Založ si blog

Koronavírus na Slovensku a v Európe

Obrovské množstvo rôznych informácií o koronavíruse je nám servírované dennodenne zo všetkých strán. Všetci by sme boli určite najšťastnejší, keby už bolo po tomto cirkuse, ale ešte nejaký ten čas nás to bude otravovať. Skúsme preto, pre narušenie už takmer každodenného stereotypu hodnotenia zlej situácie na Slovensku, pozrieť sa aj tak trochu za humná. Pozrime sa na to, ako sa vyvíjala miera rizika koronavírusu (podiel kumulovaného počtu pozitívne testovaných na celkovom kumulovanom počte testovaných osôb v percentách) na Slovensku aj z pohľadu Európy. Zaujímajú nás hlavne susedné krajiny a tak trochu aj krajiny, ktoré v súvislosti s tou pliagou boli v médiách výraznejšie frekventované.  Pozrel som sa na čísla získané z https://www.worldometers.info/coronavirus/ od konca septembra 2020 do začiatku novembra 2020 v týždňových intervaloch.

Jednoznačnou jednotkou v Európe sú z pohľadu najmenšej miery rizika koronavírusu už dlhodobo Faerské ostrovy (aktuálna miera rizika 0,3 %) aj zásluhou masového testovania. Tam pripadalo na začiatku novembra vyše až 3 tisíc testov na milión obyvateľov (na Slovensku to bolo necelých 150 testov na milión obyvateľov.

Na druhej strane rebríčka (ako najrizikovejšie) sa tiež dlhodobo udržiava Albánsko (aktuálna miera rizika 17,3 %), kde aj v súčasnosti pripadá len niečo vyše 40 testov na milión obyvateľov, čo je najmenšie číslo v rámci celej Európy.

Slovensko sa z pohľadu miery rizika koronavírusu nachádzalo na začiatku novembra 2020 až na 27. mieste z 38 európskych krajín s mierou rizika koronavírusu na úrovni 7,6 %. Treba spomenúť, že od začiatku sledovania až do augusta 2020 patrilo Slovensko na základe toho ukazovateľa medzi najmenej rizikové európske krajiny. Zo susedných krajín sú za nami aktuálne podľa toho porovnania Poľsko (8,2 %), Ukrajina (12,6 %) a Česká republika (14,7 %). V Maďarsku je aktuálne miera rizika koronavírusu na úrovni 7,5 %, teda zhruba podobne ako na Slovensku. V susedných krajinách sa v posledných týždňoch vyvíjala miera rizika koronavírusu najdynamickejšie v Poľsku (z 2,7 % na 8,2 %), ale aj v Rakúsku (z 2,7 % na 5,1 %). Na Slovensku a v Českej republike bolo v poslednom čase zaznamenané mierne spomalenie miery rastúceho rizika koronavírusu. Zostáva len dúfať, že ten priaznivejší trend bude mať trvalejší charakter. Na Ukrajine sa miera rizika koronavírusu udržiava dlhodobo na vysokých hodnotách. Za ňou je aktuálne okrem Českej republiky a Albánska ešte Bosna a Hercegovina (16,2 %).

Podľa dostupných údajov sa miera rizika koronavírusu v prevažnej väčšine európskych krajín v posledných týždňoch zhoršovala. Relatívne stabilizovaná je miera rizika koronavírusu na Faerských ostrovoch a v Nórsku (aktuálna miera rizika 1,3 %). Len v Bielorusku a vo Švédsku bolo v posledných týždňoch zaznamenané znižovanie miery rizika koronavírusu (zo 4,3 % na 3,9 %, resp. z 5,9 % na 5,5 %).

Prípadným záujemcom  o vývoj miery rizika koronavírusu vo vybraných európskych krajinách od apríla do konca septembra 2020 odporúčam napr. aj informáciu v štatistickom časopise  https://ssad.statistics.sk/SSaD/wp-content/files/4_2020/4_2020_clanok_4_Car.pdf.

Lepšie aj neskoro ako nikdy

18.05.2021

Podľa aktualizovanej metodiky covidového automatu z 12. mája 2021 bol do jeho národnej verzie zaradený nový pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb. Toto považujem za výrazne pozitívny krok smerom ku zvýšeniu funkčnosti tohto nástroja pre objektívne hodnotenie vývoja epidemickej situácie. Už bolo načase. Upozorňoval som na to ešte minulý rok, [...]

Regionálny COVID automat je diskutabilný

23.03.2021

Vo februári 2021 bol spustený COVID automat, ktorého cieľom je hodnotiť vývoj epidemickej situácie aj na regionálnej úrovni a nastavovať primerané opatrenia vzhľadom na vzniknutú mieru rizika šírenia koronavírusu. V druhej polovici marca 2021 bola spustená aj jeho digitálna verzia, ktorá pomôže komukoľvek správne sa orientovať, čo je zakázané a čo automat umožňuje [...]

Príčiny nepriaznivej epidemiologickej situácie

02.03.2021

Nepriaznivý vývoj epidemiologickej situácie prináša prirodzene rôzne úvahy o príčinách danej situácie. Jedna z možných úvah na základe podrobnejšej analýzy údajov vidí príčiny nepriaznivého vývoja pandemickej situácie na Slovensku v posledných mesiacoch v niekoľkých rovinách. Oficiálne ukazovatele na hodnotenie vývoja epidemiologickej situácie netvoria [...]

Taliban, teroristi, Kábul, Afganistan

USA zmiernili sankcie voči Afganistanu, aby umožnili prísun humanitárnej pomoci

25.09.2021 10:27

Zmiernenie sankcií zo strany Washingtonu tiež povolí "určité transakcie súvisiace s exportom poľnohospodárskych komodít, liekov a zdravotníckych pomôcok".

Testovanie / Covid /

Počet hospitalizácií covid pacientov stúpol na 500, pribudli dve úmrtia

25.09.2021 10:04

Za piatok odhalilo PCR testovanie na Slovensku 1 039 nových prípadov covidu pri takmer 10 percentnej pozitivite.

Migranti / Migrant /

Pri pokuse doplávať na Kanárske ostrovy zahynulo tento rok takmer 800 migrantov

25.09.2021 09:47

Najhorším mesiacom bol v tomto ohľade august, počas ktorého zahynulo pri pokusoch dostať sa zo severozápadnej Afriky na Kanárske ostrovy 379 ľudí.

Island / Katrín Jakobsdóttir /

Na Islande sa konajú parlamentné voľby, predvolebné debaty určovala téma globálneho otepľovania

25.09.2021 09:24

Napriek tomu, že vláda súčasnej premiérky Katrín Jakobsdóttir podľa predpovedí utrpí vo voľbách straty, podľa pozorovateľov má stále šancu získať dostatok hlasov, aby zostala pri moci.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 11
Celková čítanosť: 19193x
Priemerná čítanosť článkov: 1745x

Autor blogu

Kategórie