Nie ideál, ale žiadna katastrofa

16. apríla 2024, mikic, Nezaradené

Aprílová aukcia dlhopisov slovenskej vlády dopadla relatívne úspešne. Od medzinárodných investorov si požičala celkom 681,5 miliónov eur. Pritom celkový dopyt investorov bol ešte o viac ako 500 miliónov eur vyšší. Značný záujem o slovenské dlhopisy je spôsobený aj jedným z najvyšších výnosov v eurozóne.

Výnos na slovenskom vládnom dlhopise s desaťročnou splatnosťou predstavoval pri aprílovej aukcii zhruba 3,6 percenta. Pri predchádzajúcej pôžičke na desať rokov na konci februára 2024 predstavoval tento výnos 3,8 percenta, takže februárová pôžička bola pre Slovensko menej výhodná ako aktuálna. Objektívne ale treba doplniť, že Slovensko má aj tak po Taliansku druhé najmenej výhodné podmienky na požičiavanie v eurozóne.

Na druhej strane si Slovensko podľa českého ekonóma Lukáša Kovandu požičiava výhodnejšie ako Česká republika. Česko si podľa neho aktuálne požičalo až o 0,76 percentuálneho bodu drahšie ako Slovensko. Predtým predstavoval tento rozdiel len 0,12 percentuálneho bodu.

Relatívne pozitívny vývoj výnosu slovenských dlhopisov aj po nedávnych prezidentských voľbách svedčí o tom, že medzinárodní investori pravdepodobne veria, že Slovensko je naďalej demokratické, nepadne do ruského vplyvu, ako aj tomu, že sa mu podarí ozdraviť verejné financie.

Uvedená informácia o aprílovej aukcii dlhopisov slovenskej vlády akosi zostala nepovšimnutá médiami hlavného prúdu a je tiež v protiklade ku aktivitám progresivistických extremistov, ktorí chcú voličov presviedčať, že Slovensko ide nesprávnym smerom.