Založ si blog

Rozdielne pohľady na nezmyselnú zmluvu s USA

Na začiatku druhej januárovej dekády sa komentátor Pravdy Igor Daniš zamyslel nad tým, ako sú zadefinované záujmy Slovenska v pripravovanej vojenskej zmluve s USA. Aj z môjho pohľadu to správne hodnotí, že zmluva predstavuje predovšetkým nehanebné spreneverenie sa súčasnej vládnej garnitúry odkazu roku 1989 (https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/613195-letecke-zakladne-sprenevera-roku-1989-kde-su-nase-zaujmy/).

Po týždni naberania guráže pánovi Danišovi kontroval jeho kolega Marián Repa z toho istého denníka a v komentári verejnosti vysvetlil , že nie USA, ale Rusko je skutočný agresor a ono predstavuje hrozbu pre našu bezpečnosť (https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/613852-kto-je-tu-agresor/). Nielen ja, ale aj prevažná väčšina diskutujúcich dala pánovi Repovi veľmi jednoznačne najavo, že jeho nekvalifikované prispievanie k šíreniu protiruskej histérie je zarážajúce. Jednostrannejšie scestný komentár by sa dal očakávať už len od predstaviteľov ministerstiev, ktoré gestorujú prípravu tejto zmluvy.

Iný názor je dobrá vec a netreba sa mu vyhýbať. Krásna myšlienka, len obhajovanie iného názoru by malo byť založené na jednoznačných vecných argumentoch, s ktorými sa stotožní aj väčšina populácie. Z diskusii k uvedeným komentárom je viac ako jasné, že drvivá väčšina diskutujúcich je proti vojenskej zmluve s USA a Rusko nepovažujú za väčšieho agresora ako je USA. Aj prieskum militantného Globsecu v roku 2020 ukázal, že až 53 % slovenských respondentov vnímalo USA ako hrozbu, kým Rusko považovalo za  hrozbu pre Slovensko iba 26 % opýtaných. Čo myslite, pomôže pretlačenie tejto zmluvy zlepšiť dosť výrazné nepriaznivé zmýšľanie Slovákov o zjavnom neukojenom vojnovom apetíte USA aj v našom regióne?

Vážení čelní predstavitelia nášho krásneho Slovenska, nestalo by zato viac umu a energie venovať tomu, aby sa hľadali cesty k väčšiemu porozumeniu medzi národmi a k dosiahnutiu trvalého mieru nielen v našich končinách, ale aj v rôznych aj dnes ťažko skúšaných regiónoch. Presadzovaním nezmyselnej zmluvy s USA možno aj nevedomky (alebo iniciatívne?) prispievate k zabezpečeniu ešte väčšieho biznisu pre vojensko-priemyselnú mašinériu cez jej zvyšujúcu sa angažovanosť aj na umelom živení konfliktu na východ od našich hraníc. Dajte Slovensku šancu stať sa mierotvorným štátom v tomto zložitom období a prestaňte s napomáhaním  rozdúchavania vojnových vášni, neustále šírených americkými jastrabmi.

Prečo je potrebné zúčastniť sa na Referende o predčasných voľbách?

20.01.2023

Zajtrajšie referendum o predčasných voľbách je jedinečná príležitosť vyjadriť svoj spontánny názor na aktuálnu situáciu v spoločnosti a zároveň: • Dáme najavo dnešným aj budúcim politikom, že v nasledujúcich rokoch nemienime slepo trpieť už nič také ako neobmedzene praktizovanú mečiarovskú neokrôchanosť, dzurindovsko-miklošovskú aroganciu, ficovskú [...]

Priaznivá epidemická situácia by nemala viesť k jej oficiálnemu ignorovaniu

16.01.2023

Je všeobecne známe, že problematike vývoja koronavírusu sa oficiálne inštitúcie v posledných mesiacoch venujú minimálne. Svedčí o tom napríklad aj už dvojmesačné zaseknutie sa hodnôt celkovo hospitalizovaných s covid-19 na stránke https://korona.gov.sk/ na čísle 312, pričom to nekorešponduje s hodnotami ukazovateľa 07a_COVID-19 Počet hospitalizácií s ochorením [...]

Pandemická situácia je stabilná, ale nie dobrá

29.07.2022

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je stabilná aj napriek vyššiemu počtu pacientov s covidom v nemocniciach. „Nie je tu nič, čo by indikovalo nejaké výrazné zhoršenie stavu, a prebieha štandardné poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva. Do určitej miery má pán minister pravdu. Podľa [...]

Viedeň, Rakúsko, koronavírus

Rakúsko vyhostilo štyroch ruských diplomatov, do týždňa musia opustiť krajinu

02.02.2023 09:47

Viedeň označuje zahraničných diplomatov za nežiaduce osoby len zriedkavo.

Marian Kočner

Prokurátor podal obžalobu na Kočnera v kauze Five Star Residence

02.02.2023 09:29

Kočner si odpykáva 19-ročný trest väzenia v kauze falšovania zmeniek televízie Markíza. Obžalobe čelí aj v prípade vraždy novinára Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov.

Petr Pavel

Pavel: NATO by malo uvažovať o dodávkach stíhačiek pre Ukrajinu

02.02.2023 09:04

Podpora Kyjeva je podľa českého prezidenta v našom vlastnom záujme.

Robert Kaliňák

NAKA obvinila Kaliňáka a Brhela st. z podplácania na Finančnej správe

02.02.2023 08:25, aktualizované: 08:56

Úplatok mali poskytnúť osobe v riadiacej funkcii Finančnej správy v súvislosti s výkonom tejto funkcie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 49006x
Priemerná čítanosť článkov: 2131x

Autor blogu

Kategórie