Obrovské množstvo rôznych informácií o koronavíruse je nám servírované dennodenne zo všetkých strán. Všetci by sme boli určite najšťastnejší, keby už bolo po tomto cirkuse, ale ešte nejaký ten čas nás to bude otravovať. Skúsme preto, pre narušenie už takmer každodenného stereotypu hodnotenia zlej situácie na Slovensku, pozrieť sa aj tak trochu za humná. Pozrime sa na to, ako sa vyvíjala miera rizika koronavírusu (podiel kumulovaného počtu pozitívne testovaných na celkovom kumulovanom počte testovaných osôb v percentách) na Slovensku aj z pohľadu Európy. Zaujímajú nás hlavne susedné krajiny a tak trochu aj krajiny, ktoré v súvislosti s tou pliagou boli v médiách výraznejšie frekventované. Pozrel som sa na čísla získané z https://www.worldometers.info/coronavirus/ od konca septembra 2020 do začiatku novembra 2020 v týždňových intervaloch.
Jednoznačnou jednotkou v Európe sú z pohľadu najmenšej miery rizika koronavírusu už dlhodobo Faerské ostrovy (aktuálna miera rizika 0,3 %) aj zásluhou masového testovania. Tam pripadalo na začiatku novembra vyše až 3 tisíc testov na milión obyvateľov (na Slovensku to bolo necelých 150 testov na milión obyvateľov.
Na druhej strane rebríčka (ako najrizikovejšie) sa tiež dlhodobo udržiava Albánsko (aktuálna miera rizika 17,3 %), kde aj v súčasnosti pripadá len niečo vyše 40 testov na milión obyvateľov, čo je najmenšie číslo v rámci celej Európy.
Slovensko sa z pohľadu miery rizika koronavírusu nachádzalo na začiatku novembra 2020 až na 27. mieste z 38 európskych krajín s mierou rizika koronavírusu na úrovni 7,6 %. Treba spomenúť, že od začiatku sledovania až do augusta 2020 patrilo Slovensko na základe toho ukazovateľa medzi najmenej rizikové európske krajiny. Zo susedných krajín sú za nami aktuálne podľa toho porovnania Poľsko (8,2 %), Ukrajina (12,6 %) a Česká republika (14,7 %). V Maďarsku je aktuálne miera rizika koronavírusu na úrovni 7,5 %, teda zhruba podobne ako na Slovensku. V susedných krajinách sa v posledných týždňoch vyvíjala miera rizika koronavírusu najdynamickejšie v Poľsku (z 2,7 % na 8,2 %), ale aj v Rakúsku (z 2,7 % na 5,1 %). Na Slovensku a v Českej republike bolo v poslednom čase zaznamenané mierne spomalenie miery rastúceho rizika koronavírusu. Zostáva len dúfať, že ten priaznivejší trend bude mať trvalejší charakter. Na Ukrajine sa miera rizika koronavírusu udržiava dlhodobo na vysokých hodnotách. Za ňou je aktuálne okrem Českej republiky a Albánska ešte Bosna a Hercegovina (16,2 %).
Podľa dostupných údajov sa miera rizika koronavírusu v prevažnej väčšine európskych krajín v posledných týždňoch zhoršovala. Relatívne stabilizovaná je miera rizika koronavírusu na Faerských ostrovoch a v Nórsku (aktuálna miera rizika 1,3 %). Len v Bielorusku a vo Švédsku bolo v posledných týždňoch zaznamenané znižovanie miery rizika koronavírusu (zo 4,3 % na 3,9 %, resp. z 5,9 % na 5,5 %).
Prípadným záujemcom o vývoj miery rizika koronavírusu vo vybraných európskych krajinách od apríla do konca septembra 2020 odporúčam napr. aj informáciu v štatistickom časopise https://ssad.statistics.sk/SSaD/wp-content/files/4_2020/4_2020_clanok_4_Car.pdf.
no ked Faerske ostrovy testovali matelkovými ...
Celá debata | RSS tejto debaty