií presviedčať verejnosť o tom, [...]

nehoda, polícia

Pri Sabinove terénne auto nabehlo do ľudí, vodič ušiel: Šesť zranených, z toho tri deti vážne

25.05.2024 15:07

Na mieste zasahovali dva vrtuľníky a všetky záchranné zložky.

Matúš Šutaj Eštok

Šutaj Eštok je pripravený vyvodiť zodpovednosť, ak ochranka pochybila. Majerský dôvod na jeho odvolávanie nevidí

25.05.2024 14:39

Minister dodal, že riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov má jeho plnú dôveru.

atentát Fico nemocnica rooseveltova

Zdravotný stav Fica sa zlepšil, potvrdili v sobotu lekári

25.05.2024 13:43

Minister vnútra Šutaj Eštok doplnil, že premiér je informovaný o situácii v krajine.

blesk, búrka, Zbyňov, mReportér

Až do večera pozor na búrky, na Považí SHMÚ varuje pred povodňami. Čo prinesie nedeľa?

25.05.2024 12:02, aktualizované: 13:18

Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 113114x
Priemerná čítanosť článkov: 2514x

Autor blogu

Kategórie