Lepšie aj neskoro ako nikdy

18. mája 2021, mikic, Nezaradené

Podľa aktualizovanej metodiky covidového automatu z 12. mája 2021 bol do jeho národnej verzie zaradený nový pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb. Toto považujem za výrazne pozitívny krok smerom ku zvýšeniu funkčnosti tohto nástroja pre objektívne hodnotenie vývoja epidemickej situácie. Už bolo načase. Upozorňoval som na to ešte minulý rok, niekedy v júli (https://mikic.blog.pravda.sk/2020/07/23/koronovy-klzavy-median-je-nezmysel/).

Aktualizovaná verzia regionálneho covidového automatu tiež zareagovala na mnohé nedostatky v jeho predchádzajúcej verzii a priniesla jeho zjednodušenie. Škoda len, že aj v tomto prípade nebol ako rozhodujúci ukazovateľ určený rovnaký pomerový ukazovateľ ako v národnom covidovom automate.

Aktuálny kľúčový ukazovateľ regionálneho covidového automatu 7-dňová incidencia na základe PCR a Ag testov považujem za menej presný, ako pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb. Dôvod mojej opakovanej výhrady je nedostatočná schopnosť tzv. absolútnych ukazovateľov eliminovať stále prítomnú asymetriu medzi denným počtom pozitívne testovaných (pomocou PCR, ale aj Ag testov) a celkovým denným počtom vykonaných testov.

Vzhľadom na to, že sú aj na okresnej úrovni oficiálne dostupné denné údaje o počte pozitívne testovaných aj údaje o počte vykonaných testov (PCR aj Ag), bolo by vhodné, aby ako kľúčový ukazovateľ hodnotenia epidemickej situácie v okrese vystupoval tiež spoľahlivý pomerový ukazovateľ 7-dňová miera pozitívne testovaných osôb.

Veľmi pozitívne hodnotím aj aktuálne už minimálnu frekvenciu používania vecne nezmyselného ukazovateľa kĺzavý medián počtu novo pozitívne testovaných osôb vo vystúpeniach zodpovedných vládnych predstaviteľov i v médiách. Ešte na začiatku novembra minulého roka ohlasovali bývalý premiér a chvalabohu už aj bývalý minister zdravotníctva, na základe zavádzajúcich ukazovateľov kĺzavý medián a kĺzavý priemer počtu pozitívne testovaných osôb, zlomenie krku pandémii. Reálne sa však epidemická situácia zhoršovala, čo sa dalo zistiť pomocou ukazovateľa miera pozitívne testovaných osôb. Našich „einsteinov“ však korektné ukazovatele nezaujímali, vtedy bolo potrebné účelovo obhajovať malo účinné a vysoko neefektívne celoplošné testovanie.

V súlade so slovenským príslovím „Lepšie aj neskoro ako nikdy“ vyslovujem nádej, že pri získavaní korektných informácií o vývoji epidémie budú zodpovedné inštitúcie v ďalšom období využívať dostatočne odborne aj vecne zdôvodnené ukazovatele a analytické nástroje.