Založ si blog

Lepšie aj neskoro ako nikdy

Podľa aktualizovanej metodiky covidového automatu z 12. mája 2021 bol do jeho národnej verzie zaradený nový pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb. Toto považujem za výrazne pozitívny krok smerom ku zvýšeniu funkčnosti tohto nástroja pre objektívne hodnotenie vývoja epidemickej situácie. Už bolo načase. Upozorňoval som na to ešte minulý rok, niekedy v júli (https://mikic.blog.pravda.sk/2020/07/23/koronovy-klzavy-median-je-nezmysel/).

Aktualizovaná verzia regionálneho covidového automatu tiež zareagovala na mnohé nedostatky v jeho predchádzajúcej verzii a priniesla jeho zjednodušenie. Škoda len, že aj v tomto prípade nebol ako rozhodujúci ukazovateľ určený rovnaký pomerový ukazovateľ ako v národnom covidovom automate.

Aktuálny kľúčový ukazovateľ regionálneho covidového automatu 7-dňová incidencia na základe PCR a Ag testov považujem za menej presný, ako pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb. Dôvod mojej opakovanej výhrady je nedostatočná schopnosť tzv. absolútnych ukazovateľov eliminovať stále prítomnú asymetriu medzi denným počtom pozitívne testovaných (pomocou PCR, ale aj Ag testov) a celkovým denným počtom vykonaných testov.

Vzhľadom na to, že sú aj na okresnej úrovni oficiálne dostupné denné údaje o počte pozitívne testovaných aj údaje o počte vykonaných testov (PCR aj Ag), bolo by vhodné, aby ako kľúčový ukazovateľ hodnotenia epidemickej situácie v okrese vystupoval tiež spoľahlivý pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb.

Veľmi pozitívne hodnotím aj aktuálne už minimálnu frekvenciu používania vecne nezmyselného ukazovateľa kĺzavý medián počtu novo pozitívne testovaných osôb vo vystúpeniach zodpovedných vládnych predstaviteľov i v médiách. Ešte na začiatku novembra minulého roka ohlasovali bývalý premiér a chvalabohu už aj bývalý minister zdravotníctva, na základe zavádzajúcich ukazovateľov kĺzavý medián a kĺzavý priemer počtu pozitívne testovaných osôb, zlomenie krku pandémii. Reálne sa však epidemická situácia zhoršovala, čo sa dalo zistiť pomocou ukazovateľa miera pozitívne testovaných osôb. Našich „einsteinov“ však korektné ukazovatele nezaujímali, vtedy bolo potrebné účelovo obhajovať malo účinné a vysoko neefektívne celoplošné testovanie.

V súlade so slovenským príslovím „Lepšie aj neskoro ako nikdy“ vyslovujem nádej, že pri získavaní korektných informácií o vývoji epidémie budú zodpovedné inštitúcie v ďalšom období využívať dostatočne odborne aj vecne zdôvodnené ukazovatele a analytické nástroje.

Regionálny COVID automat je diskutabilný

23.03.2021

Vo februári 2021 bol spustený COVID automat, ktorého cieľom je hodnotiť vývoj epidemickej situácie aj na regionálnej úrovni a nastavovať primerané opatrenia vzhľadom na vzniknutú mieru rizika šírenia koronavírusu. V druhej polovici marca 2021 bola spustená aj jeho digitálna verzia, ktorá pomôže komukoľvek správne sa orientovať, čo je zakázané a čo automat umožňuje [...]

Príčiny nepriaznivej epidemiologickej situácie

02.03.2021

Nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie prináša prirodzene rôzne úvahy o príčinách danej situácie. Jedna z možných úvah na základe podrobnejšej analýzy údajov vidí príčiny nepriaznivého vývoja pandemickej situácie na Slovensku v posledných mesiacoch v niekoľkých rovinách. Oficiálne ukazovatele na hodnotenie vývoja epidemiologickej situácie netvoria [...]

O korektnosti hodnotenia vývoja epidemiologickej situácie

10.02.2021

Pretrvávanie nepriaznivej epidemiologickej situácie kladie zvýšené nároky aj na systém vybratých ukazovateľov, aby umožnili čo najreálnejšie odrážať jej doterajší vývoj, poskytli spoľahlivé informácie pre odhadovanie ďalšieho vývoja na najbližšie obdobie a pomohli efektívne manažovať opatrenia v boji s koronavírusom. Aktuálne používaný systém ukazovateľov na [...]

Vladimír Lengvarský

Lengvarský: Na vládu predložím uznesenie o predaji či darovaní vakcín Sputnik V

18.06.2021 12:27, aktualizované: 13:17

O vakcíny prejavili záujem krajiny západného Balkánu.

oheň, nemocnica, Košice

Požiar v košickej nemocnici spôsobil škody za minimálne 300-tisíc eur

18.06.2021 12:15

Polícia začala v prípade trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia.

NAKA polícia policajt Venal 4

Prokurátor podal obžalobu na osem osôb z akcií Venal

18.06.2021 11:59, aktualizované: 13:00

Podaná obžaloba by sa mala týkať najmä obvinených z policajných akcií Venal 3 a Venal 4.

Švajčiarsko Ženeva Biden Putin summit

Biden na summite venoval Putinovi letecké slnečné okuliare americkej výroby

18.06.2021 11:29

Výroba takýchto okuliarov si vyžaduje 200 rozličných krokov a trvá viac než šesť týždňov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 18070x
Priemerná čítanosť článkov: 1643x

Autor blogu

Kategórie