Založ si blog

Príčiny nepriaznivej epidemiologickej situácie

Nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie prináša prirodzene rôzne úvahy o príčinách danej situácie. Jedna z možných úvah na základe podrobnejšej analýzy údajov vidí príčiny nepriaznivého vývoja pandemickej situácie na Slovensku v posledných mesiacoch v niekoľkých rovinách.

 

 1. Oficiálne ukazovatele na hodnotenie vývoja epidemiologickej situácie netvoria dostatočne konzistentný systém.

Príkladom je neodborné preferovanie požiadavky poklesu nekorektných ukazovateľov (kĺzavý medián, resp. kĺzavý priemer) počtu nových prípadov pozitívne testovaných pri rozhodovaní o epidemiologických opatreniach pre obyvateľstvo a firmy vládnymi predstaviteľmi aj v novembri 2020. Takéto absolútne ukazovatele nedostatočne zohľadňujú veľkú variabilitu, ale hlavne výraznú asymetriu hodnôt denných počtov novo pozitívne testovaných a denných počtov vykonávaných PCR testov. Výsledkom sú prijímané nekvalifikované opatrenia v boji s koronavírusom.

 1. Hodnotenie pilotného a celoplošného testovania v mesiacoch október a november 2020 bolo neodborné, povrchné a predovšetkým účelové.
 • Poznatky na základe reálnych údajov svedčia o tom, že zastavenie rastu rizika koronavírusu nastalo už zhruba týždeň pred pilotným testovaním vo vybraných okresoch a prakticky zároveň s prvým dňom celoplošného testovania. Bol to pravdepodobne výsledok prijatých opatrení v prvej polovici októbra 2020.
 • Chybou bolo prílišné uspokojenie sa vládnych predstaviteľov s takmer permanentným znižovaním 7-dňového priemeru počtu novo pozitívne testovaných osôb od 3.11.2020 až do 23.11.2020. Realita však bola taká, že od 13.11.2020 až do 20.11.2020 sa začalo riziko infikovania osôb koronavírusom výrazne zvyšovať, čo zodpovední vládni predstavitelia v prežívanej eufórii odignorovali. Tento pomerne prudký rast 7-dňovej miery pozitívne testovaných mohol byť spôsobený aj zvýšenou mobilitou pri celoplošnom testovaní na prelome mesiacov október a november. To mohlo byť aj príčinou výraznejšieho zvyšovania sa počtu hospitalizovaných od konca novembra 2020. Ďalším akcelerátorom zhoršovania epidemiologickej situácie aj rastu počtu hospitalizovaných bol benevolentný prístup vlády k mobilite v predvianočnom období.
 • Rastúce počty hospitalizovaných a zomretých v posledných mesiacoch sú bezprostredným následkom všeobecne rastúceho trendu počtu novo pozitívne testovaných pri takmer stagnujúcom trende počtu vykonávaných PCR testov od začiatku októbra 2020.
 • Aktuálne žneme výsledky nekompetentného manažovania epidemiologickej situácie zodpovednými inštitúciami a osobami hlavne v posledných dvoch mesiacoch roku 2020.
 1. Pretrváva stále vysoká mobilita osôb v dôsledku neodborného a často chaotického manažovania boja proti šíreniu koronavírusu z pozície zodpovedných inštitúcií.
 • Chýba výrazná, celospoločensky akceptovaná autorita v boji proti koronavírusu.
 • Nezodpovedné správanie niektorých vládnych predstaviteľov majú negatívny vplyv pri motivovaní obyvateľstva k dodržiavaniu prijímaných opatrení.
 • Otáľanie s dôslednejšou kontrolou medzištátnej migrácie.
 • Potrebné jednoznačné odborné a argumentmi podložené opatrenia v boji s pandémiou sú pomerne často suplované intuitívnymi a nekonzistentnými opatreniami.
 • Odborníci už dlhšie poukazujú na to, že aj povinnosť obnovovať si antigénové testy môže mať vplyv na neklesajúce čísla novo nakazených. Dokonca už aj hlavný hygienik pripúšťa, že sa úplne nedá vylúčiť nakazenie sa ľudí na testovaní. A nakoniec, už aj zahraničné média konštatujú, že slovenská stratégia pravidelného celonárodného testovania antigénovými testami zlyhala.
 1. Nedostatočné testovanie pomocou PCR testov
 • V priebehu novembra 2020 sa na Slovensku vykonalo denne v priemere okolo 9700 PCR testov, kým v októbri 2020 to bolo v priemere takmer 10500 PCR testov.
 • Za január 2021 sa denne vykonávalo v priemere necelých 10400 PCR testov a vo februári 2021 len niečo nad 10100 PCR testov.
 • Aktuálne pripadá na Slovensku zhruba 375 celkom vykonaných PCR testov na milión obyvateľov. Nižšiu intenzitu testovania pomocou PCR testov majú z okolitých krajín Poľsko (zhruba 262 PCR testov na milión obyvateľov) a Ukrajina (necelých 160 PCR testov na milión obyvateľov).
 1. Absentujú potrebné dostatočne štruktúrované údaje o reálnych rizikách vývoja koronavírusu hlavne na regionálnej úrovni.
 • Aj na hodnotenie epidemiologickej situácie v krajoch a okresoch by mala patriť k rozhodujúcim ukazovateľom miera pozitívne testovaných pomocou PCR testov. Na tento účel chýbajú verejne dostupné údaje o denných počtoch vykonaných PCR testov na úrovni okresov.
 • Na regionálnej úrovni sa aktuálne používajú ukazovatele 7 a 14 dňovej incidencie, ktoré sú aj súčasťou covid automatu. Na reálnych údajoch sa však dá jednoznačne dokázať deformačný vplyv variability celkového počtu vykonaných testov na informáciu o riziku koronavírusu v jednotlivých okresoch pri ukazovateli incidencia na 10 tisíc, resp. 100 tisíc obyvateľov.
 • Absencia potrebných dostatočne štruktúrovaných údajov na úrovni okresov sťažuje objektívne hodnotenie epidemiologickej situácie.
 1. Nezodpovedné správanie sa časti obyvateľov pri plnení prijatých opatrení v boji s koronavírusom.
 • Určitej časti populácie chýba väčšia disciplína už pri plnení troch základných opatrení na zabránenie šírenia koronavírusu, ale aj osobná zodpovednosť pri ochrane seba i pri predchádzaní šírenia nákazy v najbližšom okolí.

Uvedené príčiny doplnené faktami sú dosť jasným dôkazom nekompetentného manažovania boja s koronavírusom v posledných mesiacoch, čo by malo viesť aj k vyvodeniu politickej zodpovednosti (ne)zodpovedných persón.

Je nevyhnutná dôsledná reflexia zodpovedných inštitúcii a osôb na nakopené chyby. Hľadanie funkčných a efektívnych riešení na boj proti pandémii by malo v najbližšom období konečne prebiehať konštruktívne a na odbornejšej báze ako tomu bolo doteraz.

Lepšie aj neskoro ako nikdy

18.05.2021

Podľa aktualizovanej metodiky covidového automatu z 12. mája 2021 bol do jeho národnej verzie zaradený nový pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb. Toto považujem za výrazne pozitívny krok smerom ku zvýšeniu funkčnosti tohto nástroja pre objektívne hodnotenie vývoja epidemickej situácie. Už bolo načase. Upozorňoval som na to ešte minulý rok, [...]

Regionálny COVID automat je diskutabilný

23.03.2021

Vo februári 2021 bol spustený COVID automat, ktorého cieľom je hodnotiť vývoj epidemickej situácie aj na regionálnej úrovni a nastavovať primerané opatrenia vzhľadom na vzniknutú mieru rizika šírenia koronavírusu. V druhej polovici marca 2021 bola spustená aj jeho digitálna verzia, ktorá pomôže komukoľvek správne sa orientovať, čo je zakázané a čo automat umožňuje [...]

O korektnosti hodnotenia vývoja epidemiologickej situácie

10.02.2021

Pretrvávanie nepriaznivej epidemiologickej situácie kladie zvýšené nároky aj na systém vybratých ukazovateľov, aby umožnili čo najreálnejšie odrážať jej doterajší vývoj, poskytli spoľahlivé informácie pre odhadovanie ďalšieho vývoja na najbližšie obdobie a pomohli efektívne manažovať opatrenia v boji s koronavírusom. Aktuálne používaný systém ukazovateľov na [...]

Taliban, teroristi, Kábul, Afganistan

USA zmiernili sankcie voči Afganistanu, aby umožnili prísun humanitárnej pomoci

25.09.2021 10:27

Zmiernenie sankcií zo strany Washingtonu tiež povolí "určité transakcie súvisiace s exportom poľnohospodárskych komodít, liekov a zdravotníckych pomôcok".

Testovanie / Covid /

Počet hospitalizácií stúpol na 500, pribudli dve úmrtia

25.09.2021 10:04, aktualizované: 11:12

Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo je len čiastočne zaočkovaných 83,22 percenta osôb.

Migranti / Migrant /

Pri pokuse doplávať na Kanárske ostrovy zahynulo tento rok takmer 800 migrantov

25.09.2021 09:47

Najhorším mesiacom bol v tomto ohľade august, počas ktorého zahynulo pri pokusoch dostať sa zo severozápadnej Afriky na Kanárske ostrovy 379 ľudí.

Island / Katrín Jakobsdóttir /

Na Islande sa konajú parlamentné voľby, predvolebné debaty určovala téma globálneho otepľovania

25.09.2021 09:24

Napriek tomu, že vláda súčasnej premiérky Katrín Jakobsdóttir podľa predpovedí utrpí vo voľbách straty, podľa pozorovateľov má stále šancu získať dostatok hlasov, aby zostala pri moci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 19196x
Priemerná čítanosť článkov: 1745x

Autor blogu

Kategórie