Založ si blog

Rozdielne pohľady na nezmyselnú zmluvu s USA

Na začiatku druhej januárovej dekády sa komentátor Pravdy Igor Daniš zamyslel nad tým, ako sú zadefinované záujmy Slovenska v pripravovanej vojenskej zmluve s USA. Aj z môjho pohľadu to správne hodnotí, že zmluva predstavuje predovšetkým nehanebné spreneverenie sa súčasnej vládnej garnitúry odkazu roku 1989 (https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/613195-letecke-zakladne-sprenevera-roku-1989-kde-su-nase-zaujmy/).

Po týždni naberania guráže pánovi Danišovi kontroval jeho kolega Marián Repa z toho istého denníka a v komentári verejnosti vysvetlil , že nie USA, ale Rusko je skutočný agresor a ono predstavuje hrozbu pre našu bezpečnosť (https://nazory.pravda.sk/komentare-a-glosy/clanok/613852-kto-je-tu-agresor/). Nielen ja, ale aj prevažná väčšina diskutujúcich dala pánovi Repovi veľmi jednoznačne najavo, že jeho nekvalifikované prispievanie k šíreniu protiruskej histérie je zarážajúce. Jednostrannejšie scestný komentár by sa dal očakávať už len od predstaviteľov ministerstiev, ktoré gestorujú prípravu tejto zmluvy.

Iný názor je dobrá vec a netreba sa mu vyhýbať. Krásna myšlienka, len obhajovanie iného názoru by malo byť založené na jednoznačných vecných argumentoch, s ktorými sa stotožní aj väčšina populácie. Z diskusii k uvedeným komentárom je viac ako jasné, že drvivá väčšina diskutujúcich je proti vojenskej zmluve s USA a Rusko nepovažujú za väčšieho agresora ako je USA. Aj prieskum militantného Globsecu v roku 2020 ukázal, že až 53 % slovenských respondentov vnímalo USA ako hrozbu, kým Rusko považovalo za  hrozbu pre Slovensko iba 26 % opýtaných. Čo myslite, pomôže pretlačenie tejto zmluvy zlepšiť dosť výrazné nepriaznivé zmýšľanie Slovákov o zjavnom neukojenom vojnovom apetíte USA aj v našom regióne?

Vážení čelní predstavitelia nášho krásneho Slovenska, nestalo by zato viac umu a energie venovať tomu, aby sa hľadali cesty k väčšiemu porozumeniu medzi národmi a k dosiahnutiu trvalého mieru nielen v našich končinách, ale aj v rôznych aj dnes ťažko skúšaných regiónoch. Presadzovaním nezmyselnej zmluvy s USA možno aj nevedomky (alebo iniciatívne?) prispievate k zabezpečeniu ešte väčšieho biznisu pre vojensko-priemyselnú mašinériu cez jej zvyšujúcu sa angažovanosť aj na umelom živení konfliktu na východ od našich hraníc. Dajte Slovensku šancu stať sa mierotvorným štátom v tomto zložitom období a prestaňte s napomáhaním  rozdúchavania vojnových vášni, neustále šírených americkými jastrabmi.

Pandemická situácia je stabilná, ale nie dobrá

29.07.2022

Pandemická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 je stabilná aj napriek vyššiemu počtu pacientov s covidom v nemocniciach. „Nie je tu nič, čo by indikovalo nejaké výrazné zhoršenie stavu, a prebieha štandardné poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ skonštatoval na tlačovej konferencii minister zdravotníctva. Do určitej miery má pán minister pravdu. Podľa [...]

Konflikt na Ukrajine si žiada objektívnu odbornú diskusiu

29.05.2022

Predstavte si, bývalá americká redaktorka časopisu The Nation (časopis presadzujúci intelektuálnu slobodu, úctu k faktom a transparentnosť) prišla s tým, že americké média potrebujú skutočnú diskusiu o ukrajinskom vojenskom konflikte. Jej príspevok obsahuje niekoľko zaujímavých myšlienok, ako napr., že: • V televízii, na internete alebo v Kongrese chýbajú alternatívne [...]

Kiežby bola pandémia koronavírusu už minulosťou

24.04.2022

Epidemická situácia sa aktuálne, chvalabohu, v globále zlepšuje, ale odborníci už teoretizujú o možnom príchode ďalších vĺn pandémie. Teraz nastal čas na obzretie sa na už vyše dvojročnú skúsenosť so sledovaním a hodnotením epidemickej situácie. V aktuálnom čísle vedeckého časopisu Slovenská štatistika a demografia je aj príspevok Hľadanie účinných metód [...]

Migrant

Pri potopení sa dvoch lodí pri Grécku zahynulo 15 ľudí

06.10.2022 07:06

Loď s približne 100 utečencami narazila na skaly a stroskotala.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Jednotka NATO na Slovensku je bojaschopná. Kyjev má medzi Američanmi značnú podporu

06.10.2022 06:00

Mnohonárodné bojové zoskupenie Severoatlantickej aliancie na Slovensku s tisíckou vojakov je bojaschopné, uviedla centrála NATO.

voja na Ukrajine, Charkov

Putin na Ukrajine prehráva. Pritvrdí vo vojne proti Západu?

06.10.2022 06:00

Za posledné týždne Rusi utrpeli porážky v Charkovskej oblasti a v Donecku a teraz utekajú od Chersonu na juhu Ukrajiny.

Igor Matovič a Eduard Heger

Novela štátneho rozpočtu je vo hviezdach: SaS má výhrady, Matovič s Hegerom by mali viac zabojovať

06.10.2022 05:40

Podarí sa novelu k štátnemu rozpočtu vláde pretlačiť na druhý pokus? Premiér a minister by mali podľa politológa zabojovať viac.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 21
Celková čítanosť: 45622x
Priemerná čítanosť článkov: 2172x

Autor blogu

Kategórie