Založ si blog

Menej hystérie a viac korektnej vecnej analýzy relevantných údajov

Nezmyselné iskrenie medzi premiérom a ministrom hospodárstva určite nie je dobrým príkladom pre verejnosť, ako zvládnuť chaos okolo „pandémie“ koronavírusu a ekonomicky prežiť bez fatálnych následkov. V plnej nahote sa odhaľuje nekompetentnosť vládneho kabinetu ako celku riešiť komplikované situácie na odbornej úrovni.

Veľmi nešťastne a neodborne sa pristupuje k hodnoteniu situácie s koronavírusom, keď sa predstavitelia iných názorov ako ten jediný „správny“ jednoducho označia za debilov a bláznov. Nemal by sa daný problém viac prediskutovať z viacerých uhlov pohľadu a na základe relevantných faktov? Stačí si dosadiť za viaceré neznáme premenné subjektívne konštanty a na základe takého prístupu prijímať opatrenia? Už aj priemerná inteligencia by mala pripustiť konfrontáciu relevantných argumentov na základe dostupných poznatkov.

Pokúsim sa byť aj trochu konkrétny. Stále mi v mysli rezonuje „konšpiračný“ názor, že pozitívny na koronavírus ešte neznamená chorý. Ak máme veriť číslam zo stránky https://korona.gov.sk/ o počte hospitalizovaných s potvrdeným covid19, tak 12.10.2020 to bolo na Slovensku 339 osôb pri priemernom dennom prírastku za posledný týždeň okolo 15 hospitalizovaných. Sedemdňový priemerný počet pozitívne testovaných predstavoval v tom istom čase cca 980 osôb. Znamená to 1,5 % hospitalizovaného z priemerného počtu pozitívne testovaných, alebo inak zhruba 2 hospitalizované osoby zo sto pozitívne testovaných. Toto by mala byť tá „pandemická“ situácia? Mimochodom, uvedená miera hospitalizovaných s potvrdeným covid19 je aktuálne na úrovni z prvej dekády mája 2020, kedy sa testovalo neporovnateľne menej. Bol vôbec tento fakt zohľadnený pri prijímaní aktuálnych opatrení  Úradu verejného zdravotníctva SR a Ústredného krízového štábu? Možno áno, možno nie, ale skôr asi platí to B.

Od premiéra sme sa však dozvedeli, že pri úprave opatrení opäť vsadíme na ten nezmyselný 7-dňový kĺzavý medián celkového počtu pozitívne testovaných. Na nevhodnosť  používania toho ukazovateľa som upozorňoval už niekedy v júli 2020 tak kompetentné inštitúcie ako aj média. Opätovné použitie toho nezmyselného ukazovateľa svedčí nielen o tom, že kompetentným chýbajú triviálne základy matematiky a štatistiky, ale hlavne to prezrádza absenciu racionálneho prístupu ku hľadaniu funkčných opatrení  na riešenie krízových situácií. Následne to zosilňuje nedôveru rozmyšľajúcich občanov ku naservírovaným vládnym opatreniam.  Ak k tomu pripočítame guľáš premiéra a ministrov v kompetenciách Ústredného krízového štábu, tak  to už je fakt na porazenie.

Veci by určite pomohlo, keby sa pri hľadaní efektívnych riešení krízových situácií  spojených s koronavírusom prešlo od kĺzania po povrchu problému k jeho hlbšej analýze na základe viac štruktúrovaných údajov. Tiež by bolo vhodné prestať sa sústreďovať na kvantitatívne ukazovatele o vývoji koronavírusu a viac sa zamerať na rôzne kvalitatívne ukazovatele. Na tieto účely by ale bolo vhodné nielen skvalitniť zber potrebných údajov, ale aj viac tieto údaje sprístupniť pre širšiu analytickú verejnosť. Potom by asi bolo možné aj výraznejšie skrátiť  a zefektívniť doterajšie dlhé rokovania poradných orgánov vlády v oblasti koronavírusu.

Mojim zámerom nie je vôbec zľahčovanie zákernosti koronavírusu, ani spochybňovanie všetkých prijímaných opatrení. Ako slobodne uvažujúcemu občanovi sa mi však žiada nadobudnúť pocit, že situácia okolo koronavírusu je analyzovaná objektívne na základe všetkých relevantných poznatkov.

Podivní progresivisticko-extremistickí aktivisti Bilčík a Wiezik

09.07.2024

V rozprave Európskeho parlamentu v polovici mája 2024 o rozklade právneho štátu, RTVS a slobode médií na Slovensku (https://www.youtube.com/watch?v=bM_IXOB0FsU) sa predviedli hlavne progresivisticko extremistickí páni Bilčík a Wiezik, ktorí vyplakávali, ako je na Slovensku ohrozovaná spravodlivosť. Wiezik hlúpo a účelovo zavádzal, že kroky vlády R. Fica rozvracajú právny [...]

Pod lampou najväčšia tma?

31.05.2024

Nikto nestelesňuje elitársku povahu EÚ lepšie ako úradujúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Jej rozhodnutie z apríla 2021, že sama podpíše dohodu v hodnote 35 miliárd eur na nákup 1,8 miliardy dávok vakcíny BioNTech/Pfizer, je názorným príkladom svojvôle a nedostatku zodpovednosti vysokého politika aj celého systému Európskej únie. Podľa jednej [...]

Ódor sa vyžaloval pre The Guardian

02.05.2024

Predvolebné slogany slovenskej opozície pred eurovoľbami obsahujú v britskom denníku (https://www.theguardian.com/world/2024/may/02/slovakia-opposition-hopes-european-vote-will-put-brakes-on-populist-pm-robert-fico) pseudoobavy, že Slovensko kráča cestou preč od právneho štátu, že útočí na „slobodné“ média a mimovládne organizácie, ale aj že zaujíma priateľskejší [...]

borrell

Borrell v mene EÚ podporil verdikt súdu OSN v kauze izraelskej politiky. Židovský národ nie je okupant, bráni sa Netanjahu

20.07.2024 21:05

Vo svojom vyhlásení Borrel súčasne dodal, že stanovisko súdu "bude potrebné dôkladnejšie analyzovať, a to aj vzhľadom na jeho dôsledky pre politiku EÚ".

Motorkár, autonehoda pri Martine

Vážna nehoda pri Martine. Motorkára previezli s ťažkými zraneniami do nemocnice

20.07.2024 19:01

Z doposiaľ nezistených príčin došlo na ceste z obce Košťany nad Turcom do Martina k zrážke osobného automobilu a motocykla.

Robert Fico a Denys Šmyhal.

Fico Šmyhaľovi: Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov. Kritizuje rozhodnutie Zelenského

20.07.2024 18:16, aktualizované: 18:36

Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.

Krasnodar, Rusko, protest

Kolaps v Krasnodare: Rusi vyšli do ulíc, starosta sa chcel pripútať k stĺpu. Umlčala ich až polícia

20.07.2024 18:02, aktualizované: 20:25

Problémy s elektrinou na juhu Ruska a na okupovanom ukrajinskom polostrove Krym sa začali 16. júla po skrate na Rostovskej jadrovej elektrárni.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 47
Celková čítanosť: 121005x
Priemerná čítanosť článkov: 2575x

Autor blogu

Kategórie