Založ si blog

Pohľad na slovenské celoplošné testovanie

Pri hodnotení celoplošného testovania je vhodné zobrať do úvahy vývoj miery pozitívne testovaných na koronavírus na Slovensku jednak v kontexte s jej vývojom v okolitých krajinách, detailnejšie sa pozrieť na krivku miery pozitivity na Slovensku aj z regionálneho pohľadu a zohľadniť tiež názory zahraničných odborníkov.

Absolútne neobstojí oficiálna rétorika, podľa ktorej sme celoplošným testovaním predišli nepriaznivému českému scenáru. Z dostupných údajov vyplýva, že Slovensko ako prvé v strednej Európe zaznamenalo trend spomaľovania medzi-týždňového rastu kumulovanej miery pozitívne testovaných osôb už v polovici októbra 2020 (teda už zhruba týždeň pred pilotným testovaním a 2 týždne pred prvým kolom celoplošného testovania).

Vývoj miery pozitívne testovaných na Slovensku po celoplošnom testovaní preto nemožno spájať výlučne s pilotným ani celoplošným testovaním, nakoľko takmer rovnakú dynamiku mal aj v Českej republike, kde podobné experimenty neabsolvovali.

Vývoj miery pozitívne testovaných na celom Slovensku som sledoval pomocou 14-denného priemeru podielu pozitívne testovaných osôb na celkovom počte vykonaných PCR testov. Takto sa dá získať časový rad údajov o miere pozitívne testovaných osôb s relatívne vyrovnanými hodnotami.

14-dňový priemer podielu pozitívne testovaných osôb na koronavírus sa na Slovensku vyvíjal nasledovne:

  • Na konci októbra 2020 (29.10.2020, t. j. v prvý deň celoplošného testovania) dosiahol tento ukazovateľ prvý vrchol na úrovni 17,8 %.
  • Nasledovalo zhruba dvojtýždňové spomaľovanie rastu a stagnácia.
  • Od 15.11.2020 sa začali hodnoty daného ukazovateľa opäť zvyšovať.
  • Nové maximum dosiahol tento ukazovateľ 24.11.2020 na úrovni 18,8 %.
  • Potom nasledovalo mierne znižovanie 14-dňového priemeru miery pozitívne testovaných až do začiatku decembra 2020 na úroveň 16,9 %.
  • Aktuálne sa rast 14-dňového priemeru miery pozitívne testovaných osôb na koronavírus postupne pomaly zvyšuje a 11.12.2020 dosiahol tento ukazovateľ hodnotu 18,2 %. Znamená to prekonanie hodnoty prvého vrcholu z 29.10.2020 a atakovanie hodnoty doterajšieho maxima z 24.11.2020.

Z uvedených čísel vyplýva, že pilotné a následné celoplošné testovanie malo určitý vplyv na vývoj miery pozitívne testovaných na koronavírus, ale na základe časových súvislosti možno opäť konštatovať, že spomalený vývoj miery pozitívne testovaných osôb nebol len výsledkom pilotného a celoplošného testovania, ale zrejme aj dôsledkom prijatých opatrení na boj s koronavírusom ešte v prvej polovici októbra 2020. Dôležitú rolu zohral aj relatívne vysoký počet vykonaných PCR testov na prelome mesiacov októbra a novembra 2020. Vtedy sa v priebehu dvoch týždňov realizovalo v priemere takmer 15 tisíc PCR testov denne, ale v týždňoch na prelome novembra a decembra sa realizovalo len necelých 9 tisíc PCR testov.

Ešte jeden pohľad môže poskytnúť zaujímavé poznatky o účinnosti celoplošného testovania, a to prostredníctvom ukazovateľa prírastkov 7-dňovej incidencie koronavírusu na 10 tisíc obyvateľov v pilotne testovaných okresoch.

V troch pilotných okresoch (DK, NO a BJ) sa znížil prírastok 7-dňovej incidencie koronavírusu na 10 tisíc obyvateľov už v čase pilotného testovania. S týždenným odstupom pokračovalo znižovanie prírastku sledovanej pozitivity a najvýraznejšie sa znížil prírastok v okresoch Tvrdošín a Námestovo. Uvedené poznatky tiež potvrdzujú, že zlepšovanie pandemickej situácie v inkriminovaných okresoch neboli len výsledkom organizovaného testovania.

Hodnotenie slovenského celoplošného testovania je aj z pohľadu zahraničných odborníkov pomerne nejednoznačné. Aj relatívne pozitívne hodnotenie expertov z Londýnskej vysokej školy hygieny a tropickej medicíny obsahuje dôvetok, že k zníženiu šírenia nákazy koronavírusu na Slovensku prispeli aj tvrdé karanténne opatrenia, ktoré boli prijaté už v prvej polovici októbra 2020.

V diskusii o celoplošnom testovaní na Slovensku stále dominujú emócie a chýba jej viac odbornosti. Jednoznačne chýba relevantná odborná štúdia, ktorá by komplexne vyhodnotila celoplošné testovanie. Dostupná štúdia nezávislých laboratórnych diagnostikov (https://lekarskenoviny.sk/index.php/2020/12/06/spravna-laboratorna-prax-a-vysledky-plosneho-testovania-na-covid-19-na-slovensku/) hodnotí celoplošné testovanie skôr negatívne.

Reálne údaje o vývoji kumulovanej miery pozitívne testovaných osôb, odborná štúdia slovenských laboratórnych diagnostikov, ale aj medzinárodné ohlasy na slovenské pilotné testovanie poskytujú fakty, na základe ktorých je možné prehlásiť, že celoplošné testovanie na slovenský spôsob bolo relatívne málo medicínsky účinné a pomerne vysoko neefektívne vzhľadom na vynaložené ľudské, materiálne a celkové finančné prostriedky.

Diskusiu o téme celoplošného testovania by od intuitívnej na profesionálnejšiu úroveň posunulo hlavne zverejnenie odborne posúdenej oficiálnej štúdie s komplexným vyhodnotením výsledkov tejto náročnej akcie, ale aj stanovisko takých relevantných inštitúcií ako je Útvar hodnoty za peniaze pri MF SR a Úrad pre rozpočtovú zodpovednosť.

Nechali sa tajné služby zneužiť eurohujermi?

06.04.2024

Značne nekompetentná ekonomická aj bezpečnostná politika predstaviteľov EÚ vyústila až do obáv o výsledky letných volieb do Európskeho parlamentu. Vysokí predstavitelia EÚ, niektorých štátov a média zašli v panike až tak ďaleko, že pustili do éteru obvinenie Ruska zo šírenia dezinformácií a platenia politikov v Európe s cieľom ovplyvniť výsledky týchto volieb. [...]

Hľadanie pravdy je šancou nájsť mier

04.04.2024

Zatiaľ len sporadicky, a to takmer výlučne na stránkach alternatívnych médií, sa dá prečítať úvaha o tom, ako sa mainstreamové spravodajstvo o dôležitých politických záležitostiach často dostáva až do účelovej propagandy. Nemecký politický veterán Oskar Lafontaine aplikuje orwellovskú myšlienku o častých snahách politikov a médií presviedčať verejnosť o tom, [...]

Amikom akosi nejde karta

26.03.2024

V súvislosti s teroristickým útokom na koncertné centrum na okraji Moskvy sa vynárajú voči USA podľa niektorých analytikov určité priťažujúce okolnosti, ako napr.: • Podivne obecné americké varovanie pred teroristickými útokmi v Rusku. • Bleskové dementi predstaviteľov Spojených štátov, že Ukrajina v tom teroristickom útoku nemá prsty a za útočníkov označili [...]

Kukláči / Polícia /

Kukláči so samopalmi zasahovali v Kaplnej. Pri akcii Zvar zadržali dve osoby

16.04.2024 11:22

V jednom z objektov v obci dochádzalo k nelegálnemu odčerpávaniu motorovej nafty z produktovodu vedúceho zo Slovenska do Česka. Polícia zverejnila autentické zábery zo zásahu.

Dánsko Požiar Kodaň Burza Budova Historická

Historickú budovu burzy v centre Kodane zachvátil požiar, jej veža sa zrútila

16.04.2024 11:07

Na videu miestnych médií bolo vidieť, ako ľudia vynášajú z budovy veľké obrazy, aby ich zachránili pred ohňom. Z budovy šľahali vysoké plamene a k oblohe stúpal hustý dym.

Finančná správa / FS / Kriminalisti /

Akcia Lotus: Finančná správa zaistila deväť áut, dom, chatu i štyri milióny eur

16.04.2024 10:41

Akcia bola zameraná na rizikových a nepoctivých daňovníkov, ktorí obchodovali s dovezenými motorovými vozidlami, tzv. autíčkarov.

Poprad / Tulipány /

Poprad zdobia tisícky tulipánov z Holandska, vykvitli o niekoľko týždňov skôr

16.04.2024 10:33

Len na hlavnom kruhovom objazde v centre vlani v septembri vysadili viac ako 21-tisíc cibuliek. Ďalšie tisícky pribudli na ostatných priestranstvách.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 107736x
Priemerná čítanosť článkov: 2505x

Autor blogu

Kategórie