Mnoho politikov, novinárov, ale aj bežných ľudí si aktuálne kladie otázky, ako sa zmení svetové dianie po oficiálnom nástupe nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do Bieleho domu? V našich končinách rezonuje aj trochu sebeckejšia otázka, čo to bude konkrétne znamenať pre Európu?
Vo všeobecnosti platí, že čokoľvek sa stane v Amerike, nakoniec to dorazí aj do Európy. V posledných desaťročiach sa v Amerike dosť výrazne zakorenilo ľavičiarstvo v Kunderovskom ponímaní, pre ktoré je charakteristická schopnosť zahrnúť čokoľvek do rozprávania o Veľkom pochode dejinami smerom ku konečnému oslobodeniu od útlaku. Je to v podstate utopistická viera, ktorej chceli veriť západní liberáli, ľavičiari aj pravičiari. Koniec koncov aj šialená križiacka výprava G. Busha proti Iraku bola založená na viere, že liberálna demokracia je konečným cieľom celého ľudstva.
Okrem americkej politickej sféry sa liberalizmus veľmi výrazne prejavuje aj na akademickej pôde. Z prieskumu americkej akademickej sféry z roku 2020 vyplýva, že demokrati prevyšujú konzervatívcov na univerzitných fakultách v pomere deväť ku jednej. Liberálni akademici sú mimoriadne citliví na situáciu „marginalizovaných“ ľudí – rasových a sexuálnych menšín, žien a handicapovaných – ale nestarajú sa o tých, ktorých odsúvajú na okraj spoločnosti z ideologických dôvodov. Pomerne kriticky sa k tejto téme vyjadril aj budúci americký viceprezident J. D. Vance, ktorý povedal, že americké univerzity nie sú zďaleka miestami na otvorené a nezaujaté hľadanie poznatkov, ale dovolili si stáť sa politickými hráčmi, a to v prospech iba jednej, a to liberálnej ideológie.
Posledné americké prezidentské voľby však vyzneli v prospech postliberálnych pravicových politikov, a to hlavne preto, že voliči už mali dosť toho, že „číri“ liberáli sa s obľubou odvolávali na slobodu slova a názorov, ale tu slobodu si nárokovali len sami pre seba. Svedkami podobného trendu sme aj v mnohých európskych krajinách. Keď náhodou voľby dopadnú inak, ako je predstava liberálov, tak používajú všetky prostriedky na to, aby sa opäť dostali k mocenským pákam. Nedávno sme boli dokonca svedkami aj extrémneho prípadu, keď v Rumunsku bolo za záhadných okolnosti druhé kolo prezidentských volieb zrušené. Obludné bolo aj otvorené vyhrážanie sa bývalého eurokomisára T. Brettona, že keď blížiace sa voľby do Bundestagu nedopadnú tak, ako si predstavuje on a ďalší papaláši z Bruselu, tak tiež budú zrušené.
Zdá sa, že Európa bude aj po víťazstve D. Trumpa vazalom amerického impéria. Veľmi tragický dopad to môže mať predovšetkým na európsku ekonomiku. Mierne lepšie vyhliadky to dáva európskym národným konzervatívcom, nakoľko byrokracia Bruselu už nebude môcť počítať s nespochybniteľnou podporou Washingtonu. Významným aktuálnym bonusom pre konzervatívne sily je oslabený a dosť zdiskreditovaný liberálny poriadok v Severnej Amerike aj v mnohých krajinách Európy.
Núka sa šanca na vytvorenie novej európskej politickej kultúry. Pre Európanov sa vytvorí väčšia šanca vidieť nielen skutočnú mieru zlyhaní doterajšieho väčšinového liberálneho zoskupenia v Európskom parlamente a Európskej komisii, ale aj sa zvýrazni potreba racionalizovať už prijaté nevhodné opatrenia vrcholnými orgánmi EÚ v mnohých oblastiach.
V neposlednom rade je tu ešte krok šéfa Mety Marka Zuckerberga, ktorý avizuje užšiu spoluprácu s D. Trumpom a avizuje zrušenie tzv. systému overovania správ (fact-checking) na Instagrame, Facebooku a Threads (zatiaľ len v USA a Kanade). Chystá sa aj uvoľniť pravidlá obmedzenia sociálnej siete a sľubuje používateľom sociálnych sietí v jeho portfóliu viac politického obsahu. Je, zrejmé, len otázkou času, keď sa väčšia otvorenosť sociálnych sietí začne prelievať cez Atlantik aj do Európy. Vzhľadom na uvedené je tiež pochopiteľné, že aktuálne skôr procenzúrne liberálne vedenie EÚ sa tomu bude všemožne brániť.
Záverom si dovolím upozorniť, že súboj medzi liberalizmom a konzervativizmom bude ďalej pokračovať na rôznych frontoch. Je pravdepodobné, že progresivizmus nezloží zbrane a ich americkí predstavitelia budú ozlomkrky „utekať“ z Washingtonu na „pomoc“ do Bruselu. Treba sa pripraviť na rôzne úskalia, lebo pochod dejinami nejde nikdy po žiadnej predvídateľnej ceste.
Uvedené myšlienky sú vybrané z príspevkov publicistu Roda Drehera na portáli The European Conservative: https://europeanconservative.com/articles/dreher/unprincipled-liberals-the-principle-of-cause-and-effect/ a https://europeanconservative.com/articles/commentary/make-europe-great-again-what-trump-2-0-can-do-for-europe/.
Celá debata | RSS tejto debaty