Založ si blog

Menej hystérie a viac korektnej vecnej analýzy relevantných údajov

Nezmyselné iskrenie medzi premiérom a ministrom hospodárstva určite nie je dobrým príkladom pre verejnosť, ako zvládnuť chaos okolo „pandémie“ koronavírusu a ekonomicky prežiť bez fatálnych následkov. V plnej nahote sa odhaľuje nekompetentnosť vládneho kabinetu ako celku riešiť komplikované situácie na odbornej úrovni.

Veľmi nešťastne a neodborne sa pristupuje k hodnoteniu situácie s koronavírusom, keď sa predstavitelia iných názorov ako ten jediný „správny“ jednoducho označia za debilov a bláznov. Nemal by sa daný problém viac prediskutovať z viacerých uhlov pohľadu a na základe relevantných faktov? Stačí si dosadiť za viaceré neznáme premenné subjektívne konštanty a na základe takého prístupu prijímať opatrenia? Už aj priemerná inteligencia by mala pripustiť konfrontáciu relevantných argumentov na základe dostupných poznatkov.

Pokúsim sa byť aj trochu konkrétny. Stále mi v mysli rezonuje „konšpiračný“ názor, že pozitívny na koronavírus ešte neznamená chorý. Ak máme veriť číslam zo stránky https://korona.gov.sk/ o počte hospitalizovaných s potvrdeným covid19, tak 12.10.2020 to bolo na Slovensku 339 osôb pri priemernom dennom prírastku za posledný týždeň okolo 15 hospitalizovaných. Sedemdňový priemerný počet pozitívne testovaných predstavoval v tom istom čase cca 980 osôb. Znamená to 1,5 % hospitalizovaného z priemerného počtu pozitívne testovaných, alebo inak zhruba 2 hospitalizované osoby zo sto pozitívne testovaných. Toto by mala byť tá „pandemická“ situácia? Mimochodom, uvedená miera hospitalizovaných s potvrdeným covid19 je aktuálne na úrovni z prvej dekády mája 2020, kedy sa testovalo neporovnateľne menej. Bol vôbec tento fakt zohľadnený pri prijímaní aktuálnych opatrení  Úradu verejného zdravotníctva SR a Ústredného krízového štábu? Možno áno, možno nie, ale skôr asi platí to B.

Od premiéra sme sa však dozvedeli, že pri úprave opatrení opäť vsadíme na ten nezmyselný 7-dňový kĺzavý medián celkového počtu pozitívne testovaných. Na nevhodnosť  používania toho ukazovateľa som upozorňoval už niekedy v júli 2020 tak kompetentné inštitúcie ako aj média. Opätovné použitie toho nezmyselného ukazovateľa svedčí nielen o tom, že kompetentným chýbajú triviálne základy matematiky a štatistiky, ale hlavne to prezrádza absenciu racionálneho prístupu ku hľadaniu funkčných opatrení  na riešenie krízových situácií. Následne to zosilňuje nedôveru rozmyšľajúcich občanov ku naservírovaným vládnym opatreniam.  Ak k tomu pripočítame guľáš premiéra a ministrov v kompetenciách Ústredného krízového štábu, tak  to už je fakt na porazenie.

Veci by určite pomohlo, keby sa pri hľadaní efektívnych riešení krízových situácií  spojených s koronavírusom prešlo od kĺzania po povrchu problému k jeho hlbšej analýze na základe viac štruktúrovaných údajov. Tiež by bolo vhodné prestať sa sústreďovať na kvantitatívne ukazovatele o vývoji koronavírusu a viac sa zamerať na rôzne kvalitatívne ukazovatele. Na tieto účely by ale bolo vhodné nielen skvalitniť zber potrebných údajov, ale aj viac tieto údaje sprístupniť pre širšiu analytickú verejnosť. Potom by asi bolo možné aj výraznejšie skrátiť  a zefektívniť doterajšie dlhé rokovania poradných orgánov vlády v oblasti koronavírusu.

Mojim zámerom nie je vôbec zľahčovanie zákernosti koronavírusu, ani spochybňovanie všetkých prijímaných opatrení. Ako slobodne uvažujúcemu občanovi sa mi však žiada nadobudnúť pocit, že situácia okolo koronavírusu je analyzovaná objektívne na základe všetkých relevantných poznatkov.

Lepšie aj neskoro ako nikdy

18.05.2021

Podľa aktualizovanej metodiky covidového automatu z 12. mája 2021 bol do jeho národnej verzie zaradený nový pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb. Toto považujem za výrazne pozitívny krok smerom ku zvýšeniu funkčnosti tohto nástroja pre objektívne hodnotenie vývoja epidemickej situácie. Už bolo načase. Upozorňoval som na to ešte minulý rok, [...]

Regionálny COVID automat je diskutabilný

23.03.2021

Vo februári 2021 bol spustený COVID automat, ktorého cieľom je hodnotiť vývoj epidemickej situácie aj na regionálnej úrovni a nastavovať primerané opatrenia vzhľadom na vzniknutú mieru rizika šírenia koronavírusu. V druhej polovici marca 2021 bola spustená aj jeho digitálna verzia, ktorá pomôže komukoľvek správne sa orientovať, čo je zakázané a čo automat umožňuje [...]

Príčiny nepriaznivej epidemiologickej situácie

02.03.2021

Nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie prináša prirodzene rôzne úvahy o príčinách danej situácie. Jedna z možných úvah na základe podrobnejšej analýzy údajov vidí príčiny nepriaznivého vývoja pandemickej situácie na Slovensku v posledných mesiacoch v niekoľkých rovinách. Oficiálne ukazovatele na hodnotenie vývoja epidemiologickej situácie netvoria [...]

Taliban, teroristi, Kábul, Afganistan

USA zmiernili sankcie voči Afganistanu, aby umožnili prísun humanitárnej pomoci

25.09.2021 10:27

Zmiernenie sankcií zo strany Washingtonu tiež povolí "určité transakcie súvisiace s exportom poľnohospodárskych komodít, liekov a zdravotníckych pomôcok".

Testovanie / Covid /

Počet hospitalizácií covid pacientov stúpol na 500, pribudli dve úmrtia

25.09.2021 10:04

Za piatok odhalilo PCR testovanie na Slovensku 1 039 nových prípadov covidu pri takmer 10 percentnej pozitivite.

Migranti / Migrant /

Pri pokuse doplávať na Kanárske ostrovy zahynulo tento rok takmer 800 migrantov

25.09.2021 09:47

Najhorším mesiacom bol v tomto ohľade august, počas ktorého zahynulo pri pokusoch dostať sa zo severozápadnej Afriky na Kanárske ostrovy 379 ľudí.

Island / Katrín Jakobsdóttir /

Na Islande sa konajú parlamentné voľby, predvolebné debaty určovala téma globálneho otepľovania

25.09.2021 09:24

Napriek tomu, že vláda súčasnej premiérky Katrín Jakobsdóttir podľa predpovedí utrpí vo voľbách straty, podľa pozorovateľov má stále šancu získať dostatok hlasov, aby zostala pri moci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 19195x
Priemerná čítanosť článkov: 1745x

Autor blogu

Kategórie